Saisi ko. kameran aika edullisesti. Kannattaako aloittelevan kuvaajan ostaa kyseinen kamera?
Revio KD-420Z
6
1821
Vastaukset
- pois
Videon laatu on rakeinen johtuen ominaisuuksista.
Omassa linssi ei yhdessä vaiheessa suostunut menemään sisään kun yritti sulkea.
Kun oli sisällä, niin piipitti välillä merkkiääntä..
-yritti kai tulla ulos
-nyt on 1/2 vuotta menny ilman vikoja - kokemusta
Ei missään nimessä aloittelijan kamera KD-420z ole.
Kameralla ei saa autofokuksella otettua vakaita kuvia, joten hyviä kuvia saadakseen on kameraa käytettävä käsisäätöisesti.
Mallista on löytynnyt epävakautta ja keskeneräisyyttä. -hidas autofokus, josta seuraa sumeita kuvia turhanki usein.
Kameraa on testattu tässä netti osoitteessa tsekkaa!!
http://akamera.dk/art.php?artikkelid=4320&side=2
Suosittelisin harkitsemaan toista kameraa sillä Revio - 420z ei ole hyvä ostos.- perää
Vuoden verran on kuvattu ja ei ole mitään ongelmia tuon autofokuksen kanssa. Aina tulee erittäin hyviä ja teräviä kuvia ja nopeasti. Itse kyllä epäilen, että onko kameroissa yksilöeroja/-vikoja, kun noita juttuja lukee? Vai onko ollut jokin esisarja, jossa ongelmia on ollut ja sitten korjattu?
- niínpä
perää kirjoitti:
Vuoden verran on kuvattu ja ei ole mitään ongelmia tuon autofokuksen kanssa. Aina tulee erittäin hyviä ja teräviä kuvia ja nopeasti. Itse kyllä epäilen, että onko kameroissa yksilöeroja/-vikoja, kun noita juttuja lukee? Vai onko ollut jokin esisarja, jossa ongelmia on ollut ja sitten korjattu?
on löytää kurkihirsi toisen silmästä kuin malka omasta kamerasta. tjsp.
- Tauno1
kamera sopii minusta ihan hyvin aloittelijalle, voi käyttää automaattiasetukset, ja myöhemmin, taidon kasvaessa, myös käsisäätö, tosin pitää hieman totuttautua, kun jotkut säädöt hieman "kulman takana".
Etsinvaloa kamerassa ei ole, mutta tähän asti (1 v 3 kk)siitä ei ollut haittaa. Tosi on että tämä puute joskus johtaa hieman epävakaisiin kuviin jos käyttää automatiikkaa, mutta aika harvoin. Olen automaatilla tehnyt teräviä kuvia täysin pimeässä sisätiloissa, myös ulkona hämärässä metsässä, esim. lepakoista, ja onnistunut siinä hyvin.
Hyvä puoli on siinä, että kun ei ole etsinvalo, niin kuvan ottaminen on nopea (kamera on muutenkin nopea!), eikä tarvi etsinvalon kanssa säätää sekuntikaupalla.
Kaiken kaikkiaan hyvä kamera, ostaisin vieläkin, mutta tottahan on, että kameramerkin sisälläkin on vaihtelua, joillekin on sattunut maanantaivärkki...
Tauno - peetu
Ostin tuollaisen eilen Sotkasta 199 eurolla. Pikatutustumisen jälkeen harmittaa pari juttua: Virran pois-ja päälle laitto on todella hankala ja varsinkin sammuttaminen läppää siirtämällä varomattomasti voi jopa rikkoa kameran. Vihreä led ilmoittaa turhan monta asiaa kerralla, ei hämärässä voi olla varma tarkennuksesta, kun ledi vilkkuu ja voi vaikka ilmoittaa vaintärähdysvaarasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 424330
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1384089- 643746
- 1083625
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans333547Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe643357- 872932
- 542835
- 252646
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142354