Hei! Olemme vuosia sitten pahasti homeille altistunut pariskunta. Nykyisin oireilemme eräässä tuttaviemme merenrantahuvilassa (hirsinen, rak. 2006) hyvin voimakkaasti. Nielu kutisee, silmät kutisevat ja rähmivät, ai astuttaa ja mikä kamalinta, keuhkot menevät rohisevaan ja vinkuvaan kuntoon. Varsinkin öisin tuo vinkuna on aivan kamalaa. Allergialääkkeet eivät juuri auta.
Miten tälläisen talon tutkimuksessa tulisi edetä? Silmämääräisesti ei näy mitään, ja vain yhdessä huoneessa on hieman vahvempi puun haju, ei muuta. Kellari kallion päälle rakennettu, vesi toki valuu siellä alaspäin, koko talo on rinteessä.
Olisiko myös talonrakennuskemikaaliallergia mahdollista? Sisäpintojen lakat tms?
Omistajat aikovat tutkia asiaa mutteivät omaa mitään kokemusta tämmöisistä asioista, eivätkä toki usko, että talossa todella olisi hometta.
Miten kannattaisi edetä? Homekoira? Sisäilmatutkimus? Pinnallisilla kosteusmittauksilla ei taida tehdä mitään.
Kiitos jo etukäteen avusta! Toivoisin tänne laajan skaalan kokemuksia ja keskustelua josta moni saisi apua.
Apua ja kokemuksia hometaloasiaan/allergiaan
Allergiset
1
183
Vastaukset
- Allergiset
Lisäisin vielä, että olemme vaihtaneet makuuhuonetta talossa useasti. Ei vaikutusta. Lisäksi tyynyt, peitot ym. on uusittu, joten vuodevaatteiden kuntokaan ei liene tässä ongelma.
Talon isäntäväki on siis kiinnostunut selvittämään rakennuksen kuntoa, ja siksi he haluaisivatkin apuja siihen miten asiaa kannattaisi lähteä viemään eteenpäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 223984
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu313457Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533264Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu53253Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222879Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod232641Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1162340MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142155Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281747IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1541494