Zubier tuomittiin vuonna 2001 muun muassa törkeästä tuhopoltosta.
Turun puukotusiskujen sankari Hassan Zubier istui vuosituhannen alussa Ruotsissa vankilassa, kertoo Yle.
Yle perustaa tietonsa Ruotsin käräjäoikeuden papereihin.
Zubier tuomittiin vuonna 2001 törkeästä tuhopoltosta, tuhopoltosta, vahingonteosta ja väärän hälytyksen tekemisestä yhteensä kahdeksan vuoden vankeusrangaistukseen.
Zubier sai tuomion sytytettyään oman autonsa palamaan hotellikodin pihalla vuonna 2000. Hän oli turhautunut, koska ei ollut saanut vakituista paikkaa linja-autoyrityksestä, jossa oli töissä.
Vuotta aiemmin Zubier oli sytyttänyt kaksi paloa sairaalassa, jossa työskenteli vartijana. Hän oli sytyttänyt tulee vessan paperikorin ja varastokomeron. Palojen seurauksena kahden osaston potilaat jouduttiin evakuoimaan sairaalan pysäköintialueella.
Väärän hälytyksen hän teki heinäkuussa ja lokakuussa 1998 väitettyään nähneensä aseistettuja miehiä, jotka olivat vaaraksi muille.
Ylen mukaan miehellä on tilillään myös varkaus. Vuonna 2000 hän varasti työnantajaltaan 18 300 kruunua eli noin 2 000 euroa.
Oikeuden pöytäkirjoista käy myös ilmi, että Zubierilla oli rankka lapsuus. Häntä käytettiin lapsena joitakin kertoja hyväksi. Zubierin mukaan kyseessä oli naapuri, joka hoiti asuinalueen lapsia.
Tiistaina kävi ilmi, että Zubier yritti huijata itselleen korvauksia Turun puukotusiskujen jälkeen. Hänen esittämänsä todistus menetetyistä ansioista ambulanssifirmassa Ruotsissa oli väärennös.
Turun käräjäoikeus katsoi aiemmin Zubierin olevan oikeutettu vajaan tuhannen euron korvaukseen kuukaudessa siihen asti, kunnes hän täyttää 65 vuotta. Näin hänelle olisi maksettu korvauksia liki 20 vuoden ajan.
Hassan Zubier sai sankarin maineen, kun hän auttoi elokuussa 2017 tapahtuneen Turun puukotuksen uhria.
Hassan Zubier
jesse_l
0
83
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1594253
- 153142
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1352690- 252288
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.552183Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää191838Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s391695Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?301684Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.581286Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?341151