Onko tosiaan totta, että Posti aikoo 1.1.2019 lopettaa postimerkkien käytön pakettilähetyksissä. Eli ts. paketteja ei voikaan 1.1.2019 alkaen lähettää postimerkeillä.
Jos aie on totta, niin sehän loukkaa esim. ns. ikimerkkejä aikoinaan ostaneen oikeutta mitätöimällä noiden merkkien soveltuvuutta KAIKKIEN postilähetysten käyttöön.
Ikimerkkien myyntipakkauksessahan on teksti: "1. luokan ikimerkki on postimerkki, jonka arvo ja myyntihinta vastaavat voimassa olevan 1. luokan kirjeen postimaksua 50 grammaan asti kotimaassa (ei Ahvenanmaalla). Se käy samanarvoiseksi osamaksuksi myös MUIHIN postilähetyksiin".
Postimerkkien käyttö pakettilähetyksissä
1
393
Vastaukset 1
- niintiuetysti
Eihän merkkejä nykyään paketeissa tarvita, kun netissä maksetaan helposti-koodi ja viedään paketti automaattiin. Jos ikimerkkejä nurkkiin on jäänyt, ne voi käyttää esim. ristisanatehtävien vastauslähetyksiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1202472Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401652Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6551079- 106993
- 71982
- 98936
- 48885
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk83760Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik33736- 71728