M/S Estonia // Virallinen Raportti // Totuus

Heti aluksi pyydän asiallista / asiantuntevaa keskustelua viestiketjussa.

Kunnioitetaan tragedian uhreja, merimiehiä ja omaisia. Ei kirjoiteta liirumlaarumia taikka yritetä sotkea asiaa tahallisesti (Ymmärrän, että Siihen on kovat paineet, ja motiivit)

Paneudutaan asioihin.

Setäni tuttava oli ollut töissä Viking Sallyllä ja sen jälkeen muutamalla laivalla, myös Virossa. M/S Estonia oli kulkenut aiemmin Viking Sally nimellä (Turusta Tukholmaan?). Tämän tuttavan, jonka nimeä en mainitse, mukaan ammattipiireissä liikkuu tieto, että ensimmäisenä yrittivät paeta konemiehet. Moottorit sijaitsevat alimmalla kannella, jossa alkoi olla kosteat oltavat. Autokansi sijaitsi M/S Estoniassa ylempänä kuin konehuone. Tämä on tiedossa siis ammattipiireissä.

Laiva upposi erittäin nopeasti (reilu puoli tuntia?), uppoamiseen johtanut tapahtuma on ollut todella massiivinen. Voiko iso matkustajalautta täyttyä vedellä ja upota ajassa T-0 - T 30min.?

Puhutaan, vaikka en ole nähnyt, räjähdyksen vääntämistä reijistä, jotka olisivat vääntyneet *** ulospäin ***. Keulavisiirin irtoaminen ei tee sellaista jälkeä.

Onko, hyvät ihmiset, asiantuntevampaa kommenttia aiheeseen?

Kiitos.

Vesa Matikka,
Kuopio.

6

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jnttre

      ''Heti aluksi pyydän asiallista / asiantuntevaa keskustelua viestiketjussa.''
      Olisit voinut itse syyllistyä asialliseen/asiantuntevaan keskusteluun, mutta kun ei niin ei:))))

    • Hölöpölö

      Voisiko nuo ylläolevat "kommentit" poistaa, kun kirjoittajilla ei näytä olevan mitään älyllistä sanottavaa. Tässä juuri ongelma 2000': Järkevä ja todellinen kykeneminen korkeamman tason kognitiivisiin prosesseihin. Mm. THL:llä kattava tieto kansalaisten kognitiivisesta kykeneväisyydestä ja esim. nykyihmisten neurologisista häriöistä. Kuten minullakin.

      Ylläolevat kommentit ei liity mitenkään tähän viestiketjuun (EIKÄ MIHINKÄÄN MUUHUNKAAN JÄRKEVÄÄN, ÄLYLLISEEN TAHI KONKREETTISEEN).

      Voitte poistaa 2 ensimmäistä "Kommenttia" viestiketjusta.

      Kiitos.

      Matikan Vesa
      PK sijoittaja,
      Kuopio

      • Sidewindersleeps

        Unettomuus aiheuttaa monenlaista sivuoiretta. Fyysistä ja psyykkistä. Koeta Vesa saada nukuttua.


      • Tuntuu Suomen nuorisolla olevan laaja tieto lääkkeistä, huumeista ja hoitopaikoista. Mitenkähän niin... ja sosiaalisuus & älli.

        Mielisairaanhoito pitäisi ennallistaa ja saada toimivaksi, laitoshoitoa ja hoitoonohjausta tehostaa vakavasti henkisesti häiriytyneille lapsille ja vanhemmille.

        Venäjällä ei ole hulluja. Kadulla, niin kuin Suomessa. NE ON PANTU LUBJANKAAN... Siinä se pieni ero Moskovan ja Lännen välillä.

        Pärjäile sinäkin. Pärjäämistähän se on (engl. Couping)

        Heh.


    • Onhan noita, jännittäviä asioita taivaan ja maan välissä. Kuten Mr. Lipposen asiakirjat, jotka nyt kiinnostaa Moskovaa. Jäätteenmäellä oli pakottava tarve puhua, ja hän on puhunut.

      Kiitos, Anneli.

      (i.e. 90' vaalitentti. Se on nauhalla... hehhehh)

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      50
      2294
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      93
      2028
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      91
      2000
    4. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1767
    5. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1731
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      494
      1567
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      2
      1540
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      49
      1370
    9. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      37
      1275
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      76
      1268
    Aihe