Tilanne siis tämä:
Olemme asuntolassa kämppäkaverin kanssa tutustuneet erääseen naispuoliseen henkilöön, johon olemme ystävystyneet 2 viikon sisällä. Kyseinen henkilö kuitenkin potee masennusta ja perjantaina hän ensin uhkaili itseään viiltämällä ranteet auki ja sitten minun kämppäkaveria. Menin vaistomaisesti siihen eteen, en siinä tilanteessa pelännyt, pyysin, en käskenyt vaan nimenomaan pyysin sitä laskemaan veitsen alas. Totteli heti ja alkoi itkemään. Kämppäkaveri juoksi hakemaan asuntolavalvojat, minä jäin juttelemaan, rauhoittelemaan. Asuntolanvalvojat soitti johonkin, ja ambulanssi tuli hakemaan tyttöä. Tyttö pysy muuten rauhallisena mutta itki. Myöhemmin samana iltana perjantaina saimme kuulla, että tyttö joutuu jäämään joksikin aikaa sairaalaan. Kämppäkaveria oksetti loppuilta ja hän kärsi pääsärystä. Itselle tuli vasta tänään aamulla sellainen vetämätön olo, etten jaksa tai ei suorastaan kiinnosta mennä asuntolaan. Kriisiaspuahan meille olisi kuulemma tarjolla, mutta jotenkin ei huvita. Vaikka henkilö uhkasi veitsellä, jotenkin silti tuntuu väärältä kaikki tämä. Enkä nyt sano missä koulussa ollaan, mutta koulu on täynä ns. erilaisia nuoria kehitysvammaisista väkivaltatapauksiin. Huomenna pitäisi aamusta mennä takaisin asuntolaan, ei huvita kyllä. Mutta niin, mitä olisin voinut tehdä tosin vai olisinko mitään? Kyseinen tyttö ei aikaisemmin sairaudestaan huolimatta ole ollut millään tavalla väkivaltainen.
Mitä olisi voinut tehdä toisin vai olisiko mitään?
Kertokaa
2
193
Vastaukset
- 789987
Tuskin olisit voinut toimia toisintaan. Pääasia on, että henkilövahingoilta vältyttiin. Juttele myös kämppäkaverisi kanssa tapahtuneesta.
- mckaivuri
Hyväksy kaikki tunteet! Ja et olis voinut toimia paremmin. Anna itselle krediitti ja rauha. Et voi hallita maailmaa. Kyseessä oli kuitenkin tilanne jossa puhutaan ihmishengestä ja se vaikuttaa. Been there. Jos et halua tehdä duunia, lopeta. Muussa tapauksessa katso kauempaa ja näe miten eksyssissä olevat ihmiset vaan yrittää "jonnekin", pois siitä missä on tai jonnekin missä on paremmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1452368
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1521603Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1311588- 641277
Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1451277The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut121144Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall2431043- 156936
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht58859Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20849