Maailman tuhannen parhaan yliopiston listalle mahtuvat lähes kaikki suomalaiset yliopistot:
https://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2018
https://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2019
Helsinki, Aalto, Turku, Jyväskylä, Tampereen teknillinen, Oulu, Itä-Suomi, Lappeenrannan teknillinen, Åbo, Tampere
Mitä listalta puuttuu? Taideyliopisto ainakin.
Suomen paras yliopisto?
10
432
Vastaukset
- Sgiweegk
Vaasa
Lappi
Ainakin... - prof
Eihän toi Taideyliopisto tee kunnon tutkimusta, se on amis. Nuo kaksi muuta hyvin pieniä.
- Håkan
Ei näy Hankenia?
- akatem
Suomen Akatemian huippuyksiköissä mukana lähinnä Helsingin, Tampereen, Jyväskylän ja Turun yliopistot ja sekä Helsingin Aalto-yliopisto. Akatemiaohjelmien hankkeissa mukana em. lisäksi myös Itä-Suomen, Oulun ja Lapin yliopistot, LUT ja Tampereen teku. Siinäpä ne.
- Anonyymi
Suomen Akatemia on nykyään Suomen Kakkatemia.
Tulokset ovat sen mukaisia.
Toki OPM on vielä pysähtyneempi.
- Anonyymi
Surkeinta "tutkimusta" pukkaa Taideyliopiston Sibelius-Akatemia.
- Anonyymi
Yllättäen silti juuri taidemusiikissa ollaan iät ja ajat oltu maailmanlaajuisestikin kovimmilla tasoilla...
Suoli24-totuutta.
Muutenkin tällaiset listat ovat tietysti ihan täyttä tuubaa. Ennemmin pitäisi vertailla laitoksia. Tai ei niitäkään. Kaikki on suhteellista, ja olennainen vielä nykyäänkin muuta kuin turhuudet. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yllättäen silti juuri taidemusiikissa ollaan iät ja ajat oltu maailmanlaajuisestikin kovimmilla tasoilla...
Suoli24-totuutta.
Muutenkin tällaiset listat ovat tietysti ihan täyttä tuubaa. Ennemmin pitäisi vertailla laitoksia. Tai ei niitäkään. Kaikki on suhteellista, ja olennainen vielä nykyäänkin muuta kuin turhuudet.Sibelius-Akatemiasta Iltalehti tänään: seksuaalista häirintää ja opiskelijoiden nöyryytystä. Mistä tuollainen nöyryytyskulttuuri ja ahdistelu siellä oikein kumpuaa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sibelius-Akatemiasta Iltalehti tänään: seksuaalista häirintää ja opiskelijoiden nöyryytystä. Mistä tuollainen nöyryytyskulttuuri ja ahdistelu siellä oikein kumpuaa?
Maan tapa.
- Anonyymi
Tampereen yliopistoa ei ole tuoreella listalla. Listalla on vielä Tampereen teknillinen yliopisto, mutta sehän on jo lopetetettu. Se katoaa seuraavalta listalta.
Grahn-Laasonen teki uuden Neuvostoliiton pakottamalla yliopistoja yhteen, vaikka tästä on vain haittaa opetukselle ja tutkimukselle, opiskelijoille ja tutkijoille.
Maailmalla ei tällaista nulikkatouhua ymmärretä. Eteenpäin pyrkiviä yliopistoja ja maita riittää ja itsensäviiltelijä-yliopistot ja -maat siirretään unohduksiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 503874
- 1053425
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj342811Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262478- 201879
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51829- 1851766
- 291578
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3871468Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91248