Moi. Ostin uuden Avensis farkun 2.0 bensan automaatilla. On kyllä aika huikea kiihtyvyys mielestäni. Tässä on tehtaan ilmoituksen mukaan yli 150 heppaa. Kiihtyyköhän muiden merkkien 2 litraiset näin hyvin?
Avensis kiihtyy
TeronLippis
32526
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Onnittelut hienosta autovalinnasta! Tuolla pärjäilee oikein mukavasti nykyliikenteessä. Tarpeen tullen tuolla hätistelee Audi-kuskeja jotka luulevat 2.0 TDI-nokivasaroistaan liikoja. Muista vaan laittaa laatikosta S-asento päälle ja anna koneelle säälittä kierroksia niin VVT-i kone herää eloon ja nopeusmittarin neula liikahtaa mukavasti. Siinäpä jäävät isot saksalaiset alitehoisine karvalakkimoottoreineen hämmästelemään kun ei vaivaisesta Toyotasta meinaa ohi päästä.
Näin aion tehdä. Mielestäni tässä on niin modernisti tehty tämä vaihdekepin kolot, ettei mene vahingossa väärään. Eikö Ferrarissa joskus ollut vastaavat urat kepille. Se selittääkin suorituskykyä. Millään litraisilla turha tulla kiihdyttelemään mun 152hv vierelle
Se ns. kulissivaihdekin on Toyotan kehittämä ja keksimä. Ferrari luvatta kopioi sen omiin autoihinsa.
Juu ei, kyllä nimeomaan toki on se katuautoksi naamioitu urheiluauto ja juuri sen kiihtyvyyden vuoksi ne suhahtelee ohi maantiellä.
Valtava tehokone on kyseessä. Ikävä palauttaa maanpinnalle, mutta kaikkein pienimmässäkin TSI1.0:ssa on enemmän vääntöä jo 2.000 rpm kuin tojon kaksilitraisen huippu vääntö on 4.400 rpm .
Suomeks sanottuna vaparivigutin ja kaikkein mopinkin TSI tarjoaa enemmän tehoa ala- ja keskirekisterissä. Tojoa joutuu huudattamaan korkeilla kierroksilla jotta saisi tehoa ulos. Niinkuin mopojonnet.
Noinhan se menee – paitsi että Avensiksen 2-litraisen vääntöhuippu 196 Nm löytyy ajankohtaisen esitetiedon 4000 eikä 4400 kiekan kohdalta. Kiljutuskierroksilta joka tapauksessa. Tehoa tuo moottori tarjoaa 112 kW eli 152 hv.
Ostin ensimmäisen ahdettuni 10 vuotta sitten. Sen 1,4-litraisesta löytyi tehoa 118 kW eli 160 hv ja täysi 240 Nm:n vääntö oli tarjolla laakean tasaisena koko välillä 1500-4500 rpm. Sillä ajaessani tiesin, ettei vapariin ole paluuta.
Nykyisen autoni turbokoneen iskutilavuus on 1,5 litraa. Tehoa 115 kW eli 156 hv, vääntöä 250 Nm tasaisesti alueella 1200–4000 rpm. Voiman tuntu on läsnä kaikissa ajotilanteissa eikä pienempään pykälään tarvitse pahemmin turvautua. Toki tässäkin autossa on automaattivaihteisto kuten edellisessäkin – en huolisi enää manuaalivaihteistoakaan.
Anteeksi, tuli väärä lukema! Nykyisen autoni moottorin iskutilavuus on 1,6 eikä 1,5 litraa.
Jaa teidän autoihin laitettu moottorin tilalle starttimoottori ja siihen vielä turbo...sitten kehutte että on oikein päälle 150hv..
No huvinsa kullakin..
Tiedät varsin hyvin että joudut katselemaan 280hv Superb TSI:n takavaloja valoista. Leluxin rammat hybridiponit ovat kovin ponnettomia turbohevosiin verrattuina.
No..se suberb sataseen kiihtyy sen 0.1 nopeemmin..200 taas lexus menee nopeemmin ja huiput on lexuksella enemmän..
No eipä nuilla normiajoon ole merkitystä mutta kun kerran otetaan puheeksi..
"No eipä nuilla normiajoon ole merkitystä mutta kun kerran otetaan puheeksi.."
Juuri sinä otit hevosvoimat esille. Nyt kun kävi ilmi että Skodakin on nopeampi niin sitten palasit nopeasti normiajoon "ei ole merkitystä". Olet pelle.
Eihänse ole nopeampi.lexuksella suurempi huippunopeus.
Ja tarkoitin juuri että sillä ei ole minulle merkitystä kulkeeko toinen 240 ja toinen 260..
Ja en ole pelle..ihan eri ammatissa toimin.
No puutun teidän vänkäilyyn.
