Sähkön hinta eri tuotantomenetelmillä

Lappeenrantalaiset (LUT) ovat taas päteneet julkaisemalla uusiutuvia tukevaa propagandaa tutkimusmuodossa. Uskottavuus alkaa kärsimään.

Linkitän oheen julkaisun kritiikin, joka vaikuttaa aika pätevältä. Toivon, että tässä keskustelussa käsiteltäisiin lähinnä tutkimuksen kritiikin kohteena olevia kohtia. Mikäli joku haluaa käydä keskustelua lappeenrantalaisten julkaisusta muutoin, toivon siitä avattavan oman aiheensa.

Tutkimus: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0959652618321486
Kritiikki: https://passiiviidentiteetti.wordpress.com/2018/09/01/sahkon-hinta-ad-nauseam-lut-neocarbon-edition/

Kritiikki keskittyy pitkälti siihen, että ydinvoimalle on esitetty muista eriäviä kustannusrakenteita ja arvioitu pääomakustannuksia worst-case -skenaarion perusteella, kun taas esimerkiksi tuulivoiman tarvitsemien energiavarastojen kustannuksia on arvioitu best-case -arvion (ei edes toteuma, eikä arvio koko hinnasta) perusteella. Hieman "yllättäen" onkin päästy tulokseen, jossa ydinvoima ei olekaan edullisin vaihtoehto.

Kirjoitus on minusta jakamisen arvoinen. Päättäkää itse.

2

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näkeehän-tuon

      Lappeenranna proffien tutkimus on tyypillinen ns. nollatutkimus. Annetaan ensin tavoite ja sitten haetaan kaikenlaisia selittelyjä tavoitteen mukaiseen lopuutulokseen pääsemiseksi.

    • LUT on julkaissut voimalaitosten kustannusselvityksiä niin kauan kuin muistan. Voimalaitosten perustiedot ovat kohdallaan, mutta varsinaiset vuosikustannukset on laskettu perustuen ennalta määrättyihin huipunkäyttöaikoihin, jotka eivät yleensä käytännössä toteudu. Suurimpana puutteena olen pitänyt sitä, että Yhteistuotanto voimalaitokset eivät ole olleet vertailussa mukana lainkaan.

      Linkissä esitettyä julkaisua en onnistunut avaamaan ilman pankkitilillä käyntiä, joten se siitä. Kritiikin esittäjä puolestaan tuntui perehtyneen kovin huolellisesti aiheeseen.

      Totean vain yleisesti, että eri voimalaitosten elinkaarikustannusten arviointi on erittäin haasteellinen tehtävä, sanoisinko mahdoton. Voimalaitosten elinikä on niin pitkä, että kaikkia olennaisesti vaikuttavia seikkoja ei voi ennustaa riittävällä tarkkuudella. Ongelma on erityisen akuutti juuri nyt, kun fossiiliset ratkaisut ovat putoamassa valikoimasta, mutta uusia kokonaisedullisia vaihtoehtoja ei vielä ole käytettävissä.

      Varmaa on vain se, että sähkön tarve senkun kasvaa, ja samanaikaisesti vanhat voimalaitokset poistuvat vanhuuttaan. Mistä kummasta saadaan uutta tilalle?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      158
      9914
    2. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      3
      9513
    3. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      132
      8009
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      261
      7538
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      123
      6189
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      87
      5977
    7. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      56
      5797
    8. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      94
      4851
    9. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      14
      3937
    10. Pelle Miljoona, 70, saa harvinaista taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on kuussa!

      Pelle Miljoona on kyllä symppis! Peace! Suomen punk-konkari Pelle Miljoona on yksi syksyn Vain elämää -kauden artisteist
      Vain elämää
      54
      1474
    Aihe