Olkaapas ihmiset tarkkoja hankkiessanne Samojedin pentua,ettette mene maksamaan pennun hintaa jos sitä ei ole rekisteröity.Meille yritettiin myydä pentua ilman rekisteröintiä ja ihan täydestä hinnasta.Varausmaksun kasvattaja vei mennessään,koska hänelle ei sopinut että hakisimme ja maksaisimme koiran kunhan rekisteröinti on suoritettu ja koiralla on siitä paperit.
Samojedin pennut
13
378
Vastaukset
- Eikäypäinsä
Ottakaa yhteyttä kennelliittoon ja tarvittaessa vaikka oikeusaputoimistoon. Varausmaksua ei saa pitää, jos olette maksaneet sen koirasta, jonka teillä oli syytä olettaa olevan rekisteröity. Jos olette saaneet harhaanjohtavaa tietoa sitä maksaessanne, niin olette oikeutettu sen takaisin saamaan. Ei siis pidä olla kynnysmatto, vaan tarttua härkää sarvista.
Toki etenemme asiassa.Olemme ennenkin ostaneet lemmikkejä ja aina on ollut paperit kunnossa.Kävimme pentua katsomassa pihalla,kun tein varausmaksun ja kun luovutusaika koitti,pyydettiin koira hakemaan parkkipaikalta,eri syihin vedoten.Jotteivät muut Samojediä haluavat menisi tähän huijaukseen.
- vedätystä
Kannattaa ilmoittaa asiasta kennelliittoon.Ja poliisille, jos rekisteröintiä ei oltukkaan tekemässä.Rahat on saatava takaisin, jos rekisteröinti ei ole aikomuksena.
Muitakin kummastuttavia asioita tuli luovutushetkellä ilmi,joista ei ollut aiemmin mainittu. Pennulla oli lääkärintodistus kirjoitettu valmiille kaavakepohjalle kolmella eri kynällä,kasvattaja halusi pitää jalostusoikeuden itsellään(1-2 pentuetta)ei aikarajaa,hinnaksi merkitty 1200e JA 200e varausmaksu,ja mikä tärkein ei rekisteröity(luvattiin postitse)eikä haku rekisteröinnin jälkeen sopinut.
- Eidjbd
Nyt vain kennelliittoon yhteys, jos kyse on virallisesta kasvattajasta. Siinä tapauksessa tulee noottia välittömästi. Ja rikosilmoitusta menemään väärin takavarikoidusta varausmaksusta.
Eidjbd kirjoitti:
Nyt vain kennelliittoon yhteys, jos kyse on virallisesta kasvattajasta. Siinä tapauksessa tulee noottia välittömästi. Ja rikosilmoitusta menemään väärin takavarikoidusta varausmaksusta.
Kennelliitto ei ota kantaa tällaiseen asiaan.
- Kfcbkdufviu
lailaa kirjoitti:
Kennelliitto ei ota kantaa tällaiseen asiaan.
Ottaapas, jos on kyse kennelliiton alla toimivasta kasvattajasta. Tuossa on monta selvästi kennelliiton sääntöjä/suosituksia rikkovaa seikkaa. Jos kasvattajasitoumusta ei ole allekirjoitettu, niin sitten ei tietenkään kennelliitolla ole asiassa sananvaltaa, mutta muilla tahoilla mahdollisesti kylläkin.
Kfcbkdufviu kirjoitti:
Ottaapas, jos on kyse kennelliiton alla toimivasta kasvattajasta. Tuossa on monta selvästi kennelliiton sääntöjä/suosituksia rikkovaa seikkaa. Jos kasvattajasitoumusta ei ole allekirjoitettu, niin sitten ei tietenkään kennelliitolla ole asiassa sananvaltaa, mutta muilla tahoilla mahdollisesti kylläkin.
On allekirjoittanut kasvattajasopimuksen ja liitto vastasi,ett voi,voi.
- Vitsimikätyyppi
Varausmaksun saa pitää vain, jos kauppa peruuntuu kasvattajasta riippumattomista syistä. Jos kasvattaja ihan itse päättää, ettei pentua voi hakea vasta rekisteröinnin jälkeen, niin se ei ole kasvattajasta riippumaton syy, vaan nimenomaan kasvattajasta erittäin selvästi riippuva syy.
Jos kasvattaja kasvattaa kennelnimen alla, niin tässä on muitakin hälytyssignaaleja, joista on kerrottava kennelliitolle. Yllä jo mainittujen tahojen lisäksi myös kuluttajansuojalautakunta antaa ohjeistuksia silloin, kun toisena osapuolena on virallinen kasvattaja. Erittäin hyvä, jos taistelette vastaan, sillä näitä ei saada muuten loppumaan. Suomalaiseen mentaliteettiin jotenkin sopii liian hyvin no ei voi mitään -asenne, joka mahdollistaa kusettajien jatkamisen.Varausmaksu ilmoitettiin pitävänsä siksi kun kemiat eivät ostajan kohtaa ja vaivasta mitä joutunut tekemään.
lailaa kirjoitti:
Varausmaksu ilmoitettiin pitävänsä siksi kun kemiat eivät ostajan kohtaa ja vaivasta mitä joutunut tekemään.
..siis kun kemiat eivät ostajan kanssa kohdanneet...
- Bdgfjfjvcxi
lailaa kirjoitti:
..siis kun kemiat eivät ostajan kanssa kohdanneet...
Se ei selvästikään ole hyväksyttävä syy, joten tee vain ilmoitusta joka tuuttiin.
- osbcgsjfbl
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15277480/narttupennun-jalostusoikeus?_ga=2.122912909.760933528.1532035649-118727119.1514493579
Oli niin tutun kuuloista settiä, että oli pakko kaivaa toinenkin keskustelu. Joko näin kohtuuttomia ehtoja on jokusellakin kasvattajalla tai mikä jottei kyse voisi olla samastakin. Toisen keskustelun aloittaja kun ei koskaan paljastanut rotua. Uskomatonta, että kasvattajat käyttävät hyväkseen sitä, että rotunsa on haluttu, mutta hankalampi saada, joten ottajia on kohtuuttomillakin ehdoilla.
Olen täysin samaa mieltä siitä, että tässä on totaalisen kiellettyjä, kohtuuttomia vaatimuksia kasvattajalla. En siis uskoisi sitä, mitä kennelliitosta on laiskuuttaan ensihätään sanoneet, vaan tekisin virallista valitusta, jota kennelliitto joutuu oikeasti miettimään ja perustelemaan kantaansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot
Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent2403365Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks2483113Kuka tekee näitä aloituksia
jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa352692Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?
Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär2362366En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis1251675Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina2161437Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm111255Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa931220Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas
Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi2151212- 1181022