Haapatukit, mitäpä niille voisi tehdä. Ostaisiko joku ja jos ostaa niin kuka.
Voihan niistä klapeja tehdä itsekin mutta onko jotain muuta käyttöä.
Voihan niistä klapeja tehdä itsekin mutta onko jotain muuta käyttöä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Hyvää saunan laudepuuta. Sahauta laudoiksi ja myy kalliisti.
Saunassa on kiva istua haavan päällä.
NYT JOS KOSKA NII TEE NIISTÄ PAANUJA VAIKKA MYYNTIIN
Jooo täytyy soitella sahayrittäjille. Kirkkua en uskalla rakentaa kun kaikki hiipparit polttaa niitä.
Ehkä hirsimökin uusrikkaille tai saunan jupeille niistä saisi jos eivät ole mätiä.
Kela ostaa juuri noita haapahirsi mökkejä, ja jakaa harkinanvaraista tarvitseville tapa työttömille.
Tää oli ihana uutinen. Laitan hakemuksen vetämään.
Katselin naapurin metsänkaadosta että kuivat ja haavat menivät energiapuukasaan.
Jos nopeata ratkaisua hakee niin varmaan justiinsa energiapuukasaan puukaupan yhteydessä kun hakkaa muutakin ja osa roinasta polttopuuksi vaikka kuivaakin perin hitaasti. Sitten jos haluaa kikkailla voi riidellä sahayrittäjien kanssa ja tai yrittää jotain prk riihtä rakentaa niistä stn
Haapatukit voi sorvauttaa hirsimökeiksi, tulee todella kaunista hirttä. Olen useammankin haapahirsikehikon sorvannut, nytkin odottaa yksi haapapuusta sorvattu saunamökin hirsikehikko joenrantaan pystytystä . Pihakalusteisiin haapa sopii todella hyvin, ei tule pihkaa istuimista.
Naapurini on myynnyt haapaa jääkiekkomailojen valmistukseen monet vuodet. Saunanlauteina haapa on todella hyvä puu. Ja kyllä haapuusta voi rakentaakin, ongelma vain, että lankut ja laudat vääntelee helposti. Olen sorvannut pesäpallomailoja melkoisen määrän vuosien varrella haapapuusta.
Tietty menee hyvin polttopuuna, mutta liian arvokasta puuta pistää polttoon!
...jatkoa vielä http://www.puuproffa.fi/PuuProffa_2012/7/puulajit/haapa
Haapahirsi on parasta savusaunan rakentamisessa.
https://sunsauna.fi/tuotteet-ja-palvelut/savusauna/
Tee niistä savusauna!
Ja kyllä haapahirrestä tulee komea hirsitalokin! Jos on isoa tervettä haapatukkia, niin niistä kannattaa sorvauttaa jollakin yrittäjällä hirsikehikkoja, vaikka sitten savusaunaan, mutta kyllä isompaakin hirsirakennukseen haapa sopii.
Aikoinaan isovanhempani rakensivat v. 1939 hirsitalon, juuri ennen talvisotaa pääsivät muuttamaan uuteen taloon. Tuohon taloon on tehty kaikki sisällä olevat väliseinät haapahirrestä, ainoastaan ulkoseinät on männystä. Hyvin on talo pysynyt paikallaan ja asuttavassa kunnossa kohta 80 vuotta.
Tällä seudulla on paljon haapaa käytetty rakennuspuuna aikoinaan, kun kaskeaminen hävitti kunnon metsät ja oli paljon haapaa, sekä koivua. Ladot olivat poikkeuksetta tehdyt haapapuusta. Veneitäkin olivat tehneet haapaa käyttäen, toki vähempi, mutta haapioista monet vanhat ihmiset puhuivat.