Ajatelkaa tilanne jos ei olisi Pattayan matkaajia ?
Minkälaisen kuvan Te olisitte saaneet Pattayasta ja koko Thaimaasta ?
Vielä muuan vuosi sitten Singapore oli junteille joku viidakko ja nyt se on
maailman rikkaiden metropoli.
On tietyt tahot, jotka myös mediassa pyrkivät korostamaan omia arvojaan.
Ajatelkaa, kuinka suuri osa nuorista ja vanhemmista miehistä olisi nyt
tietämättömiä Pattayasta ja millaisen kuvan he olisivat saaneet siitä ilman,
että ovat siellä nyt käyneet ?
Ajatelkaa jos ei olisi ollut internettiä ja tiedonvälitys olisi tullut valtakunnan
mediasta. Moniko Teistä Pattayan matkaajista olisi edes uskaltanut lähteä
Thaimaahan ja kuinka paljon eri rokotteita ja pillereitä olisi pitänyt syödä ennen
matkaa aasiaan ja Thaimaahan. Tästä ajasta ei ole kauan aikaa, kun asiat oli
näin.
Onneksi olemme tuoneet valistuksen ja tiedon Pattayasta ja sen mahdollisuuksista.
Jos ei olisi Pattayan matkaajia !
12
254
Vastaukset
- ainakinnäin
Silloin ei olisi lerpalla mitään tekemistä elämässään jos ei olisi Pattayan matkaajia.
Tuossa on Jomtien Beach ja tuossa tuossa tuossa minä olen kävellyt kuule usein.
Olen tehnyt tuosta lenkkiä aina sinne asti, missä on ne kalastajien veneet.
Olen siis harrastanut urheilua ja pitänyt huolta kunnosta.
https://www.youtube.com/watch?v=KvrujUmTxhk
On niin kivat näkymät.- aamuliikkuja
Onko Jompparin rantakadun lähelle tullut mitään ulkokuntolaitteita tai urheilupuistoa ?
- sheippibeibi
Sellainen pikkuinen on siellä kauempana rannan puolella ja lasten leikkipuisto alle kouluikäisille. Leuanvetotanko on ollut vuosikymmeniä siinä lautavuokraamon vieressä. Kuminauhat kun otat messiin ni ei vie paljoa tilaa ja ne on tehokkaat beachilla tai missä vaan. Muotiakin.
- Pienisisäänpääsymaksu
Buddha Hillilta kun tullaan alas, niin siinä metsikössä on ulkosali.
- soimansoi
Pitää olla medianlukutaitoa ja lähdekriittisyyttä siinä mitä lukee ja ketä kuuntelee ja miten tosissaan ne ottaa.
Ennenkuin olin Thaimaassa käynyt 80-luvulla niin siellä kävi meiltäpäin vain harvat miehet. Ne oli vähän varakkaampia, eronneita ja juopompia miehiä kuin muut. Seikkailijoita ja kovanyrkkisiä ukkoja. Ei mitään hiirulaisia.
Ei ne meille pojille niistä matkoista kertoneet muuta kuin olemuksellaan. Naama oli ryypätty turvoksiin, mutta mieli oli onnellisen haikea. Yksi naapurin tuttu tuli arkussa kotiin. Lääkäri oli varoittanut enää menemästä kun kuumassa armotonta dokaamista hänen kroppansa ei enää kestäisi ja niin se ei kestänytkään.
Pari hurjaa vanhaa maajussia toi Thaimaasta itselleen vaimon jo silloin kasarilla ex-vaimoni maaseudulle. Heille naureskeltiin suominaisten mieliksi, jotta vaimomme eivät olisi suuttuneet ja joutuneet pelkotiloihin. Pornolehdet järjesteli muutamia matkoja aiheuttaen hilpeyttä lehtien lukijoissa mutta kävijöilleen paljon iloa. Jotkut jäi sinne ja monet toi naisen.
90- luvun edetessä lähinnä yrittäjät ja yrittäjäpariskunnat meiltäpäin kävivät Thaimaassa ja etenkin Phuketissa. Rahvaampi kävi edelleen Kanarialla ja Välimerellä.
Kehuivat estottomasti Thaimaata ja aiheuttivat kateutta köyhissä.
