Kun savajaloille rakentaa

Tossakainen

Käytän vanhaa aihetta osoittaakseni, että vanhoillislestadiolaisessa opissa on hyvin dramaattisia epäjohdonmukaisuuksia. Tai pitäydyn siis vain yhdessä esimerkissä.

Aikanaan vanhoillislestadiolaisuudessa kiellettiin televisio kaiken pahuuden pesänä., saatanan sontaluukkuna ja mitä kaikkia nimiä rakkaalle lapselle keksittiinkään. Perusteluna oli joskus vain liikkuva kuva, joskus maailmalliset ohjelmat ja milloin mikin. Tosiasiassa SRK:n vallitsijoilla oli huoli, että ihmiset eivät enää käy seuroissa, vaan kiinnostuvat aivan jostakin muusta. Kieltolistaa jatkettiin samasta syystä erilaisia harrastuksia koskemaan. Kilpaurheilu ja sen seuraaminen oli kiellettyä, metsästysseuroissa puuhaaminen jne. Kaikki kyllä tiesivät, ettei Raamarusta löydy selkeitä perusteluja näille kielloille, mutta vaan kukapa uskalsi mitään kyseenalaistaa. Tai kyllä uskalsi muutamat, mutta heidät hoidettiin saatanan haltuun melko pian. Siis television katselustakin saattoi joutua saatanan haltuun.

Se miksi näin pohdiskelen, onkin arvattavaa. Miksi internetin katselusta ei joudu saatanan haltuun? Miksi samaan aikaan edelleen televisio on kielletty, mutta internet ei?

Syy on lähinnä strateginen. Jos internet kiellettäisiin, joutuisi lähes kaikki ihmiset syntikierteeseen, koska internettiä ilman on vaikea elää nyky yhteiskunnassa. Jos taas televisio sallittaisiin, myönnettäisiin, että paljon on ihmisiä saatanalle annettu aivan ilman syytä. Hyviä uskovaisia ihmisiä. Ja samalla myönnettäisiin, että hoitajat olivat väärässä.

Joten nyt vaan eletään ja rallatellaan siten, että televisio on kielletty, mutta internet ei. Ja koitellaan vältellä puheenaihetta. Eikä enää niin pahasti omantunnon päällekään käy, jos omistaa uskovainen television.

15

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ajaltajolloin

      Ei tunnettu sanaa mediakriittisyys.
      Nytsen tunnustaa jo muutkin.

      • valveillaoltiin

        Hybridi keskus on tullut
        vuosikymmeniä myöhemmin.


      • profeetat

        Aikoinaan varoittelivat tulevasta.
        Vedenpaisumuksestakin Noa
        saarnasi yli sata vuotta.
        Nyt kevään vaaleissa
        varoitetaan jo valeuutisista.
        Somesta on tullut
        suuri vaikuttaja.


    • Hyvin olet kristallisoinut televisioasian. Minä puolestani olen ihmetellyt, mikseivät SRK:n kätyrit ole lausuneet mitää tuomitsevaa (kuten ei muutakaan) nettitelkkarista tai mobiilitelkkarista. Meneekö ihmisten toimintaympäristö teknisesti eteenpäin vauhtia, joka on liikaa Oulun papoille?

    • Peruste

      Televisio kielto tehtiin huonon ohjelman vuoksi ,tähän asiaan oli perustelu.Sitä minä en ymmärrä ,miksi urheiluun on kielteinen kanta.Terve sielu terveessä ruumiissa on urheilun periaate joka pitäisi sopia uskovaiselle.

      • Jjklp

        Mutta toisaalra Wartburggeja ei kielletty, vaikka nekin olivat huonoja. Eivät huonot ohjelmat olleet kuin hymyilyttävän läpinäkyvä tekosyy.


      • Urheilu.OK

        Onhan tää dopingrappio nähty. Olen silti urheilun ystävä...


      • Käyttäjätunnusonkäytössä

        Kilpaurheilulla ja liikunnalla on iso ero. Sukulaispoikani kun pelasi jalkapallojoukkueessa, niin käsittääkseni suurin osa turnauksista ym. oli aikataulusyistä viikonloppuina, eli siinä menivät ne pyhätkin usein aivan eri tunnelmissa kuin hiljentymisessä viettämään lepopäivää. En tarkoita, että liikunta sunnuntaisin olisi paha asia, päinvastoin, mutta missatun maalipaikan kiroaminen sunnuntain pelissä on eri asia, huono toki arkenakin.


    • Todellinen TV;n kieltopäätös oli se, ettei Kerhon jäsenet pääse näkemään kotipesää kaummaksi, ei kristittyjä ohjelmia yms.
      Turha väittää, että se kiellettiin pahan ohjelman vuoksi, koska samaan aikaan oli pedofilian juttu yhtäaikaa ja tuhansia lapsia pantiin omassa kotona?

      Eikö se ollut; - Järki vangiksi ottakaatte?

    • huonomainos

      Onko edes lupa SAVA.lta.

    • sibbeSetä

      Hyvin huono vertaus tältä vanhoillislestadiolaiselta, kyllä savajaloille on huonompi rakentaa kuin savijaloille. Tietoa on vaikka häkäpöntöstä.

    • Savijaloille

      VL-herätysliike rakentaa vahvasti savijaloille, koska monet vl-puhujat opettavat Raamatun vastaisia oppeja.

    • TakarivinSisar

      SRK on tuhanten juonten mestari muuttuvine oppeineen.

      Pyhä Henki lähti pois hoitokokousaikoina kun uskovista alettiin ajamaan SRK hoitomiesten itse keksimiä henkiä niin seuraukset ovat nähtävissä. Parannusta ei ole tehty eikä ylpeys siihen annakkaan mahdollisuutta.

      Pilkataan kaikkia muita vähänkin eritavalla nykyoppia ajattelevia ja palvotaan omaa porukkaa epäjumalanaan....siitä ei ole hyvää seurannut eikä seuraa.

    • Uncharted5

      Hyvä pointti avaajalla. Tv:n kielto oli jonkinlaista maailmanpelkoa ja sisäänpäinkääntymistä. Pelättiin pahan maailman tulevan viattomiin pikku maalaiskyliin ja taajamiin samaan aikaan kun pahuus löytyi omasta sydämestä ja yhteisöstä. Aivan huvittava asia tänä päivänä katsottuna.

    • Te kirjoittelette ja mietitte, onko totta, että savijaloille ei voi rakentaa. Voisiko joku näyttää, missä kohti se on Raamatussa?
      Ehkä olisi turvallisempaa etsiä se sieltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      42
      5821
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4555
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4322
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4101
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      87
      3700
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      59
      3209
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      49
      2412
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      33
      2287
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2059
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      8
      1114
    Aihe