Jos skoda kiihtyy nopeammin, mutta totuus on se että jos minä saisin valita niin ottaisin ilman muuta lexuksen, itseasiassa en huolisi skodaa itselleni ja joka hehkuttaa jonkun kiihtyvyyden perään niin ei voi kuin nauraa, lexus on LAATUAUTO, skoda ei sitä ole vaan se on volsun kakkososista koottu kyhäelmä vaikka kiihtyisi 0-100km/h 2sek.
Kylläpä Ave on raivoisa kulkemaan, sääli ettei kuitenkaan kukaan kutenkaan käytä tuota räjähtävää kiihtyvyyttä, ei muuten mutta olisi pois muitten jaloista.
No nyt se tuli kokeiltua. Meinasin laittaa parille viereisen päättyvän kaistan autoilijalle luun kurkkuun avellani. Valot vaihtui vihreälle ja kaksi viereistä meni menojaan, kolmas jäi rinnalle. Kaksi ohi mennyttä oli Focus ja Golf. Kolmas vierelle jäänyt oli vanha sdi-merkein varustettu transporter. Seuraavissa valoissa kävin kysymässä ohi menneiltä millä sporttikoneella heidän autonsa oikein on. Yllätyin kun kuulin, että litraisella turbolla. Totesin että noilla ei pääse kun satatonnia ja kone poks. Kuulin, että molemmilla olikin ajettu jo yli 250tkm ja omallani 30tkm. Näköjään noi länsiautot säilyttää koninsa vähän pidempään tallessa
Onhan se huvittavaa kun tojo on "muotoillut" C-HR:stä oikein näyttävän näköisen pelin ja pellin alta löytyy vain tuhnua ja vieläkin tuhnumpaa. TM mittasi hybridiversiolle jotain 12 sekuntia 0-100kmh.
80-luku haloo :-)
Avaruussporttituhnutin siis
Huhu kertoo, että C-HR:n muotoilijan mallina oli roskakorista löytynyt rutistettu A4, ei Audi vaan kopiopaperi.
Kiihtyyhän se Avensis ja Yaris se vasta kiihtyykin, yksi versio oli mm. rallissa.
Sillä ralli yariksella ei ole mitään tekemistä sen vaparivinguttimen kanssa mitä kaupassa myydään
Kiihtyyhän se Avensis, mutta hi-taas-ti ja vieläkin hi-taam-min mitä tehdas ylioptimistisesti luvannut arvoiksi. Ja maantieajossa se kiihtyvyys vasta rajua onkin 5 ja 6 vaihteella
Ja se kaupassa myytävänä oleva yariksen tehoversio on bensaturbo. Ei mikään vaparivingutin
GMRNssä ei ole turbo vaan mekaaninen ahdin.
Jaa erehdyin tollolootan sivuille. Ei siellä kyllä mitään tehojarista myydä
Nettiautossa löytyy turbojaris myytävänä huikealla 150hv teholla 1.5 koneesta. Ja mikä parasta kone jouduttu vaihtamaan pienillä kilsoilla
Ja kytkin ja turbo. Eikö noi olekaan vw:n vikoja tän palstan mukaan. Buhahaa. Siinäkin turbojariksessa vähemmän vääntöä kun vw:n litraisessa
Ei taida kaupasta saada ja hinta oli tuolloin yli 40 tonnia. Reilun kympin halvemmalla saa Polon tai Fiestan vähintään vastaavalla suorituskyvyllä ja halutessaan 5 tai 7 vuodenkin takuulla ja hieman paremman näköisellä muotoilulla. Ja vähän käytettyä saa tuolla hinnalla nelivetoa ja 300hv. Ei se ole tyhmä joka pyytää...
Yritti vanhus Polski Fiatillaan kammeta -17 mallisen voimapesä-Avensikseni ohi Lusin lentokenttäsuoralla. Vaan loppuipa papalta ohituskaista, kun huomasi että kahden litran Avensis piti kaistansa ja oli rinnan mitan edellä suoran päässä. Turha kukkoilla meikäläiselle.
No voi kyynel..mopojonnet täällä meuhkaa.
Omassa kaks litrasessa farkussa on 130kw. Jännä juttu et 1.4 tsi jossa on alle 100kw menee musta ohi.. :(
Eiköhän tuolla liikenteessä mene väliin ohi toinen, oli tehot sitten kuinkapäin vaan vai meinaatko ja luuletko että normi ihmistä kiinnostaa lähteä kilpaa toisten kanssa liikennevaloista, kovin olisi elämä hakoteillä
Parahin terolippis , onittelut luotettavan ja vastuullisen autotehtaan tuotteen osatmisesta.
Avensis kiihtyy riittävästi ja jätä se kiihdyttelu lapsellisille ihmisille.
Ole aikuinen ja aja taloudellisesti ja pitkään avensiksellasi.