Kuumeilua...

Näin venemessujen aikana on taas päässyt kuume vähän nousemaan...

Ja on aika taas laskeskella laskureilla, mihin sitä omat rahkeet riittäisivät.

Jos sitä ostaisi reilu 30 jalkaa reilut satatonnia maksavan purkkarin, niin paljonkohan sitä pitäisi vielä varata vuotuisiin käyttömenoihin? Vesillelasku, venepaikka pk-seudulta, talvisäilytys ym.

Riittäiskö 3 tonnia vuodessa käyttömenoihin?
61716
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Vai onko se yli sadantonnin veneen omistaminen Suomessa ylipäätään kovin fiksua? Tarkoittaa meidän tapauksessa 100 neliön rivarissa asumista, ilman venettä voitais suunnitella omakotitalon rakentamista.

Oisko kumminkin fiksumpaa vuokrata venettä muutama viikko ulkomailla ja rakentaa se omakotitalo. Ulkomailla ois lisäksi ilmat paremmat.

Joku muu pohdiskellut samaa? Mihin tulokseen päädyit?

Vai onko tällä palstalla pelkästään vanhoilla veneillä purjehtijoita?

Äänestä
  • jollekkin ikäisellesi paremmin soveltuvaan aihepiiriin.

    Äänestä

Riippuu tietty iham kysyjän taloudellisesta tilanteesta mikä on järkevä ratkaisu. Meidän perheelle ainoa järkevä ratkaisu oli kimppaveneen hankinta. En näe mielekkääksi sitoa toistasataa tonnia omaa pääomaa veneeseen. Lisäksi kiinteät kulut/vuosi on isossa veneessä aika isot. Meillä on kolme perhettä kimpassa ja näin saimme mukavasti veneen hankintahinnan ja vuotuiset käyttökustannukset jaettua kolmella. Samoin kevät-/syyskunnostukset hoituvat kolmeen pekkaan kivuttomammin. Ja vaikka meillä olisikin ikioma purjevene, niin meillä ei olisi aikaa purjehtia yhtään enempää mitä me nyt kimpan puitteissa pystymme.

Tietty kimppa ei varmaan kaikille sovi, mutta meille se on ollut loistava mahdollisuus päästä kiinni sen kokoluokan veneeseen, jonka tarvitsemme...

Äänestä
  • Millaiset on olleet vuosikustannukset ja mikä vene teillä on vuosimalli?

    Äänestä

nosto ja lasku 150.-
laituripaikka 300-400.-
jäsenmaksu 50.- (liittymismaksu 500.-)
talvisäilytys 150.-
vakuutukset 200.-
maalit vahat jne... 150.-

huotokulut riippuvat tietenkin kuinka paljon
itse osaa/viitsii niitä tehdä.

ja ainahan pieniä yllätyksiä tulee matkalla mutta
kyllä 3 tonnia riittää komeasti, yllä olevista tulee vähän toista tonnia (liittymismaksuhan on
kertaluonteinen maksu).

Äänestä
  • Mun monesti kilpailtu täydet bonukset omaava kohtuullisen korkealla omavastuulla oleva vakuutus maksaa n. 500 e/vuosi. Siis 100 te veneelle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Veneestä unelmoija kirjoitti:

Näin venemessujen aikana on taas päässyt kuume vähän nousemaan...

Ja on aika taas laskeskella laskureilla, mihin sitä omat rahkeet riittäisivät.

Jos sitä ostaisi reilu 30 jalkaa reilut satatonnia maksavan purkkarin, niin paljonkohan sitä pitäisi vielä varata vuotuisiin käyttömenoihin? Vesillelasku, venepaikka pk-seudulta, talvisäilytys ym.

Riittäiskö 3 tonnia vuodessa käyttömenoihin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu