Jos ei olisi Pattayan matkaajia !

Ajatelkaa tilanne jos ei olisi Pattayan matkaajia ?

Minkälaisen kuvan Te olisitte saaneet Pattayasta ja koko Thaimaasta ?
Vielä muuan vuosi sitten Singapore oli junteille joku viidakko ja nyt se on
maailman rikkaiden metropoli.

On tietyt tahot, jotka myös mediassa pyrkivät korostamaan omia arvojaan.
Ajatelkaa, kuinka suuri osa nuorista ja vanhemmista miehistä olisi nyt
tietämättömiä Pattayasta ja millaisen kuvan he olisivat saaneet siitä ilman,
että ovat siellä nyt käyneet ?

Ajatelkaa jos ei olisi ollut internettiä ja tiedonvälitys olisi tullut valtakunnan
mediasta. Moniko Teistä Pattayan matkaajista olisi edes uskaltanut lähteä
Thaimaahan ja kuinka paljon eri rokotteita ja pillereitä olisi pitänyt syödä ennen
matkaa aasiaan ja Thaimaahan. Tästä ajasta ei ole kauan aikaa, kun asiat oli
näin.

Onneksi olemme tuoneet valistuksen ja tiedon Pattayasta ja sen mahdollisuuksista.

12

278

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ainakinnäin

      Silloin ei olisi lerpalla mitään tekemistä elämässään jos ei olisi Pattayan matkaajia.

    • Tuossa on Jomtien Beach ja tuossa tuossa tuossa minä olen kävellyt kuule usein.
      Olen tehnyt tuosta lenkkiä aina sinne asti, missä on ne kalastajien veneet.
      Olen siis harrastanut urheilua ja pitänyt huolta kunnosta.

      https://www.youtube.com/watch?v=KvrujUmTxhk

      On niin kivat näkymät.

    • aamuliikkuja

      Onko Jompparin rantakadun lähelle tullut mitään ulkokuntolaitteita tai urheilupuistoa ?

      • sheippibeibi

        Sellainen pikkuinen on siellä kauempana rannan puolella ja lasten leikkipuisto alle kouluikäisille. Leuanvetotanko on ollut vuosikymmeniä siinä lautavuokraamon vieressä. Kuminauhat kun otat messiin ni ei vie paljoa tilaa ja ne on tehokkaat beachilla tai missä vaan. Muotiakin.


      • Pienisisäänpääsymaksu

        Buddha Hillilta kun tullaan alas, niin siinä metsikössä on ulkosali.


    • soimansoi

      Pitää olla medianlukutaitoa ja lähdekriittisyyttä siinä mitä lukee ja ketä kuuntelee ja miten tosissaan ne ottaa.

      Ennenkuin olin Thaimaassa käynyt 80-luvulla niin siellä kävi meiltäpäin vain harvat miehet. Ne oli vähän varakkaampia, eronneita ja juopompia miehiä kuin muut. Seikkailijoita ja kovanyrkkisiä ukkoja. Ei mitään hiirulaisia.
      Ei ne meille pojille niistä matkoista kertoneet muuta kuin olemuksellaan. Naama oli ryypätty turvoksiin, mutta mieli oli onnellisen haikea. Yksi naapurin tuttu tuli arkussa kotiin. Lääkäri oli varoittanut enää menemästä kun kuumassa armotonta dokaamista hänen kroppansa ei enää kestäisi ja niin se ei kestänytkään.

      Pari hurjaa vanhaa maajussia toi Thaimaasta itselleen vaimon jo silloin kasarilla ex-vaimoni maaseudulle. Heille naureskeltiin suominaisten mieliksi, jotta vaimomme eivät olisi suuttuneet ja joutuneet pelkotiloihin. Pornolehdet järjesteli muutamia matkoja aiheuttaen hilpeyttä lehtien lukijoissa mutta kävijöilleen paljon iloa. Jotkut jäi sinne ja monet toi naisen.
      90- luvun edetessä lähinnä yrittäjät ja yrittäjäpariskunnat meiltäpäin kävivät Thaimaassa ja etenkin Phuketissa. Rahvaampi kävi edelleen Kanarialla ja Välimerellä.
      Kehuivat estottomasti Thaimaata ja aiheuttivat kateutta köyhissä.

