Olen seurannut muutaman tuttavan elämää Aurinkorannikolla facebookin kautta. En muista, että olisi viimeisen vuoden aikana nähnyt yhtään valokuvaa, jossa oltaisiin tekemässä jotain muuta kuin ryyppäämässä. Tuosta voinee päätellä jo mmelko hyvin miten siellä arki sujuu. Joillekin se on varmaan unelmien täyttymys. Itse etsin vielä jotain muutakin elämältä.
Aurinkorannikon arkea
10
598
Vastaukset
- arkituleevastaan
Samoin siellä eletään kuin Suomessakin. Toki useimmin syödään ulkona ja hyvän ruoan kanssa maistuu viini tai olut ja vesi.
- costa_del_hol
Hassua ettei koskaan näy mitään ruokailuun liittyvää kuvissa :-)
- komero
itse en ole mukana siinä faceboog jutussa , mutta sen tiedän ettö sinne laitetaan kaikki ne kuvat ,jossa vietetään rivoa elämää .se on kyllä aika surullista kun ihmisillä ei ole enää kivaa kun humalassa .
- selämpöontärkeä
Ihan samoin täällä eletään kun Suomessakin ,siivotaan kotia ,pestään pyykkiä,tehdään ruokaa jos ei käydä ravintolassa syömässä.Itse opiskelen Espanjaa kaupungin järjestämällä kurssilla kolme kertaa viikossa,lokakuusta toukokuuhun.Sekin on eläkeläiselle ilmainen.Välillä on käytävä lääkärillä kun on noita perussairauksia kertynyt.Liikunta kuuluu myös harrastuksiin ympäri vuoden.Minulla on ihan hauskaa ilman viinaakin.se
- Aamenet
Vai olet sinä seurannut jonkun Facebookin kautta elämää ja teet siitä sitten sellaisen suuren yleistyksen. Onnistuuhan se niinkin.
Itse en tunne tuttaviasi, mutta saattanet olla oikeassa. Hyviä tuttaviasihan ne ovatkin, kun sitten
Suomi24 sivulla yleistät asioita. Hivenen harmittaa tuo luteerilainen moraalinäkemys. Täällä ei oikein ole maitoa kaupassa munkkipossun kyytipojaksi. Vettä kyllä, olutta, alkoholitontakin ja erittäin hyvää viiniä.
Harrastusmahdollisuuksia on ympäri vuoden.
Jos on sitä sorttia, niin alkoholi maistuu, niin ei se kyllä maksa oikeastaan mitään ja sitä saa joka
marketista.
Viina on viisasten juoma, niin suomessa, kuin etelässäkin.
Yleistämällä ei siitä syntiä saa, vaikka yrittääkin. Maistuu, jos maistuu. - Jkj
Saako siellä kulkea kaduilla rauhassa vai onko turvatonta?
- 368765
Jos tuttavapiirisi on tuollainen niin eihän se Espanjan vika ole. Itselläni on kymmeniä tuttuja Espanjassa ja sieltä tulee pääosin ulkoilua, golfia, pelaamista, matkailua, ruokia. Kyllähän niissä välillä näkyy viinilasikin, mutta se kuuluu asiaan. Oma tuttavapiirini ei ole täynnä juoppoja, joten voi johtua siitä.
- Anne73-
Alueilla on eroa. Esim Fuengirolan alueella näkee usein juuri tuota.
Menkää hyvät ihmiset muualle kuin fugeen. Esim Marbellan ympäristö ja Estepona / Benahavis on monin verroin miellyttävämpi paikka. Ruoka ja palvelu on parempaa, infrastruktuuri paremmassa kunnossa, kaikki yleisesti fiinimpää ja väki erilaista. Ero on kuin Mikkelillä ja Tukholmalla. Hintaero ei ole niin suuri kuin täällä usein väitetään. - 2017
Ai se olikin sama kokematon kaveri, joka täällä noita maalaiskaupunkeja tarjoaa. Varsinkin tuo Benahavis on oikea paikallinen turistirysä. Suorastaan surkeat (mutta kivan näköiset) ravintolat, joissa pöytään tuodaan vaikka mitä ylimääräistä mitä et tilannut ja kun hinnat ovat muutenkin tähtitieteelliset varsinkin makuihin nähden niin ainoa jolle tuollainen menee läpi on turisti. Paikalliset eivät koskaan käy noissa, vaan hakeutuvat laaturavintoloihin vaikkapa Malagassa. Kun itsetunto on kunnossa ei tarvitse rakentaa sitä rahalla. Onneksi Fuengirolaan ei ole pesiytynyt elvistelijöitä, vaan siellä on paljon hyviä todellisia ihmisiä. Ken ja Barbi asuvat sitten siellä lännessä. Tämän fiksu oppi jo parissa kuukaudessa siellä ollessa.
- Wkeke
Varattoman puhetta, sanoisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827086Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1086157Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380