1999 oli "hymyjen maa" mainoskampanjan vuosi, jolloin jengi alkoi todenteolla ramppaamaan Thaimaassa. Myös reppureissaajia ja muita köyhempiä kiinnostui silloin Thaimaasta. Varakkaat perheet paineli pakettimatkoille ja vanhemmat pariskunnat ja häämatkalaisia. Edelleen heitä kadehdittiin Suomessa ja yksinäiset miehet luokiteltiin seksituristeiksi. Tässä kohtaa feministit ja pullukat alkoivat pitää Thainaisia uhkana.
Pattayan villi maine alkoi kadota viimeistään 2005 ja Phuketia ajateltiin edelleenkin lähinnä perhekohteena, vaikka näillä kahdella ei suuria eroja todellisuudessa muuten ole edelleenkään kuin että Phuket on väljempi ja siellä on hyvät rannat. Kalliimpi Phuket on aina ollut. Pattaya on tänä päivänä modernimpi ja siistimpi kuin Phuket.
Rekkakuski Juuso kertoo edelleen ajan kultaamia muistelmiaan Shellin baarissa ja
Thaimaassa koskaan käymätön Tarmo kuuntelee tarkkaavaisena mutta epäileväisenä. Kateellisena kuitenkin.
Älä usko Juusojen äläkä vanhojen pornolehtien juttuja. Älä varsinkaan usko minkään 25 vuotiaan vihervasemmistolaisen blondin blogeja ensimatkaltaan, jos objektiivinen totuus sinua vähääkään kiinnostaa.
Matkusta itse ja katso. Oikeimman kuvan saat nuorilta pariskunnilta, jos et itse pääse. Höpömiehet machoilee ja mirkut lässyttää. Kuluneiden kliseiden toistelu ei ole matkailua eikä se avaa yhtään Thaimaan eikä sen turistikohteiden nykytilaa ja meininkiä. Seksiturismi on olemattoman marginaalista Pattayallakin kaikista katkeruuden suolaamista höpinöistä ja tekopyhyydestä huolimatta, joita täälläkin jotkut viljelee. Pattaya on rauhallisempi kuin Helsinki. Tule ite kattomaan jos et usko.
Thaimaa on huippukohde huippuihmisille mutta tästäkin saa ikävällä asenteella niin surkean kuin itse haluaa. Sinä päätät.- SinäPäätätEiLaiffi
Näin 2010 taas paneutui lempiaiheeseen ja taas sanojensa takana seisovana miehenä ihan vain omalla nimimerkillään.
- soisoiman
SinäPäätätEiLaiffi kirjoitti:
Näin 2010 taas paneutui lempiaiheeseen ja taas sanojensa takana seisovana miehenä ihan vain omalla nimimerkillään.
Kuules poitsu. Tämä soisoiman on ollut 16 talvea Pattijoella ja kesät Suomessa. Olen kuullut kaikki legendat Pattayasta ja olen kuullut suurimman osan niistä Suomessa teiltä jotka ette siellä ole käyneet. Lokakuun 10 takaisin.
- LegendaMatkailua
soisoiman kirjoitti:
Kuules poitsu. Tämä soisoiman on ollut 16 talvea Pattijoella ja kesät Suomessa. Olen kuullut kaikki legendat Pattayasta ja olen kuullut suurimman osan niistä Suomessa teiltä jotka ette siellä ole käyneet. Lokakuun 10 takaisin.
Soisoi2010 on kuullut legendat Pattijoesta.
Kun asuu Thaimaassa ei tarvitse rakentaa mielipiteitään legendoihin. - HumBall
LegendaMatkailua kirjoitti:
Soisoi2010 on kuullut legendat Pattijoesta.
Kun asuu Thaimaassa ei tarvitse rakentaa mielipiteitään legendoihin.Sitähän se juuri sanoi ja nauroi sinulle ja legendoillesi.
- PattiksenParatiisi
En ole ikinä ottanut enkä ole tarvinnutkaan mitään rokotuksia Pattikselle. Parempi hygienia siellä on kuin Suomessa.
Toista on esim Dommareissa ja Intiassa, jenkkeihinkin on syytä laittaa bilhartsija rokko päälle.- eirokotuksia
Johan Suomessakin esiintyy Egyptinkuumetta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude23315161Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy12410127Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089361Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump237089Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1826527Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1736207Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335612Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole464786IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti1451680Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys251546