      1999 oli "hymyjen maa" mainoskampanjan vuosi, jolloin jengi alkoi todenteolla ramppaamaan Thaimaassa. Myös reppureissaajia ja muita köyhempiä kiinnostui silloin Thaimaasta. Varakkaat perheet paineli pakettimatkoille ja vanhemmat pariskunnat ja häämatkalaisia. Edelleen heitä kadehdittiin Suomessa ja yksinäiset miehet luokiteltiin seksituristeiksi. Tässä kohtaa feministit ja pullukat alkoivat pitää Thainaisia uhkana.

      Pattayan villi maine alkoi kadota viimeistään 2005 ja Phuketia ajateltiin edelleenkin lähinnä perhekohteena, vaikka näillä kahdella ei suuria eroja todellisuudessa muuten ole edelleenkään kuin että Phuket on väljempi ja siellä on hyvät rannat. Kalliimpi Phuket on aina ollut. Pattaya on tänä päivänä modernimpi ja siistimpi kuin Phuket.

      Rekkakuski Juuso kertoo edelleen ajan kultaamia muistelmiaan Shellin baarissa ja
      Thaimaassa koskaan käymätön Tarmo kuuntelee tarkkaavaisena mutta epäileväisenä. Kateellisena kuitenkin.
      Älä usko Juusojen äläkä vanhojen pornolehtien juttuja. Älä varsinkaan usko minkään 25 vuotiaan vihervasemmistolaisen blondin blogeja ensimatkaltaan, jos objektiivinen totuus sinua vähääkään kiinnostaa.
      Matkusta itse ja katso. Oikeimman kuvan saat nuorilta pariskunnilta, jos et itse pääse. Höpömiehet machoilee ja mirkut lässyttää. Kuluneiden kliseiden toistelu ei ole matkailua eikä se avaa yhtään Thaimaan eikä sen turistikohteiden nykytilaa ja meininkiä. Seksiturismi on olemattoman marginaalista Pattayallakin kaikista katkeruuden suolaamista höpinöistä ja tekopyhyydestä huolimatta, joita täälläkin jotkut viljelee. Pattaya on rauhallisempi kuin Helsinki. Tule ite kattomaan jos et usko.

      Thaimaa on huippukohde huippuihmisille mutta tästäkin saa ikävällä asenteella niin surkean kuin itse haluaa. Sinä päätät.

      • SinäPäätätEiLaiffi

        Näin 2010 taas paneutui lempiaiheeseen ja taas sanojensa takana seisovana miehenä ihan vain omalla nimimerkillään.


      • soisoiman
        SinäPäätätEiLaiffi kirjoitti:

        Näin 2010 taas paneutui lempiaiheeseen ja taas sanojensa takana seisovana miehenä ihan vain omalla nimimerkillään.

        Kuules poitsu. Tämä soisoiman on ollut 16 talvea Pattijoella ja kesät Suomessa. Olen kuullut kaikki legendat Pattayasta ja olen kuullut suurimman osan niistä Suomessa teiltä jotka ette siellä ole käyneet. Lokakuun 10 takaisin.


      • LegendaMatkailua
        soisoiman kirjoitti:

        Kuules poitsu. Tämä soisoiman on ollut 16 talvea Pattijoella ja kesät Suomessa. Olen kuullut kaikki legendat Pattayasta ja olen kuullut suurimman osan niistä Suomessa teiltä jotka ette siellä ole käyneet. Lokakuun 10 takaisin.

        Soisoi2010 on kuullut legendat Pattijoesta.

        Kun asuu Thaimaassa ei tarvitse rakentaa mielipiteitään legendoihin.


      • HumBall
        LegendaMatkailua kirjoitti:

        Soisoi2010 on kuullut legendat Pattijoesta.

        Kun asuu Thaimaassa ei tarvitse rakentaa mielipiteitään legendoihin.

        Sitähän se juuri sanoi ja nauroi sinulle ja legendoillesi.


    • PattiksenParatiisi

      En ole ikinä ottanut enkä ole tarvinnutkaan mitään rokotuksia Pattikselle. Parempi hygienia siellä on kuin Suomessa.

      Toista on esim Dommareissa ja Intiassa, jenkkeihinkin on syytä laittaa bilhartsija rokko päälle.

      • eirokotuksia

        Johan Suomessakin esiintyy Egyptinkuumetta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2205
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      823
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      736
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe