Ei ole helppoa vatun viljelijöilläkään. Ensin tuli kuuma, sitten tuli kylmä ja taas kuuma.
Ampiaiset popsivat vissiin raakileet.
Ei apuun riennä EU tukiaisia antamaan.
Vuosia on vattuja saatu pilvin pimein ja nyt tuli katovuosi.
Herää kysymys, eikö niistä parhaista vattuvuosista ole rahnaa yhtään jäänyt säästöön?
Kun nyt pitää jo lakki kourassa täytyy mennä pankinjohtajan pakeille.
Kannattaisiko vatun viljely vaihtaa peltoviljelyyn.
Ei vatun vattua
9
166
Vastaukset
- pitäisiosatasäästää
Vähän sama kun monilla palkka tai eläke on käytetty ennen seuraavaa maksupäivää.
- vfihimsff
-jos lie syy pölyttäjähyönteisten kadossa - ? Ruusujen joukossa tarkoituksella tahallani kasvattelen rikkoina nokkosia ja putkivartisia kukkivia rikkakasveja avokompostiin - olisis edes perhosille munimispaikkoja - nokkosperhosetkin kauniita olentoja. Punaviinimarjoja ja vattuja mulla jo pakastearkku puolillaan.
- RealistiN
Hyvin oli täällä paikallista vadelmaa myynnissä, tosin kalliimpaa kuin hyvinä satovuosina, mutta niinhän se elämässä menee, itse en ostanut, koska villivadelmia oli niin paljon kun jaksoi poimia.
Mustikan hintakin ostettuna paikallisilta poimijoilta oli lähes tuplat, kaupassa en hintoja edes katsellut, luulen että kerääjät saivat lähes saman tuoton kuin hyvänäkin satovuonna.
Puolukkaa ei toivottavasti tarvitse ostaa, sillä nuoret ovat luvanneet tulla puolessa kuussa joukolla viikonlopuksi niitä mummille poimimaan.
Omppuja on tarjolla lähes joka toisella portilla koreissa ja ämpäreissä omputomille ihan ilmaiseksi, se kertoo liiankin hyvästä sadosta. - ö-Öö
Ei vattuja
Meitsillä hiton paljon vattupuskia, levinneet.... Tälle vuodelle ei tarvinnut ensimmäistäkään vattua syödä, net kukki, ei tullut marjaa, liian kuivaa.
Just oli mediassa yks marjaviljelijä, jolle kävi samoin. Meinas, hedelmä- ja marjanviljelijät eri asia, kuin maanviljelijät. Net ei saa tukia samalla lailla. Aikoi mennä pankkiin, että elää ensvuoden syksyyn, jos sitten satoakin tulisi.
Tässä hikiällä tien varressa yks viinimarjanviljelijä. Aika suuri pelto täynnä marjapuskia. en ole tutkinut tarkemmin, mutta ohikulkiissani ei ole marjoja hokannut, ei lintuja, ei poimintaakkaan. Taisivat kuivaa nekin.
No itellä tuli viinimarjaa syötäväksikin. Pihlajanmarjaa tulee, syököön räksät. Mesimarjoja ei näkynyt. Mulla kuitenkin oma napostelu, ei elinkeino.
Koko maanviljelyasia hiton perseestä, hiton iso ja hiton sekava. etenkin nykysysteemeillä täysin järjetön asia. Mutta aloituksen otsikko käsitteli vadelmia, kommentoin nyt enenpi marjoista ja just vattujen sadoista tänä vuonna.
=DW="Koko maanviljelyasia hiton perseestä, hiton iso ja hiton sekava. etenkin nykysysteemeillä täysin järjetön asia. Mutta aloituksen otsikko käsitteli vadelmia, kommentoin nyt enenpi marjoista ja just vattujen sadoista tänä vuonna.
=DW=" kirjoittele kyseinen nikki. Hänen kirjoituksistan tulee vain katkeruus esiin mainitsemiaan loispumi eläkeläisiä kohtaan?- ö-Öö
Kristiina23 kirjoitti:
"Koko maanviljelyasia hiton perseestä, hiton iso ja hiton sekava. etenkin nykysysteemeillä täysin järjetön asia. Mutta aloituksen otsikko käsitteli vadelmia, kommentoin nyt enenpi marjoista ja just vattujen sadoista tänä vuonna.
=DW=" kirjoittele kyseinen nikki. Hänen kirjoituksistan tulee vain katkeruus esiin mainitsemiaan loispumi eläkeläisiä kohtaan??
Miten kommentti liittyy aloitukseen ja aloituksen aiheeseen?
=DW=
Eikös ne vatut pellolla kasva, ovat siis peltoviljelyä.
en ole kuullutkaan, että vattuja kasvihuoneissa viljeltäisiin.
Voisihan sitäkin kokeilla, monia marjoja jo nyt viljellään kasvihuoneissa.
Voisihan sitä olla eri lajikkeita, jotka sopisivatkin kasvihuoneisiin.- ihmejuttu
No perkules...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1291323
- 100841
- 75650
- 50567
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa11481ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40454Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m150422Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..30397Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;174372- 25368