Osaako joku neuvoa miten ratkaisen X: arvon (esim. 7,2),
alla olevan taulukon perusteella?
X Y
4 100
5 99,5
6 96,5
7 72,5
8 21,5
9 1
Ei lineaarinen arvosarja
13
555
Vastaukset
- Tiedosta_kiitollinen
Yritetäänpä tarkentaa arvosarjaa
X: Y
4: 100
5: 99,5
6: 96,5
7: 72,5
8: 21,5
9: 1 - Tiedosta_kiitollinen
Yritän selventää taulukkoa
X Y
4 100
5 99,5
6 96,5
7 72,5
8 21,5
9 1 Mitä olet tutkimassa
Mitä ovat noi x ja y ja niiden suhde
virhemarginaali
ei voi ihan lonkalta antaa vastausta ei lineaariseen
ensiksi sun pitää selvittää miten arvot käyttäytyvät eli selvittää funktion muoto ja kaava sille
sen jälkeen tehdä hieman esivalmisteluja ja sitten EXCElin raikaisija avuksi ...- Tiedosta_kiitollinen
Tulipa tehtyä huono kysymys, eihän tuosta saa mitään tolkkua. :)
Tutkin uima-allasvedessä olevan kloorin desinfiointi kykyä (ihan vaan mielenkiinnosta).
X on pH arvo ja Y on alikloorihapokkeen prosenttuaalinen osuus vapaakloorista.
Vapaa kloori muodostuu hypokloriitista ja alikloorihapokkeesta ja niiden suhde muuttuu pH arvon muuttuessa. Asteikon keskivaiheilla muutos on rajumpaa, kuin ylä-ja alapäässä asteikkoa.
Alikloorihapokkeen teho on noin 80 kertainen verrattuna hypokloriittiin.
Haluaisin saada kaavan tms. jolla voisin laskea alikloorihapokkeen prosenttiosuuden kun tiedän pH arvon.
- kaavoittaja
En ole mikään asiantuntija, enkä tiedä toimiiko tämä oikein, ehkä asiantuntijan asetuksilla, mutta...
Piirrä viivakaavio noista arvoista ja klikkaa hiirellä viivaa ja "Lisää trendiviiva". Avautuvassa ikkunassa ruksaa alhaalta kohta "Näytä kaava kaaviossa". Kaavalla voi laskea y arvon. Kuten tuosta kuvasta näkee antaisi 7,2 arvon ~62,8, joka vastaa suurinpiirtein kaavasta saatua arvoa. MUTTA, kun sitten vaihtaa tuota x arvoa vaikka johonkin noista annetuista arvoista ei "homma ihan pelitä". Josko joku viisaammpi osaisi neuvoa paremmin, toimiiko tämä asetuksia muuttamalla. Alla linkki kuvaan Aijaa.comiin.
https://aijaa.com/8f7aC1 - kaavoittaja
Vielä että kun tuon "Polyfonisen" Järjestys-arvoa muuttaa isommaksi, vaikka 6 (max), antaa sen kaava "aika lähellä" olevia arvoja noille muillekin. Kuten sanottu, en "ymmärrä" näitä paljoakaan ja voi olla että tämä ei sovellu ko. asiaan ollenkaan.
- Tiedosta_kiitollinen
Kiitos vinkistä, pitää tutkia asiaa.
- Tämmöinen
6-asteen polynomi on maksimi, eikä sekään oikein sovellu tähän. Tässä on ohje interpolointiin murtoviivalla:
https://peltiertech.com/excel-interpolation-formulas/
Täällä, miten saa poimittua pisteet Excelin piirtämältä käyrältä:
https://answers.microsoft.com/en-us/office/forum/office_2007-excel/how-does-excel-plot-smooth-curves/c751e8ff-9f99-4ac7-a74a-fba41ac80300?auth=1 Noihin näyttäs sopivan
y = 99,9606 / (1 3,6216*10^-8e^(2,3073x))
eli logistinen malli.- exceliksipliis
Voitkos selventää
exceliksipliis kirjoitti:
Voitkos selventää
Miten tuota voi selventää, kun lauseke lukee siinä? En tiiä miten se excelissä pistetään, vai haluisit sä tuottaa tuon lausekkeen excellillä, sitäkää en tiiä, mä sain lausekkeen Graphmaticalla.
Siinä on siis vakio 3,6216*10^-8 kertoimena nimittäjässä eksoponenttifunktiolla e^(2,3073x), joka varmaan kirjotettas exp(2,3073*x).
- käppyräntekoa
Solveri antoi
y=-3,841423 (99,74409 3,841423)/(1 (x/7,460551)^16,10714)
x=7,2 olisi silloin 62,3868
Käytin https://mycurvefit.com sivua funktion hakuun.- exceliksipliis
Tämä toimi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El746304MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny415368Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.604245NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun734102Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja653870Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.691157- 49931
- 248820
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?29797Toivotko, että
Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?62791