Onko ollut murheita, uskaltaako 4-vetoa ostaa? Jos jakolaatikko menee niin pelkkä osa on 5500e työ.
Miten 4matic kestää
Mikkis22
81802
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
7000 km mittarissa ja puolivuotta vanhaan W205:een vaihdettiin uusi perä. Sekin olisi maksanut sen 5 tonttua mutta nyt tietysti meni takuuseen.
Enpä uskaltaisi ostaa/pitää takuuajan jälkeen näitä tekeleitä.
MB 320cdi 4matic vm.2008 mittarissa 190000. Ei ole ollut mitään murheita. Normaalit huollot ajallaan. Talvella aivan ehdoton peli. Ei enää paluuta muuhun.
Ei paluuta siis uusiin autoihin, vai miten tämä piti lukea.
Puhuttiin nelivedosta. Siis ei paluuta muuhun kuin nelivetoon.
Siihen jakolaatikkoon voi vaihtaa öljyt niin kestää varmemmin. 180000km takana ongelmitta, seuraavassa pikkuhuollossa tuo jakolaatikkotyö lisänä, toimintavarmuuden maksimoimiseksi. Sama kuin automaattilootallakin, pakkoko sitä on yrittää ilman huoltoa ajaa?
Eikös jakolaatikossa kierrä samat öljyt kuin automaattilaatikossa? Joten ei niitä voi erikseen vaihtaa. Jossain -80 luvun autoissa taisi olla jakolaatikon öljyt erikseen, Nissan Patrol jne.
Ei, kyllä ne voi vaihtaa erikseen, luotan korjaamopäällikköön joka pitää autostani huolta kuin silmäterästään. Ei tarvii vehon hintoja maksella ja tietotaito on kaikenkattavaa, peukkua.
Missäs päin tuollainen heppu on? Itellä on juuri edessä huoltoon vienti.