Skitsofreniako?

Siili69

Siskoni on käyttäytynyt omituisesti ja aggressiivisesti, hän itse ajattelee hänellä olevan aspergerin, mutta olemme alkaneet miettiä, jos hänellä on skitsofrenia tai muu sairaus. Asperger-tutkimuksessä oli kysytty pukeutumistyylistä ja veljeni vastattua hänen pukeutumistyylinsä vaihtelevan, oli sisko seuraavana päivänä saanut hepulin tästä. Uhannut viiltää kurkun auki veljeltä! Siis aivan ihmeellistä, jostain noin pienestä asiasta tappouhkauksia ja sanonut, emmekö me ymmärrä muuta kuin väkivaltaa.
Tämä ei ole ensimmäinen kerta, minusta hän sai tarpeekseen viime talvena ja ilmaisi vain yhtäkkiä vihaavansa minua ja kehotti tappamaan itseni. Meitä muita hän pitää omituisina ja itseään perheen normaalina.
Yksi psykoosi hänellä on ollut ja itselläni on skitsofrenia, joten mahdollista alttiutta on. Mutta kuitenkin pelottavaa: en uskaltaisi tavata häntä enää. Hänellä on niin lyhyt pinna, hermostuu kaikesta ja suhtautuu aggressiivisesti. Kommunikointi on vaikeaa. Eristäytyy meistä muista eikä selitä mikä meissä on vikana tai miksi hän suuttuu. Avohoidossa hän taitaa olla, mutta en tiedä saako tarpeeksi apua tai hoitoa tilanteeseensa. En vain halua, että tästä tulee mitään murhia tai muita. Ja olisi kiva, jos hän paranisi jollakin tavalla.

7

287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koulupsykiatria

      Ei skitsofreniasta parane koskaan.

      • arcadelightning

        Skitsofrenia on aika pitkälle keksitty sairaus. Lueppa vaikka historiikkiä ja diagnoosiperusteita. Sekin on aika pitkälle keksittyä, jos joku sanoo että olisi parantumaton.
        https://www.madinamerica.com/2012/05/anti-authoritarians-and-schizophrenia-do-rebels-who-defy-treatment-do-better/
        Lääkeyritykset ja psykiatrit (joilla joku potilas saattaakin saada oireita yms. jos ei ole koko ajan lääkepöllyssä) tietysti sanovat muuta.

        Joskus elämän kriiseihin reagoidaan aggressiivisesti. Omakin äiti suuttui aivan pienistä asioista, vaikka isommat asiat sillä oli vialla. Sama juttu joskus minullakin. Mutta psykkolookithan vaan näkevät nämä pienet asiat ja ties minkä diagnoosin ja isommat asiat jäävät korjaamatta tai edes havaitsematta. Siitä vaan revit diagnoosin, niin saat lääkkeet, stigman ja 15-20 vuotta lyhyemmän elämän.


      • Jaakko567
        arcadelightning kirjoitti:

        Skitsofrenia on aika pitkälle keksitty sairaus. Lueppa vaikka historiikkiä ja diagnoosiperusteita. Sekin on aika pitkälle keksittyä, jos joku sanoo että olisi parantumaton.
        https://www.madinamerica.com/2012/05/anti-authoritarians-and-schizophrenia-do-rebels-who-defy-treatment-do-better/
        Lääkeyritykset ja psykiatrit (joilla joku potilas saattaakin saada oireita yms. jos ei ole koko ajan lääkepöllyssä) tietysti sanovat muuta.

        Joskus elämän kriiseihin reagoidaan aggressiivisesti. Omakin äiti suuttui aivan pienistä asioista, vaikka isommat asiat sillä oli vialla. Sama juttu joskus minullakin. Mutta psykkolookithan vaan näkevät nämä pienet asiat ja ties minkä diagnoosin ja isommat asiat jäävät korjaamatta tai edes havaitsematta. Siitä vaan revit diagnoosin, niin saat lääkkeet, stigman ja 15-20 vuotta lyhyemmän elämän.

        Puhut ristiriitaisia. Mitä tarkoitat ilmaisulla "aika pitkälti" keksitty sairaus? Onko vai eikö ole? Ei mikään voi olla sairaus vain puoliksi ja toisaalta ei-sairaus. Se on joko tai, mutta ei koskaan molempia. Vai mitä tosiaan tuolla tarkoitit?

        Tieteellisesti skitsofrenia nimistä sairautta ei ole. Skitsofrenia on psykiatrinen käsite, jolla viitataan ei-toivottuun käytökseen, ajatteluun ja tai tunteisiin. Sairausmääritelmällä ei ole tekemistä käytöksen, ajattelun tai tunteiden kanssa. Sairaus on fyysinen tai kemiallinen poikkeavuus kehossa, ei vääränlainen tai oikeanlainen mielipide, tuomittavaa tai kehuttavaa käytöstä tai häiritsevää ja mielyttävää tunteilua.


    • affgadfa

      skitsofreniassa on ääni- ja kuuloharhoja, ei mitään muuta :-o Eivät käytä väkivaltaa ja sama koskee psykoosia. Psykopaatti voi olla, jos on väkivaltainen jne... muut diagnoosit...

    • VoimiaSinulle

      Siskosi asiat eivät ole hyvin. Hänen olisi hyvä hakeutua tutkimuksiin. Kun selviää, mikä hänellä on, niin hän voi saada sellaista hoitoa, joka auttaa. Jos hän on jo hoidossa, niin kyllä nyt jokin on pielessä, ehkä sairaus on pahentunut tai lääkkeet on jääneet syömättä?

      Tappouhkauksia ei tarvitse sietää. Voi olla hyvä ajatus pitää vähän aikaa taukoa tapaamisissa, jos hän tuntuu sinusta pelottavalta.

    • jaakkina

      Lomalle ainakin. Itsellä tuli vähän samanlaista, kun raahustin kuin zombi työpaikalla yömyöhään eikä hommassakaan olut hirveästi järkeä. Saa keskittyä johonkin mielekkääseen. Psykiatrisesta hoidosta tulee ikuinen riesa, ainakaan avosta ei ole mitään apua, leimaantuu iäksi ja vaikuttaa hyvin negatiivisesti itseluottamukseen nykyisellä hoitotasolla. Ehkä lääkkeet akuuttiin juttuun, mutta nekin tuhoavat aivoja pitkään käytettynä ja vähintään vuosiksi tuputetaan. Kokeilisin elämänmuutosta kyllä ensin.

    • Josko_tämä

      Olisko 2 suunt.mielialahäiriö?
      "Maniajaksoja leimaa usein harkintakyvyn puute. Häiriöstä kärsivä saattaa tehdä asioita, jotka tuottavat hänelle itselleen ja hänen läheisilleen runsaasti vaikeuksia. Hän voi esimerkiksi sotkea raha-asiansa täysin tai käyttäytyä seksuaalisesti riskialttiisti. Seurauksena voi olla ongelmia perheen, työn ja poliisin kanssa.

      Maaninen käyttäytyminen ei välttämättä ole iloista, vaan varsinkin nuorella ihmisellä mania saattaa näkyä aggressiivisena kiihtymyksenä. Useimmiten maanista jaksoa elävät eivät koe, että mikään olisi vialla, eivätkä he siten halua ottaa vastaan apua."
      Lähde: https://www.mielenterveysseura.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1646
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      269
      1551
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      271
      1288
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      1262
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      877
    6. 66
      854
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      65
      843
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      831
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      40
      817
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      791
    Aihe