Miten vaihdetaan Scenicin etuajovalo? H7 ei lähde kiertämällä. Uusitussa umpiossa on torsts ruuvi polttimon kannan vieressä. Lienee avattava?
Renault scenic lampun vaihto
3
266
Vastaukset
- mja-1
H7 lähtee kääntämällä polttimon kannasta edestäpäin katsoen noin 1/8 kierrosta oikeaan. Ja sitten vedät johtoineen ulos.
Takaisin laittaessa H7:n kannassa katso kannan läppää, se menee umpiossa olevasta kolosta sisään ja sitten kiristetään kääntämällä 1/8 kierrosta edestä katsoen vasempaan. Kun samalla katselee lampun lasista umpion sisään, niin näkee onko meneekö oikein (polttimo vaakasuorassa ja hehkulanka osoittaa ylöspäin)
Ilmeisesti et kysele kakkoskoppaisesta (n. 2003-2006) mallista, jos tosiaan pääset näkemään mitä kannassa on? Siinä mallissa kuskin puoleisessa lampussa ei näe juuri mitään - temppuja pitää tehdä ja sormet pitää olla kirurgin sormet, että ylipäätään pääsee käsiksi. Johdot on niin lyhyet, että H7 pitää irroittaa kolon sisällä kampeamalla lattaruuvarilla.
Uutta laittaessa kannattaa laittaa vinyyliset kertakäyttöhanskat käteen, niin voi pitää halogeenista kiinni kun polttimo työnnetään kantaan. Yhdellä kädellä joutuu lopuksi puristamaan H7:n pohjaan. Onnistuu kun on ne vinyylihanskat.
Apukuskin puoleisen vaihto on helpompi, kunhan ensin irroittaa pissapojan säiliön "joutsenkaulan" - niin tulee tilaa. Mahtuu vaikka 2 kättä.
Torx-ruuvi kyllä kuulostaa umpion tms. kiinnitysruuvlta, ainakaan H7:ssa ei liene ruuvikiinnitystä?- mja-1
Taisinpa vastata tasan väärinpäin: hehkulanka pitää osoittaa alaspäin kun H7 on paikoillaan. (sen pystyy saamaan väärinkin päin)
- mikäTeitäVaivaa
Siellä ohjekirjassa asia kyllä kerrotaan sanallisesti ja kuvilla helpotettuna, miten tuo voi olla noin vaikeaa lukea ohjeet?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 33532240
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?602546Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien711981- 2071767
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1681668- 451451
Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.931247- 1221058
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex1031021Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30962