Hei, eli ajoin 165km/h ohituskaistalla jossa 100km/h rajoitus, ohitin tilanteessa rekan. Keli oli aurinkoinen, tie kuiva ja näkyvyys hyvä.
Nyt saapui kirje, syyttäjän vaatimus 5kk ajokieltoa 70 päiväsakkoa. Kuulostaako vaatimukses ns "perus" seteiltä?
Olen töissä käyvä opiskelija, työssäoppiminen alkamassa 1,5kk päästä(100km matka) ja työpaikalle ei julkisia liiku, mitään vaikutusta tuomioon vai hankinko todistuksia turhaan?
Kiitos vastauksista:)
Törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen
5
928
Vastaukset
- Jghd
Tottakai kannattaa ilmoittaa autontarpeesta. Sakkoon ei vaikuta, mutta osa ajokiellosta voidaan muuttaa ehdolliseksi. Tuo on kuitenkin niin reipas överi, että tuskin 1,5 kk ehdottomalla ajokiellolla selviät.
- lajijasuris
Se on vähän kyllä niinkin, että se autontarve kannattaa pitää ajaessa mielessä...
On sulla kyllä pirusti ollut vauhtia. Jos ei mitään vaaratilanteen uhkaa ollut mikä vältettiin kovalla nopeudella, niin kyllä tuo sakko on ihan perusteltu.
Olen kyllä itsekin joskus ajanut reipasta nopeutta (en sentään ihan noin lujaa) isoilla teillä ohitustilanteissa, mutta niihin on ollut syynsä ja motarilla joskus kun ohittaessa huomaa että joku liittymä onkin lähellä ja on itse vasemmalla kaistalla rekkajonoa ohittamassa. Mutta ihan omalla vastuulla ja pysäytyksissä sitten arvioidaan sakotusta suhteessa lain tarkoitukseen. Lakipykäliä ei aina voi kirjoittaa pilkuntarkasti joka tilanteeseen sopivaksi, joten poliisilla on soveltamisohjeet, samoin kuin vaikka verottajalla. - juhannusseija3
80 km alueella 145 .
Yksi sakko sitä ennen 9 vuoden takaa, lievä ylinopeus.
Autoo tarviin, kortti pois 2 vko ja sakkoo tietty. Moi! Kuinka kauan odotin päätöstä käräjältä? Itsellä on vastaavanlainen tilanne 144kh/h 80 aluella. Olitko ensikertalainen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2753425Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1041730Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2301381- 741336
- 641205
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra1991097Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:521079- 63991
Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei18873- 42857