Hei, minulla on ollut koko elämäni erittäin huono sanavarasto. Tämä on nyt lähiaikoina häirinnyt minua todella paljon enkä oikein keksi ratkaisua tälle. Luen paljon kirjoja ja rakastan lukemista. Tietääkö kukaan, mistä voisi johtua. Huonolla sanavarastolla tarkotan nyt siis sitä, että en esimerkiksi joskus löydä sanoja tai muista sanoja, enkä välillä tiedä, mitä pitäisi sanoa.
Huono sanavarasto
1
1218
Vastaukset
- jammi
Fyysisissä varastoissa ainakin kannattaa huolehtia siitä, että katto ei vuoda, että maasto viettää varaston seinistä poispäin ja että ilmanvaihto on riittävän hyvä. Tämä pätee ainakin puuliitereitten ja vaateaittojen osalta.
Jos sanavarasto on huvennut vähiin, voi sitä koettaa täydentää aktiivisesti. Voi vaikka tehdä omia listoja tarvitsemistaan sanoista. Lukemistaan kirjoista ynnä muualta voi sitten bongailla itselleen soveltuvia sanoja ja lisäillä niitä listaansa. Aktiivisuus sanojen käyttäjänä voisi myös hyödyttää sanojen löytymisessä oman jo olemassaolevan sanavaraston syövereistä. Voihan sitä vaikka alkaa kirjoitella ja koettaa siten setviä omia ajatuksiaan. Kirjoittaminen ja puhuminen aktivoivat ihmisen sanavarastoa, joka voikin jonkin ajan kuluttua osoittautua aivan riittäväksi.
Muuten nykyään moni kärsii nk. infoähkystä, joka tarkoittaa sitä, että saamamme tiedon tulva on niin valtava, ettei sitä tietoa ehdi tai jaksa sulatella ja prosessoida. Infoähky voi nähdäkseni johtaa myös siihen, ettei ihminen saa mieleensä nimiä sen enempää ihmisille kuin käsitteillekään.
Se ettei toisinaan tiedä mitä sanoa, voi olla myös terveen merkki tässä kuohuvassa maailmassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774542Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112543- 1751725
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2601592- 1241460
- 1221347
Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik91277Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721269- 761242
- 35996