Varjojen pituus

Shadowman

Sattuuko paikalla olemaan ketään matemaatikkoa, ketä kiinnostaisi pieni laskutoimitus? 27.8. klo 16 osuu varjo räystäältä noin 40 cm ylöspäin 40% kaltevuuden la olevaan harjakaton Lappeenranta. Kuinkahan ylös samainen varjo kiipeää talvella? Auringon tulokulma tai taitavat netistä löytyä, mutta ainakaan heti en osannut laskua laskea. Siinä mielessä liittyy aurinkosähköön, että mietin ja laskeskelen kannattaako sijoittaa 6000e aurinkopaneeleihin. Voihan se olla että nuo puut kasvavat vielä pituutta kun, vaikka eivät varmaan enään kovin paljon.

15

1189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2000a

      Sekin vaikuttaa kuinka kaukana varjon aiheuttaja on. Joulukuussa tuskin näet varjoa ollenkaan😂😂

      • Hgfdtyhuuyt

        2000a hyvä. Keuliiko?
        Aloittajahan kertoi aloituksessaan varjon osuvan räystäästä 40cm päähän.
        Kun tiedät auringon korkeuden kyseisellä hetkellä niin siitä voi laskea varjostavan puun etäisyyden.
        Puun etäisyys räystäästä on siis vakio. Puun varjon pituus ei ole vakio.
        Toki aloittaja oli jättänyt kertomatta räystään alareunan korkeuden joka Olisi tässä laskutoimituksessa tarpeellinen. Kerroppa aloittaja räystään korkeus


      • 2000a
        Hgfdtyhuuyt kirjoitti:

        2000a hyvä. Keuliiko?
        Aloittajahan kertoi aloituksessaan varjon osuvan räystäästä 40cm päähän.
        Kun tiedät auringon korkeuden kyseisellä hetkellä niin siitä voi laskea varjostavan puun etäisyyden.
        Puun etäisyys räystäästä on siis vakio. Puun varjon pituus ei ole vakio.
        Toki aloittaja oli jättänyt kertomatta räystään alareunan korkeuden joka Olisi tässä laskutoimituksessa tarpeellinen. Kerroppa aloittaja räystään korkeus

        No en ymmärrä. Lähempänä oleva puu voi olla matalampi ja kauempana korkeampi,eiköhän varjon pituus muutu auringon laskuun nähden eri tavalla


    • pituuuuuuuuuuuuuuuuus

      Laskin varjon pituudeksi n.76 minuuttia. Talvella kun päivä on lyhyempi niin samalla tuo varjonkin pituus lyhenee.

    • Shadowman

      No olinpas siinä melkoista tekstiä onnistunut kirjoittamaan. Tien päällä kännykällä kirjoitin. Esim. mistään Lappeenrannasta en puhunut vaan pelkästään vaan lappeesta. No, kännykän tekstit pitäisi aina muistaa tarkistaa, mitä se on luullut minun tarkoittaneen.

      En tosiaan tiedä, mitä kaikkia tietoja laskun laskemiseksi tarvittaisiin, mutta räystään korkeus maasta on 340 cm. Talvella ei toki tuota sähkö taida muutenkaan tulla, joten ehkä ei niin vakavaa vaikka silloin vähän varjoa osuisikin. Isompi ongelma alkaa olla, jos nuo puut rupeaa kovasti vielä pituutta kasvamaan.

    • 1.___-Markkinat
      • Jhhgyyjhgg

        Tarvitaan myös leveyspiiri, missä kyseinen varjo ongelmaa tuottaa, jotta pystyy laskemaan eksaktisti
        Puun korkeuden ja etäisyyden lappeesta


    • zxcdsfv

      No, oli miten oli, kyseinen katto on kokonaan varjossa talvella, joten sinne ei kannata paneeleita laittaa jos sähköä halutaan tuottaa.

    • pisteyttäjä

      Tämän aurinkosähköpalstan aktivointialoituksen vaikeuskerroin on ainakin 9 eikä pidä lannistua talviajan mahtavien tuottojen suhteen vaikka paneelit vaikuttaisi jäävänkin varjoon

      • Ggghjjvffff

        Ei voi laskea jos paikan latitudia ei tule


      • 2000a

      • 2000a

      • fht8o

      • 2000000mA

        Taas on jollakin hauskaa kun käyttää 2000aan nimimerkkiä.


    • Anonyymi

      IIh kuu Daa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      5
      1254
    2. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      168
      1183
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      102
      1045
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      987
    5. 131
      884
    6. Me, kaikki suomalaiset, emme pommita Pietaria

      Vaikka Suomen tasavalta, yhdessä muun Euroopan sekä USA:n kanssa käykin hyökkäyssotaansa Venäjää vastaan, pommittaen nyt
      NATO
      271
      879
    7. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      71
      874
    8. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      776
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      45
      773
    10. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      395
      753
    Aihe