Hävittäjät tulee kalliiksi

Hornetin lentotunti maksaa 20000€
F35 lentotunti maksaa 40000€

Suomi siis ostamassa F35 hävittäjiä, hitaita ja kalliita ja superkalliita pitää lentokunnossa.

Näistä koneista ei ole mitään vastusta idän uusille ja jopa nykyisille koneile.
Ne tulisi häviämään joka ilmataistelun.

Taisi taas Politiikka mennä valinnoissa edelle.

Lisäksi superhornettin osto hinnalla jolla lähi-idän arabivaltioidaan myydään on vain puolet suomen pudjetoimasta hinnasta!

Ketä kusetetaan, kansaako?
12266
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Mitä maksaa kun viholliskone käy pommitusretkellä ja tuhoaa taloja, siltoja tai voimalaitoksia?

Äänestä

Mikä vihollisen "superkone"? Itänaapurimme lopetti superhävittäjänsä eli Pak-fa -hankkeen 12 prototyypin jälkeen. Mahdolliset ilmataistelut käytäisiin omalla alueella, omien tutkien ja omien it-ohjusten tukemina. Ja oman elektronisen häirinnän turvin. Tuo Elso on nopeimmin kehittyvä laji tällä hetkellä ja hyökkäävä kone joutuisi tilanteeseen, jossa se "ei näe eikä kuule" eli ei toimi tutka eikä politrukki huutele enää kuulokkeisiin kannustusta. Superhornet, Gripen jotain ja Rafale ovat lehtitietojen perusteella myyntivalmiita tämän osalta kun meillä ostopäätös tehdään. EF ja f35 ovat tuon puolesta arvoitus. Ja nuo käyttötuntien hinnat ovat aika teoriaa, koska huoltokulujen jaon laskentaperuste on aika hämärä.

Äänestä

Yhdysvaltojen armeijan, ilmavoimien ja laivaston sotaharjoittelut pois Suomesta!

Äänestä

"superhornettin osto hinnalla jolla lähi-idän arabivaltioidaan myydään on vain puolet suomen pudjetoimasta hinnasta!"

Maksaahan Suomessa autotkin triplasti enemmän kuin arabimaissa.

Äänestä

Leluja lapsille.

Äänestä

Ei se mitään,leikataan vanhuksilta ja opiskelijoilta sekä perheellisiltä lisää! Näin se suomi nousee!

Äänestä

Ei kannattaisi ostaa niitä enää lisää, suosittaisin tätä yhteiseurooppalaista hävittäjää eli Typhoonia.
. Joo ei lintuja pelkääviä taisteluhävittäjä-lentokoneita ruotsista nyt ainakaan seuraavalla vuosituhannella...


Joitain juttuja on mitkä harmittavat välillä mieltäni: kun tytöt menevät armeijaan ja kuvitelevat että heistä tulee jotain "supertyttöjä" sitten sen koulutuksen jälkeen.

EI tule supertyttöjä, kuten laskuvarjojääkäreistäkään ei tule miehiä, pelkästään homoja syntyy erikoisjoukoistakin :_D

Äänestä
  • Älkää aliarioiko JASia .... ruotsalainen design -60-70 luvulta pesi neukkujen vastaavan 6-0. Paha kielet kertovat suunnitteluvirheestä siivessä, mutta teot puhuvat puolestaaan.

    Swedish Cobra turn, beats out Pugachev's Cobra.
    On eri asia ryömiä 45 asteen kulmassa aliääninopeuksilla, kuin tehdä se yliääninopeuksilla.
    Draken.

    Äänestä

  • mitä.meillä.olikaan kirjoitti:

    Älkää aliarioiko JASia .... ruotsalainen design -60-70 luvulta pesi neukkujen vastaavan 6-0. Paha kielet kertovat suunnitteluvirheestä siivessä, mutta teot puhuvat puolestaaan.

    Swedish Cobra turn, beats out Pugachev's Cobra.
    On eri asia ryömiä 45 asteen kulmassa aliääninopeuksilla, kuin tehdä se yliääninopeuksilla.
    Draken.

    Se mitä tarkoitan näkyy alla olevassa videossa:

    https://www.youtube.com/watch?v=jqiDEcfSnXs

    Jos tohon sais modernit tutkat, elson kikkulat ja ohjukset, ripustimia meinaan riittää, ottaisin niitä.

    Äänestä

Niiin, mistä se hinta muodostuu. Sitä voi miettiä. Suorituskyky ensisijaisena.

https://www.youtube.com/watch?v=TtoUfuWYdvE

Jos saman koneen saa elso, pommittaja ja häive -versioina?
Voi olla, että yhdistetty hintalappu voi olla hieman kovempi kuin vaikkapa typhoonilla.
Mukana tulevista nuolista riippumatta.

WYSIWYG -- What you see is what you get.

Äänestä

Me harjoitellaan niiden kanssa kun halutaan ja ostetaan parhaat koneet mitä rahalla saa. Käyttökulujen osalta f35:n kulunkeja ollaan pistämässä kuriin. Eikä rauhan aikana esim. tarvitse uusia sitä tutkaheijastukset poistavaa maalia jokanlennon jälkeen. F35 on se kapine mitä Venäjä ei meile halua, koska se ei näy heidän tutkissaan
Noilla suurvalloilla käyttökulut ovat eri luokkaa, koska porukkaa sekä kaikenmaailman esikuntaa pyörii liikaa siinä ympärillä. Neuvostoliitossahan esimerkiksi piti olla ay-mies ja poliittinen upseeri joka yksikössä sen vessoja vahtivan mummon lisäksi.

Äänestä

jas gripen on suomelle paras vaihtoehto

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kusetushommiataas kirjoitti:

Hornetin lentotunti maksaa 20000€
F35 lentotunti maksaa 40000€

Suomi siis ostamassa F35 hävittäjiä, hitaita ja kalliita ja superkalliita pitää lentokunnossa.

Näistä koneista ei ole mitään vastusta idän uusille ja jopa nykyisille koneile.
Ne tulisi häviämään joka ilmataistelun.

Taisi taas Politiikka mennä valinnoissa edelle.

Lisäksi superhornettin osto hinnalla jolla lähi-idän arabivaltioidaan myydään on vain puolet suomen pudjetoimasta hinnasta!

Ketä kusetetaan, kansaako?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu