Muutama kysymys

Tyhmä Kyselijä

Tuli vain tässä äsken mieleen, että kuinka synnynnäisesti kuurot oppivat suomen kielen?
Hehän eivät voi sitä oppia kuuntelemalla, joten oppivatko he puhutun kielen lukemalla huulilta, vasta koulussa vai onko kielen oppiminen yksilöllistä?

5

741

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oppivat

      Näin!

      Kuuroille annetaan puheterapiaa. Puheterapiassa yritetään saada kuuro tuottanaan puheella sanoja.
      Esim. syö, nukkuu, leikkii...jne. Samalla opetetaan lukemaan huulia, jos ei pärjää kuulon avaulla, mutta pärjää huuliolukun avulla kuulevien kanssa. Joillakin kuuroilla puhe onnistuu ja joillakin taas ei. Tämä riippuu paljolti yksilöllisesti.

      Moni viittomakieliset ovat jättäneet pois käyttämättä huulion lukemiset, koska mieluummin kirjoitavat paperille asiat. Koska kun lukee toisen huuliota kaikki asiat ja siinä toden teolla silmät väsyy, siksi ei viittomakielisiä enää kiinnosta lukea huulilta.

      Nykyään monet kuurot osaavat erittäin hyvin kirjoittaa suomen kielen. Hyvän suomen kielen saa oman äidinkielensö kautta. Toiset ottavat lisäksi kirjoja, ja lukevat niitä paljon. Toiset taas keskustelevat kirjoittaen henkilön kanssa, jotta oppii uusia erilaisia sanoja heiltäkin.

      • Tyhmä Kyselijä

        Sainpahan joskus tyhmiin kysymyksiini järkeviä vastauksia... :)


      • Mä vaan

        Kyllä aika moni kuuro pystyy lukemaan huulilta. Sellaiset joilla on hyvä suomenkielen taito ovat
        yleensä myös hyviä lukemaan huulilta.


    • Erilainen oppija

      Olin itselleni opettaja, opin kirjojen kautta suomea.
      En ymmärtänyt opettajain selvityksiä ja kieltäydyin katsomasta huulia. Myöhemmin poikkeuksellinen oppitapani selvisi, että olen kuulovammaisen lisäksi lievä autisti.
      Kielen oppiminen kiinni yksilöllisistä...

    • MaaKoo

      Samaa olen ihmetellyt itse... kysyinkin äidiltäni yks päivä miten opin kielen. Ei hänkään osannut selittää. Mulla oli vaan kotona ollut kaikenlaisia lappusia eri esineissä, opin suomea samalla kuin viittomaan ihan pienenä. Ja en mä tiedä onko kuulolaitteen käytöllä ollut kuitenkin vaikutusta oppimiseen. Muistan sen kun kuurojen koululla meillä oli hyvä suomenkielen opettaja, kuvasi meille aina kieltä tarkemmin ja kun siirryin sit kuulevien kouluun. Huomasin, meille opetetiin suomea paremmin kuin kuuleville.

      Mutta tämäkin on yksilöllistä varmasti, kuinka kielilahjoja ihmisellä on. Eihän kaikki tykkää kielistä, mä vain suomenkielestä. Englanti menee siinä sivussa samalla kun kommunikoi.... muttei ääntämällä, kun eri tavallahan se puhutaan kuin suomea, kirjoitetussa muodossa pikemmin.

      Jossain vaiheessa sitten iski murrosikä ja lukuhimo kasvoi, siinäkin muistelin opin sanoja. Aluksi paljon kirjoitin vihkoon, että kysyä, lopulta en jaksanut ja äitini sanoi. Asian oppii ymmärtämään kun lukee asian kokonaisuutta ei yhtä outoa sanaa ihmettelemällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2393
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      907
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      135
      848
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      841
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      807
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      776
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      745
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      732
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      684
    Aihe