Asensin ubuntun windows kympin rinnalle samalle kovalevylle. Ohjeiden mukaan koneen pitäisi kysyä käynnistettäessä kumpi käyttöjärjestelmä käynnistetään. Minulla se ei kuitenkaan kysy mitään vaan menee suoraan windowsiin. Miten saisin koneen kysymään kumpi käyttöjärjestelmä käynnistetään?
Ongelma asennuksessa
15
377
Vastaukset
- OlenRobotti1
Asennus ei onnistunut, asenna Ubuntu uudelleen.
- 676767
Asensin uudelleen ja edelleen sama ongelma.
- wedwqedqwdd
oiskos grub asennettuna väärälle osiolle? asenna se sda.
- 676767
Miten asennan sda:n? Mikä se edes on?
- Onhan
Onhan Windowsista otettu fastboot pois päältä.
Onhan biosista otettu secure boot pois päältä.
Onhan grub asennettu efi-osiolle. - laitenimiä
676767 kirjoitti:
Miten asennan sda:n? Mikä se edes on?
/dev/sda on Linux-terminologiassa koneen 1. kiintolevy, toinen on /dev/sdb, jne.
Ei tarvitse sda:ta asentaa siis eikä sitä asentaa voikaan. - Win10isshit
676767 kirjoitti:
Miten asennan sda:n? Mikä se edes on?
Varmista paikka ja asennat Grubin, sen Ubuntun käynnistyslataajan käynnistyvälle kiintolevylle, Asennuksessa kiintolevy yleensä tottelee lyhennettä sda. Mahtaa olla sellainen vetovalikko asennuksen osiointi kohdassa, josta kohde löytyy.
- ohjeiden-merkitys
Lue dual boot ohjeet vielä uudestaan ja oikein tarkkaan. Ohjeet voi myös olla huonot. Koska olet asentamassa Ubuntua Win 10:n seuraksi ilmeisesti UEFI-koneelle, ohjeiden tulisi tietenkin koskea juuri sellaista tilannetta.
- ensin-harjoittelua
Suosittelen harjoittelemaan Ubuntun (tai muunkin Linux-distron) asennusta ensin romu- taika kakkoskoneelle sekä ainoana systeeminä että dualboottina ennen kuin alkaa pyhäkoneelle jolla Windows 10 dualboottia tekemään.
- 676767
Näköjään tämä toimii niin, että alussa pitää painaa F11-nappia, niin se menee siihen valikkoon, jossa kysyy mikä käyttöjärjestelmä käynnistetään.
- 1q2w3e4r5y
Wirusimurin haitta, toki hakkeri korjaisi moisen F11-näppäilyn.
- hyvänäin
Joo, sulla onkin ubuntu eri levyllä, ei samalla vaikka niin kirjoititkin.
- 676767
Ei tässä minun koneessa ole kuin yksi kovalevy.
- MuutaBiosinValintoja
Valitse Bioisissa Ubuntu ensisijaiseksi. Ja saat aina myös valikon näkyviin tarvittaessa. Sinun pitää tehdä ihan itse ne haluamasi valinnat Biosissa. Vaikeaa?
Windowsin fastboot voi vaikuttaa. Secure boot voi aiheuttaa myös ongelmia. Hyvä jos Ubuntu kuitenkin käynnistyy. Mitä df -h ja sudo fdisk -l kertoo? Kirjoita komennot päätteeseen. Voi olla että lataaja asentunut väärin. Sen voi asentaa vaikka tikulle - silloin käynnistyy Ubuntu kun tikku koneessa ja muuten Windows. Riippuu Bios asetuksista. Ne sinun pitää tarkistaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1171279
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1221153Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä471050- 1381013
- 99853
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten317802Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82714Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54636Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist49619Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64592