Jumalan luokse on palattava. Jumala antoi meille elämän ja joskus Hän on myös ottava sen pois.
Hän antaa elämän, ja Hän antaa kuoleman, ja Hänen luokseen olette kaikki luodut palaamaan. (10:56)
Ja totisesti, Me itse annamme elämän ja Me annamme kuoleman, ja Me itse olemme kaiken perilliset. (15:23)
Olemme teoistamme vastuussa. Kaiken, minkä taaksemme jätämme, hyvän ja huonon, tulemme edestämme löytämään.
Hän antaa elämän, ja Hän antaa kuoleman, ja Hänen luokseen olette kaikki luodut palaamaan. (10:56)
Ja totisesti, Me itse annamme elämän ja Me annamme kuoleman, ja Me itse olemme kaiken perilliset. (15:23)
Olemme teoistamme vastuussa. Kaiken, minkä taaksemme jätämme, hyvän ja huonon, tulemme edestämme löytämään.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ihmisen luomien epäjumalien, kuten allahin ja jahven sekä sankan joukon muita, luokse ei tarvitse kenenkään palata.
Jos vastoin kaikkea todennäköisyyttä joutuukin oikean jumalan tuomiolle kuoltuaan, ei epäjumalanpalvojan kohtalo liene kadehdittava.
"Jos vastoin kaikkea todennäköisyyttä joutuukin oikean jumalan tuomiolle kuoltuaan, ei epäjumalanpalvojan kohtalo liene kadehdittava"
Jumalia on Ääretön määrä ja mikä niistä erilaista on sitten se "oikea".
"Jokin" antoi jumalillekin "elämän" kuin hyttysellekin.🦗
Mitä me tästä opimme?
Vain laiska ja typerä ihminen selittää elämän synnyn jumalan teoksi.
Asiaa tutkitaan ja se tulee vielä selviämään. Voit kuitenkin hyvillä mielin lyödä vetoa, ettei elämän synnyn selitys ole jumala.
Etkö ymmärrä lukemaasi?
Juurihan sanoin että jumalillekin jokin antoi elämän, kuten a)hyttyselle b)särjelle c)vanhoille vihtahousuille jne.
Eikä tiede pääse koskaan perimmäisten tietojen äärelle, koska tietoisuutemme/alitajuntamme rajoittaa.
Sori siitä.🦈
Kerrohan miksi ihminen, jka uskoo Jumalan luoneen maailman, on laiska ja typerä?
Mihin se perustuu?
Vai luuletko nostavasi itsesi uskovien yläpuolelle, koska et usko Jumalaan?
Ja tietysti olet ahkerakin, koska automaattisesti uskova ihminen on laiska ja typerä.
Mitenhän Henlsingin yliopistossakin voi professorina asti olla uskovainen? Hänen on täytynyt päästä virkaansa ihan vain ihmeen kautta. Eli juuri todistit Jumalan ihmeitä tekevän voiman.
Kissat eivät ole koiria, kanat eivät ole kotkia, norsut eivät ole kirahveja.
Evoluutio se vasta kysyykin uskoa, ja koskaan ei ole todistettu olevan minkäänlaisia välimuotoja.
Kaikella on alku ja loppu. Niin maapallollakin , aivan kuten sinullakin, on ollut alkunsa ja tulee olemaan myös loppunsa. Vaikka ihminen pitäisi miljoonia vuosia sateenvarjoa päällään, ei ihmiselle kasva silti sateenvarjoa päähänsä.
Elämän ylläpitoon tarvittavat ekosysteemit (sellaisina kuin me nyt näemme ne tässä syntiinlankeemuksen jälkeisessä maailmassa) ovat uskomattoman monimutkaisia ja hienovaraisesti tasapainossa. Ei ole pelkästään järjetöntä uskoa, että ne voisivat syntyä sattumalta, vaan myös täysin älytöntä ajatella, että ne voisivat säilyä miljoonia vuosia. Mitä pidempi ajanjakso, sitä suurempi mahdollisuus jonkin pieleen menemiseen, esimerkiksi pysäyttämättömän taudin leviämiseen, tappavan meteorin Maahan osumiseen, valtaviin ilmastonmuutoksiin, huonojen mutaatioiden kasaantumiseen, vakaviin epätasapainoihin ruokavarastoissa tai ravinnesuhteissa. Pieleen menemisen mahdollisuudet ovat lähes loputtomat, kun otetaan huomioon elollisen maailman järjestelmien keskinäisten riippuvuuksien runsaus.
Väite, että ajan myötä mikä tahansa on mahdollista, mukaan lukien elämän syntyminen ja säilyminen, ei perustu mihinkään tieteelliseen periaatteeseen. Pikemminkin vastakohta on totta: mitkä tahansa monimutkaiset ja epätodennäköiset rakenteet ovat taipuvaisia hajoamaan ajan kuluessa.
Ei ei ei.
Sama tää sulle kans: "tiede pääse koskaan perimmäisten tietojen äärelle, koska tietoisuutemme/alitajuntamme rajoittaa.".
Samoin selittää miten jumalantapaiset syntyivät evoluutituivat aikain kuluessa on turhaa koska.
Miksi niin vaikea perusjamppan tajuta ????
Eli sekä he-ma että sä ootte väärässä.
Sorit siitä.🦈🦈
Sen, minkä taakseen jättää, sen edestään löytää... sama idea tulee esiin toisessa topicissa "Olemme vastuussa teoistamme" Kuten siinä kerrotaan: Kaksi kirjoittavaa enkeliä kirjaavat ylös kaikki tekomme.
Ja Allah pysyy niistä tietoisena, vaikka itse yrittäisimmekin unohtaa...
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15389308/olemme-vastuussa-teoistamme
Jos joku toivoo kohtaavansa Jumalan, niin totisesti Jumalan saapumisen hetki on tuleva; sillä Hän on kaikkikuuleva, kaikkitietävä.
sanoo Koraani!!
Nimimerkki Näinpäin sanoo: "Eipä kun Raamattu sanoi tuhansia vuosia ennen koraanipläjäystä."
Niin, varmastihan mikään uskonnollinen kirja ei ole sanonut niin ennen Raamattua, ei tietenkään...
Näistä kahdesta Raamatun tekstit ovat huimasti vanhempia.
Niin ihmisen on helppo pärjätä jumalattomana ja itsenäisesti ajatellen ja työtä tehden. Kun ei ole Kristuksen tai Jumalan orja niin työnteko sujuu ja järki luistaa.
Mutta sanoisin kuitenkin, että on olemassa myös niitä, jotka Jumala VAPAUTTAA orjuudesta ja päästää laitumelle lampaiden aitauksesta. Nuo eivät ole typeriä ja laiskoja enää, mutta ovat tietenkin orjuutensa takia JÄÄNEET HUOMATTAVASTI JÄLKEEN NIISTÄ, JOTKA EIVÄT MILLOINKAAN OLLEET ORJIA.
Eli sanon näin: Onnea on syntyä VAPAAKSI. Orjien asema on kehno, mutta ei saisi liikaa solvata VAPAUTETTUJA ORJIA puheilla, että KAIKKI ovat orjia ja typeriä ja laiskoja. Kyllä vapautetut orjat pyrkivät omin käsin tekemään työtä oman onnensa eteen ja yrittävät löytää laitumen. Vaikka se on vaikeaa. Kun ovat niin jälkeenjääneitä.