Eksoten nykyisten johtajien on aika tunnustaa tosi asiat ja johtaa itsensä pois asemasta, jossa ei osata toimia. Nykyisellään johdettu toiminta on etenkin vanhusten ja sairaiden kyykytys. Koettu on. Edes takas ja Oho, ....taas edes takas.
13.7milj. e on muuten tasan sama summa, jonka Eksote takasi autohallien rakentamiseen, ja oho käsille tuli tuokin juttu, josta päästäänkin aiheeseen ansioituminen (cw) ja johtajapaikat Länsi- Venäjällä, eli Lappeenrannassa.... Mitä enemmän tappioita aiemmista tehtävistä, sitä korkeammalta palli kaupunkiyhtiöstä tai Eksotelta (todellisuudessa sama asia).
13.7milj. e on muuten tasan sama summa, jonka Eksote takasi autohallien rakentamiseen, ja oho käsille tuli tuokin juttu, josta päästäänkin aiheeseen ansioituminen (cw) ja johtajapaikat Länsi- Venäjällä, eli Lappeenrannassa.... Mitä enemmän tappioita aiemmista tehtävistä, sitä korkeammalta palli kaupunkiyhtiöstä tai Eksotelta (todellisuudessa sama asia).
Vastaukset 10
Vanhimmat
No ei kukaan halua johtaa Eksotea! Jos nykyiset johtajat lähtevät, ketään ei saada tilalle.
Nykyiset johtajat eivät tahdo lähteä mihinkään, koska kukaan ei tahdo heitä työhön. Siksi he ovat luoneet mädätyksen, jolla ajaneet eksoten palvelut alas.
Vesterinen valittaa, että hän joutuu kertomaan rahvaalle vaikeita asioita tulevaisuudesta.Niin varmasti, kun on osaltaan hoitanut hommansa erittäin huonosti. Hän ei kykene edes arvioimaan miten huonosti, koska hänen ei tarvitse.
Tai hän ei kykene. Uskon, että vaalien aikaan töllöttää kauppojen tuulikaapissa jakaen karkkia köyhille.
Toivottavasti hän ymmärtää jättää kuntapolitiikan.
Jokainen voi olla omaa mieltänsä siitä, miten Eksoten johto on työssään onnistunut. Varmasti joitain asioita olisi mahdollista tehdä vielä järkevämmin ja priorisoida voimavarat oikeasti tärkeään tekemiseen. Selvitysten mukaan oikeita asioita on myös paljon tehty, jos Eksote on maan kustannustehokkain toimija. Surullista sinänsä, että kunnat eivät pysty rahoittamaan Suomen halvinta järjestelmää eikä tilanne väestörakenteen myötä tule myöskään helpottamaan. Tulevat toimenpiteet talouden korjaamiseksi tulevat olemaan karuja.
Nyt herää kysymys, että mitä kunnat kaiken kaikkiaan ovat vuosien varrella tehneet maakunnan profiilin nostamiseksi. Ei hyvin mene, jos kunta toisensa jälkeen kärsii muuttotappiosta, eikä Lappeenrannan hienoinen muuttovoitto maakunnan tilaa muuta. Oikeasti pitäisi unohtaa kuntien omat strategiat tältä osin ja lyödä hynttyyt yhteen ja laatia yksi yhteinen maakunnan strategia, miten Etelä-Karjalaa elävöitetään ja miten tänne houkutellaan lisää yrityksiä ja veronmaksajia. Puitteet olisi hyvät, mutta jotain tekemisessä tuntuu puuttuvan ettei sanat realisoidu teoiksi ja strategiat toteudu. Mutta ei kai tilanteeseen muutosta tule, jos jokainen kunta haluaa leikkiä omalla hiekkalaatikollaan.
Eli nykyisestä kurjuudesta en syyttäisi Eksotea ja sen johtoa, vaan koko maakuntaa yhteistyökyvyttömyydestä sekä kyvyttömyydestä oikeasti kehittää maakuntaa houkuttelevaksi vaihtoehdoksi.
Kun laiva on karilla , syytetään merta.
Saa asioita mustavalkoisesti ja kapeasti tarkastella, mutta jotain voi jäädä huomaamatta.
No kyllä tämä EKSOTEN alasajo on huomattu, turha sitä on hymistellä. Sen huomaa jokainen palvelun käyttäjä, vaikkei olisi juristiksi kouluttautunut.Mikä yksityinen yritys toimisi vastaavasti, eiköhän siellä järkeistettäisi ja tutkailtasi tai vähintäänkin kyettäisiin arvioimaan toimintaa ja ennenkaikkea vastaamaan toiminnasta.
Kuka Eksote virkamies on vastuussa virheistään, jopa lain rikkomuksista. Systeemi, joka ITSE valvoo itseään myös suojelee itseään.
Eksoten nopea säästökuuri on nyt maksussa ja sen maksavat kadun tallaajat.
Seijokiiskosen aloitus on ihan paikallaan.
Kukahan tulevista ehdokkaista uskaltaa alkaa selvittää asioita?
Hyvävelijärjestelmä on harvojen ja valittujen egoilufoorumi.
Ei kyllä hyvältä vaikuta se että eksoten valtuutetut (?) on päättämässä Itkosen seuraajasta. Liekö kenelläkään edes sopivaa koulutusta taustalla?
Vesterisen ontuvat selitykset antoi ymmärtää että ovat ihan pihalla koko touhusta.
Etelä-Karjala on liian pieni selvitäkseen. Ei pysty tulevaisuudessa ylläpitämään mm. erikoissairaanhoitoa. Kaakon 3 tai 4 maakuntaa pitää liittää yhteen. Nyt heti.
Mitäs tapahtuu kun sotea ei saada valmiiksi ja kaikki junnaa paikoillaan odottamassa sotea?
Itkonen voisi työskennellä loppuajan palkatta jotta eksoten talous paranisi. Tulisi jo hyvä säästö siitäkin. Mihin tarvii vanha mies enää tuollaisia palkkoja? Nuorten oletetaan aina työskentelevän ilmaiseksi... samaa voisi vaatia myös eläkkeelle jääviltä joilla on säästöjäkin.