Lapsen äiti ajoi hurjaa nopeutta ja rattijuoppomus

Artohuoltaja

Hei!

Yritän kertoa lyhyesti, en ole enää vuoteen ollu parisuhdessa ex tyttöystävän kanssa ja meillä on virallisesti yhteinen huoltajuus, hän löysi itsellesi uuden poikaystävän lähes heti ja hän on kiistänyt ja lopetti minulle esittämään ja viettää aikaa ninun ja lapsen kanssa, siinä on ollu paljon muutakin ollu. Minulla on oma asianajaaja ja hänen mukaan viedään käräjänoikeudeen ja sovitaan lasta virallisesti 50/50 eli 2 viikkoa mulla ja 2 hänellä. Minä haluaisin hyvällä tavalla sopia siitä asiasta, mutta ei onnistunut. Ettei hänelle tulisi iso rangaistus ja sakkoja, koska ei ole tehnyt sopimusmukaista käytäntöä.

Nyt minä sain tietää että yöllä hän ajoi hurjaa ylinopeutta 80kmh alueella 155kmh ja puhalsi 0.7 promiilleja poliisille. Poliisi tottakai on vienyt ajokortinsa samantien ja sen lisäksi ajoi oman mieskaverin autolla ja kyydissä oli vielä 3 miestä humalassa.

Minä olen paniikissa, että hän on tälläistä tehnyt ja olisi voinut kuolla!!! Onneeksi lapsi ei ollu kyydissä!!

Kuinka iso rangaistus hänelle annetaan varsinki että hän on minun lapsen äiti ja kuinka se tule/hyödyntää minuun tukevaan sopimukseen että minä pystyisin virallisesti olla oman lapsen kanssa.

Hän on työtön opiskelija ja ei saa tukea kun sen poikaystävä samassa osoitteessa on kirjoilla raksamies palkalla? Ja minulla on ollu 5 vuoden aikana oli 3 ylinopeus sakkoa enkä ole menettänyt ajokorttia kertakaan ja se on varsin hyvä tulos kun olen auto alan yrittäjä ja ajaan autolla suht paljon!

Olen kadoksissa ja minulla on tosi huono olo että hän on näin tehnyt ja olen tosi huolehtivainen omasta lapsesta... mitä kannattaa tehdä ja mitä hänelle voi käydä, pystyykö ne jopa antaa ehdollista vankeutta ja pystyykö he antaa täys huoltajuuden minulle jopa? Tietyati äiti on aina äiti...

1

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eivälttämättämitään

      Sakkorangaistus rattijuopumuksesta ja törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta. Ajokielto. Seuraamuksella ei välttämättä ole mitään merkitystä lapsen huoltoon ja tapaamisoikeuteen.

      "Kuinka iso rangaistus hänelle annetaan varsinki että hän on minun lapsen äiti " Sillä että hän on lapsesi äiti, ei ole mitään merkitystä rangaistuksen mittaamisessa. Tai itse asiassa on, päiväsakon rahamäärään tulee 3 euron alennus per huollettava lapsi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      54
      4716
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      168
      4275
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3892
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      126
      3855
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      49
      3671
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      79
      3498
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      98
      3041
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2895
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2716
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      15
      2450
    Aihe