Rommille päivämäärä: 15.9.2018 and on....

s.v.t

Täytyyhän sitä jostakin lähteä enkä nyt tarkoita asuntorommia, joka on täysillä päällä vaan sitä kunnon rysäystä, joka aina lähtee ... lähtee ... ... JENKKILÄSTÄ !
Niinku sillo edelliselläkin kerralla, siinä natsien "huutavassa" työvoimapulassa.
Nythän taas sitä "pullaa" tarjoilevat... siitähän mää ennustan !


että tällänen kevennys tällä kertaa. ja muistakaa, lainojen verovähennysoikeus putuaa ens vuonna 25 %:iin. onku löis vasaralla päähän, velallist... ne kokkarit

16

453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfgdgfdggfdgd

      Ja missähän tuo "asuntorommi" oikein on? Tuo rommi on lähinnä mielikuvituksesi tuotetta eikä sitä vieläkään ole.

      Ja muuten, nykyisillä koroilla koko verovähennyksellä ei ole suurempaa merkitystä. Kyse ei ole monestakaan eurosta kuussa, koska korotkin ovat lähellä nollaa. Edes 100 tonnin lainassa ei mene korkoihin kuin noin 100 euroa kuussa ja vanhoissa lainoissa jopa alle 40 euroa kuussa (itsellä menee korkoihin alle 5 euroa kuussa, vaikka lainaa on vielä 22 tonnia jäljellä). Korkovähennyksellä voisi olla merkitystä korkeammilla koroilla, mutta nykyisillä nollakoroilla verovähennyksen merkitys on mitättömän pieni.

      Ja muutenkin, olet muistaakseni ennustellut romahdusta täällä noin 15 vuotta. Joten vaikka asuntojen arvot puolittuisi, jäisit silti reippaasti tappiolle. Jos nyt edes silloin ostaisit asuntoa (todennäköisesti et).


      • discl-aimeri
        TheRat kirjoitti:

        Rommi on poissa.
        https://www.youtube.com/watch?v=FTi40w0nLgo

        Laukaisuvalmiina:

        ""PÖRSSIT: Wall Street nollan tuntumaan sijoittajien sulatellessa tuoreita talouslukuja
        pe 23:52, Hellevi Mauno
        Kuluttajien luottamusta mittaava Michigan-indeksi nousi syyskuussa lähelle kymmenen vuoden huippuaan.""

        Kusipäiden velkakiima on siis jo huipussa ja kun nimet on velkapaperissa, voidaan painaa liipaisinta

        Disclaimer: Vain "Keskuspankkien" konkurssitorjunta eli epänormaali puuttuminen asioiden kulkuun hidastaa tapahtumia. Saatatkin olla jo merkittävä pörssiosakkeiden omistaja, muttet koskaan tule näkemään niitä rahoja tai "osinkoja".


    • kohta.ryskää

      HEX -1.26 j a se emämaan indeksi:

      DJ Industrial 25854.84 -0.42% 04.09. 19:17

      Huippuhan oli yli 26 000 ja kaikkien aikojen ennätys (-KUPURU )

      Katsotaan, puuttuvatko keskuspankit ja "robotit" missä vaiheessa asiaan !

      • mätä.syvällä

        Rahoituspoliittisia toimia voidaan tietysti jatkaa järjestelmän pystyssä pitämiseksi mutta sehän on kuin paikkaisi tulitikkutaloa paperisuikaleella:

        https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000001754371.html

        rommi on tosiasiassa reaalitaloudessa jo alkanut, koska aitoa nousua ei saada synnytettyä konkurssivelkakirjoja ostamalla. Ei siis ole kyse samasta kuin home-/laho-talon mätien paikkuusta. Siinä saadaan runko vielä pysymään oikein tehtynä pystyssä vuosikymmeniä mutta ei EKP-operaatioissa, koska mätä on jo niin syvällä, ettei se lähde millään.


    • s.v.t

      Herrrliinin Sanomat (hs) lupaa, että uusi "myrsky" nousee....
      https://www.hs.fi/talous/art-2000005823944.html

      ... samalla kun muistelee menneitä lehdykässään. Herrrliinin jallittajilta jäi pankkikriisin VÄLI-aikalasku kokonaan kertomatta. Kerrottakoon se tässä:

      15 000 MILJARDIA dollaria tähän mennessä mutta keskuspankkien keinottelulasku kasvaa edelleen.
      Kuten huomaat, kusettajilta ei rahat lopu mutta mistäs saatais sulle. Ainiin, saathan passskahousu sitä VELEKAAAAA. Soon sullle....

      Tuo on siis väliaikakatsaus. Ja nuo rahat on pääosin menneet pörssipeliin !!!
      Siksi herrrliinin ennustetta uudesta myrskystä on helppo uskoa.
      Ja sinullehan se, paskahousu, tietää vain joko potkuja tai uusia "kikyjä" !

      • lahopäälle

        Passskahousu Haanssi se taas on kirjoittelemassa sitä itseään.


      • Ekonomisti35
        lahopäälle kirjoitti:

        Passskahousu Haanssi se taas on kirjoittelemassa sitä itseään.

