Varjojen pituus

Shadowman

Sattuuko paikalla olemaan ketään matemaatikkoa, ketä kiinnostaisi pieni laskutoimitus? 27.8. klo 16 osuu varjo räystäältä noin 40 cm ylöspäin 40% kaltevuuden la olevaan harjakaton Lappeenranta. Kuinkahan ylös samainen varjo kiipeää talvella? Auringon tulokulma tai taitavat netistä löytyä, mutta ainakaan heti en osannut laskua laskea. Siinä mielessä liittyy aurinkosähköön, että mietin ja laskeskelen kannattaako sijoittaa 6000e aurinkopaneeleihin. Voihan se olla että nuo puut kasvavat vielä pituutta kun, vaikka eivät varmaan enään kovin paljon.

15

1200

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2000a

      Sekin vaikuttaa kuinka kaukana varjon aiheuttaja on. Joulukuussa tuskin näet varjoa ollenkaan😂😂

      • Hgfdtyhuuyt

        2000a hyvä. Keuliiko?
        Aloittajahan kertoi aloituksessaan varjon osuvan räystäästä 40cm päähän.
        Kun tiedät auringon korkeuden kyseisellä hetkellä niin siitä voi laskea varjostavan puun etäisyyden.
        Puun etäisyys räystäästä on siis vakio. Puun varjon pituus ei ole vakio.
        Toki aloittaja oli jättänyt kertomatta räystään alareunan korkeuden joka Olisi tässä laskutoimituksessa tarpeellinen. Kerroppa aloittaja räystään korkeus


      • 2000a
        Hgfdtyhuuyt kirjoitti:

        2000a hyvä. Keuliiko?
        Aloittajahan kertoi aloituksessaan varjon osuvan räystäästä 40cm päähän.
        Kun tiedät auringon korkeuden kyseisellä hetkellä niin siitä voi laskea varjostavan puun etäisyyden.
        Puun etäisyys räystäästä on siis vakio. Puun varjon pituus ei ole vakio.
        Toki aloittaja oli jättänyt kertomatta räystään alareunan korkeuden joka Olisi tässä laskutoimituksessa tarpeellinen. Kerroppa aloittaja räystään korkeus

        No en ymmärrä. Lähempänä oleva puu voi olla matalampi ja kauempana korkeampi,eiköhän varjon pituus muutu auringon laskuun nähden eri tavalla


    • pituuuuuuuuuuuuuuuuus

      Laskin varjon pituudeksi n.76 minuuttia. Talvella kun päivä on lyhyempi niin samalla tuo varjonkin pituus lyhenee.

    • Shadowman

      No olinpas siinä melkoista tekstiä onnistunut kirjoittamaan. Tien päällä kännykällä kirjoitin. Esim. mistään Lappeenrannasta en puhunut vaan pelkästään vaan lappeesta. No, kännykän tekstit pitäisi aina muistaa tarkistaa, mitä se on luullut minun tarkoittaneen.

      En tosiaan tiedä, mitä kaikkia tietoja laskun laskemiseksi tarvittaisiin, mutta räystään korkeus maasta on 340 cm. Talvella ei toki tuota sähkö taida muutenkaan tulla, joten ehkä ei niin vakavaa vaikka silloin vähän varjoa osuisikin. Isompi ongelma alkaa olla, jos nuo puut rupeaa kovasti vielä pituutta kasvamaan.

    • 1.___-Markkinat
      • Jhhgyyjhgg

        Tarvitaan myös leveyspiiri, missä kyseinen varjo ongelmaa tuottaa, jotta pystyy laskemaan eksaktisti
        Puun korkeuden ja etäisyyden lappeesta


    • zxcdsfv

      No, oli miten oli, kyseinen katto on kokonaan varjossa talvella, joten sinne ei kannata paneeleita laittaa jos sähköä halutaan tuottaa.

    • pisteyttäjä

      Tämän aurinkosähköpalstan aktivointialoituksen vaikeuskerroin on ainakin 9 eikä pidä lannistua talviajan mahtavien tuottojen suhteen vaikka paneelit vaikuttaisi jäävänkin varjoon

      • Ggghjjvffff

        Ei voi laskea jos paikan latitudia ei tule


      • 2000a

      • 2000a

      • fht8o

      • 2000000mA

        Taas on jollakin hauskaa kun käyttää 2000aan nimimerkkiä.


    • Anonyymi

      IIh kuu Daa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      351
      1482
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1206
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1075
    4. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      837
    5. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      831
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      460
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      38
      444
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      92
      436
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe