Skitsofreniako?

Siili69

Siskoni on käyttäytynyt omituisesti ja aggressiivisesti, hän itse ajattelee hänellä olevan aspergerin, mutta olemme alkaneet miettiä, jos hänellä on skitsofrenia tai muu sairaus. Asperger-tutkimuksessä oli kysytty pukeutumistyylistä ja veljeni vastattua hänen pukeutumistyylinsä vaihtelevan, oli sisko seuraavana päivänä saanut hepulin tästä. Uhannut viiltää kurkun auki veljeltä! Siis aivan ihmeellistä, jostain noin pienestä asiasta tappouhkauksia ja sanonut, emmekö me ymmärrä muuta kuin väkivaltaa.
Tämä ei ole ensimmäinen kerta, minusta hän sai tarpeekseen viime talvena ja ilmaisi vain yhtäkkiä vihaavansa minua ja kehotti tappamaan itseni. Meitä muita hän pitää omituisina ja itseään perheen normaalina.
Yksi psykoosi hänellä on ollut ja itselläni on skitsofrenia, joten mahdollista alttiutta on. Mutta kuitenkin pelottavaa: en uskaltaisi tavata häntä enää. Hänellä on niin lyhyt pinna, hermostuu kaikesta ja suhtautuu aggressiivisesti. Kommunikointi on vaikeaa. Eristäytyy meistä muista eikä selitä mikä meissä on vikana tai miksi hän suuttuu. Avohoidossa hän taitaa olla, mutta en tiedä saako tarpeeksi apua tai hoitoa tilanteeseensa. En vain halua, että tästä tulee mitään murhia tai muita. Ja olisi kiva, jos hän paranisi jollakin tavalla.

7

311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koulupsykiatria

      Ei skitsofreniasta parane koskaan.

      • arcadelightning

        Skitsofrenia on aika pitkälle keksitty sairaus. Lueppa vaikka historiikkiä ja diagnoosiperusteita. Sekin on aika pitkälle keksittyä, jos joku sanoo että olisi parantumaton.
        https://www.madinamerica.com/2012/05/anti-authoritarians-and-schizophrenia-do-rebels-who-defy-treatment-do-better/
        Lääkeyritykset ja psykiatrit (joilla joku potilas saattaakin saada oireita yms. jos ei ole koko ajan lääkepöllyssä) tietysti sanovat muuta.

        Joskus elämän kriiseihin reagoidaan aggressiivisesti. Omakin äiti suuttui aivan pienistä asioista, vaikka isommat asiat sillä oli vialla. Sama juttu joskus minullakin. Mutta psykkolookithan vaan näkevät nämä pienet asiat ja ties minkä diagnoosin ja isommat asiat jäävät korjaamatta tai edes havaitsematta. Siitä vaan revit diagnoosin, niin saat lääkkeet, stigman ja 15-20 vuotta lyhyemmän elämän.


      • Jaakko567
        arcadelightning kirjoitti:

        Skitsofrenia on aika pitkälle keksitty sairaus. Lueppa vaikka historiikkiä ja diagnoosiperusteita. Sekin on aika pitkälle keksittyä, jos joku sanoo että olisi parantumaton.
        https://www.madinamerica.com/2012/05/anti-authoritarians-and-schizophrenia-do-rebels-who-defy-treatment-do-better/
        Lääkeyritykset ja psykiatrit (joilla joku potilas saattaakin saada oireita yms. jos ei ole koko ajan lääkepöllyssä) tietysti sanovat muuta.

        Joskus elämän kriiseihin reagoidaan aggressiivisesti. Omakin äiti suuttui aivan pienistä asioista, vaikka isommat asiat sillä oli vialla. Sama juttu joskus minullakin. Mutta psykkolookithan vaan näkevät nämä pienet asiat ja ties minkä diagnoosin ja isommat asiat jäävät korjaamatta tai edes havaitsematta. Siitä vaan revit diagnoosin, niin saat lääkkeet, stigman ja 15-20 vuotta lyhyemmän elämän.

        Puhut ristiriitaisia. Mitä tarkoitat ilmaisulla "aika pitkälti" keksitty sairaus? Onko vai eikö ole? Ei mikään voi olla sairaus vain puoliksi ja toisaalta ei-sairaus. Se on joko tai, mutta ei koskaan molempia. Vai mitä tosiaan tuolla tarkoitit?

        Tieteellisesti skitsofrenia nimistä sairautta ei ole. Skitsofrenia on psykiatrinen käsite, jolla viitataan ei-toivottuun käytökseen, ajatteluun ja tai tunteisiin. Sairausmääritelmällä ei ole tekemistä käytöksen, ajattelun tai tunteiden kanssa. Sairaus on fyysinen tai kemiallinen poikkeavuus kehossa, ei vääränlainen tai oikeanlainen mielipide, tuomittavaa tai kehuttavaa käytöstä tai häiritsevää ja mielyttävää tunteilua.


    • affgadfa

      skitsofreniassa on ääni- ja kuuloharhoja, ei mitään muuta :-o Eivät käytä väkivaltaa ja sama koskee psykoosia. Psykopaatti voi olla, jos on väkivaltainen jne... muut diagnoosit...

    • VoimiaSinulle

      Siskosi asiat eivät ole hyvin. Hänen olisi hyvä hakeutua tutkimuksiin. Kun selviää, mikä hänellä on, niin hän voi saada sellaista hoitoa, joka auttaa. Jos hän on jo hoidossa, niin kyllä nyt jokin on pielessä, ehkä sairaus on pahentunut tai lääkkeet on jääneet syömättä?

      Tappouhkauksia ei tarvitse sietää. Voi olla hyvä ajatus pitää vähän aikaa taukoa tapaamisissa, jos hän tuntuu sinusta pelottavalta.

    • jaakkina

      Lomalle ainakin. Itsellä tuli vähän samanlaista, kun raahustin kuin zombi työpaikalla yömyöhään eikä hommassakaan olut hirveästi järkeä. Saa keskittyä johonkin mielekkääseen. Psykiatrisesta hoidosta tulee ikuinen riesa, ainakaan avosta ei ole mitään apua, leimaantuu iäksi ja vaikuttaa hyvin negatiivisesti itseluottamukseen nykyisellä hoitotasolla. Ehkä lääkkeet akuuttiin juttuun, mutta nekin tuhoavat aivoja pitkään käytettynä ja vähintään vuosiksi tuputetaan. Kokeilisin elämänmuutosta kyllä ensin.

    • Josko_tämä

      Olisko 2 suunt.mielialahäiriö?
      "Maniajaksoja leimaa usein harkintakyvyn puute. Häiriöstä kärsivä saattaa tehdä asioita, jotka tuottavat hänelle itselleen ja hänen läheisilleen runsaasti vaikeuksia. Hän voi esimerkiksi sotkea raha-asiansa täysin tai käyttäytyä seksuaalisesti riskialttiisti. Seurauksena voi olla ongelmia perheen, työn ja poliisin kanssa.

      Maaninen käyttäytyminen ei välttämättä ole iloista, vaan varsinkin nuorella ihmisellä mania saattaa näkyä aggressiivisena kiihtymyksenä. Useimmiten maanista jaksoa elävät eivät koe, että mikään olisi vialla, eivätkä he siten halua ottaa vastaan apua."
      Lähde: https://www.mielenterveysseura.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      229
      7653
    2. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      45
      5110
    3. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4792
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      75
      3458
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      2025
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      30
      1910
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      31
      1839
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      44
      1687
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      37
      1629
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      149
      1386
    Aihe