        Analyysi Euroalueen keskuspankki EKP aloittaa erittäin mittavat mutta ristiriitaiset valtionlainaostot (2015). Se sanoo ostojen elvyttävän euroalueen taloutta, luotonantoa ja inflaatiota, vaikka nämä ovat epävarmoja tavoitteita tai tekosyitä. Varmat vaikutukset ovat kiusallisempia: EKP:n ostot tukevat eurovaltioiden alijäämien rahoittamista ja finanssivarallisuuden arvonnousua. Yleisö kantaa riskit.

        Valtioiden alijäämien rahoittaminen on euroalueen keskuspankilta EKP:ltä kirjaimellisesti kiellettyä keskuspankkirahoitusta tai kansanomaisemmin sanottuna setelirahoitusta. Eikä finanssimarkkinoidenkaan kurssikehitys kuulu keskuspankille vaan markkinavoimille.

        Silti EKP ilmoitti torstaina aloittavansa erittäin mittavat valtionlainojen tukiostot, joiden keskeisillä ja jokseenkin varmoilla vaikutuksilla se tulee tukeneeksi juuri valtioiden alijäämien rahoitusta ja finanssivarallisuuden arvonnousua. Nämä eivät toki ole tukiostojen virallisia tavoitteita, vaan julki lausumattomia ja kenties jopa kiusallisia sivuvaikutuksia.

        https://www.is.fi/taloussanomat/porssiuutiset/art-2000001863374.html


    • Taisi muuten se 15. päivä mennä jo. Kunnon Rommista on yhtä paljon havaintoja kuin siitä "täysillä päällä" olevasta asuntorommistakin. :)

      • Haans.seA

        Sivuutit oleellisen, joka ei sinulta rotta jäänyt näkemättä. Peliä pelataan siis yhä kasvavalla velkariskillä:

        ""Eikä finanssimarkkinoidenkaan kurssikehitys kuulu keskuspankille vaan markkinavoimille.
        Silti EKP ilmoitti torstaina aloittavansa erittäin mittavat valtionlainojen tukiostot, joiden keskeisillä ja jokseenkin varmoilla vaikutuksilla se tulee tukeneeksi juuri valtioiden alijäämien rahoitusta ja finanssivarallisuuden arvonnousua.""

        Jokuhan tässä vetää fyrkat varmaan välistä ja sillä tavoin peliä siis vielä pitkitetään. Katsotaan nyt, milloin huutavat veronmaksajia välittömään apuun kiristyvinä veroina, nythän siis kasvatetaan taustapottia.
        On tietysti toinenkin vaihtoehto, joka tekee porrrvarin "huolet" työllisyydestä irvokkaaksi peliksi ja näiden hyväksikäytöksi: seteleitä painetaan vain rikkaiden pelastamiseksi ja rupusakki jää tietoisesti pelin takuumieheksi. Tämä on nk zimbabwen malli. Siltähän se vähän näyttää.

        Olkaatte siis varuillanne, juuri velan kanssa, koska jo aikoja sitten YLI-mitoitetut as.hinnat on ansa, johon langetessanne joudutte juuri edellä kuvatun puhalluksen uhreiksi. Natseilla on näet "laki" takanaan ja ne voivat rankaisematta teitä kusettaa !!!
        https://keskustelu.suomi24.fi/t/14411344/puttos-vesa-asuntoluotot-riskittomia-pankeille---


    • Hohoijah

      Kikyä on tultava lisää ja kunnallinen toiminta lakkautetaan. Uskottavuus lainansaannille.

    • selevä.peli
    • otetaans.coktaili

      Laman kymmenvuotispäivä on ihan hyvä. Täytyy ottaa huomioon, että ne "tukiostajat" - eli Te sopulit, siis teidän rahanna tietenkin - ovat olleet kusettajien "tukiostoissa" mukana. Tämä tarkoittaa sitä, että mm. rahastoissa teidän paperit sulavat ja kusettajien pelastuvat.... Näin niitä miljardöörejä luodaan !

      Tilaajille
      Pörssien syöksy voi jatkua, pöydällä ”myrkyllinen koktaili”
      11.10.201811:34päivitetty 11.10.201813:53

    • kupparien.kuppa
    • Okt-suurmuftilla on kellarissa kymmeniä litroja erilaisia rommeja, mutta ei niissä mitään päiväyksiä ole. Ei ole myöskään konjakeissa, viskeissä tai gineissäkään.

      Viinejä löytyy parisen sataa pulloa. Nekin säilyvät tasalämpöisessä viinikellarissa jopa kymmeniä vuosia.

      Epäilen, että Okt-suurmuftin jalot juomat eivät edes mahtuisi Hansun sossun maksamaan kassukennoon. Hyvä niin, sillä Okt-suurmuftin velattomassa okt:ssa olevilla alkoholijuomilla Hansu hankkisi itselleen akuutin haimatulehduksen alta aikayksikön.

    • tuukiais.sia

      Pieni HEX katsaus

      4.6. 2016 OMXH 10298,47 ,

      31.10. 11:38 1,12 % 9268,80

      Pikä laskujakso päättyi TUKI-ostoin !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      46
      2292
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      145
      1843
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      57
      1841
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      107
      1436
    5. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      23
      1191
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      54
      1130
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      68
      1035
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1028
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      857
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      851
    Aihe