Sakon muuntorangaistus asiaa

N6789

15 päiväsakkoa. Muuntorangaistus käsittely tulossa.

Mitä tässä nyt sitten tapahtuisi jos en sakkoa maksa ennen käsittelyä? Joudun vankilaan?

3

801

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jurrrrristi

      Näin se menee. Sakkomenettelyssä on pientä byrokratia. Valtio yrittää kaikin mahdollisin keinoin välttää laittamasta sakkolaista vankilaan.

      Oikeusrekisterikeskuksen tehtävänä on periä maksamattomat sakot. Jos se ei siinä onnistu uhkauskirjeistä huolimatta, niin maksamaton sakko siirtyy ulosottomiehelle perintään. Ulosottomies puolestaan yrittää ulosmitata sakkosumman sakkolaisen palkasta, tai omaisuudesta. Jos hänkään ei siinä onnistu, niin ulosottomies ilmoittaa asian Oikeusrekisterikeskukselle.

      Oikeusrekisterikeskus etsintäkuuluttaa sakkolaisen muuntorangaistusmenettelyä varten, jolloin asia menee poliisin etsintäkuulutusrekisteriin. Jos poliisi tavoittaa sakkolaisen ennen asian vanhenemista (5v.), niin poliisi antaa sakkolaiselle haasteen muuntorangaistusoikeudenkäyntiin, ellei sakkolainen saman tein maksa sakkoaan.

      Oikeudenkäynnissä maksamaton sakko muunnetaan vankeudeksi. Sen jälkeen asia siirtyy jälleen ulosottomiehelle, joka toimii rangaistuksen täytäntöönpanijana. Hän varaa jostain vankilasta sakkolaiselle huoneen rangaistuken suorittamista varten. Jos tuomittu jättää saapumatta määräaikana kyseiseen vankilaan, niin hänet jälleen etsintäkuulutetaan rangaistuksen suorittamista varten. Kun sakkolainen sitten ajan myötä jää kiinni, niin hän voi maksaa sakkonsa poliisille niin kauan kunnes astuu vankilan portista sisään.
      Vielä vankilassakin sakkolainen voi maksaa sakkonsa vankilan johtajalle. Sisällä vankilassa on oltava kuitenkin vähintään yksi vuorokausi.
      Lähemmäs sata viranhaltijaa poliisista alkaen on käsitellyt asiaa, ennen kuin sakkolainen on istumassa.
      Prosessi kestää yleensä useita vuosia. Tässä prosessi vain näin pääpiirteittäin, siinä on monta mutkaa matkassa.

    • sakoton

      Jos noin on niin kyllä pitää ihmetellä,kuinka kalliiksi tuo 1 sakko yhteiskunnalle tuleekaan.No onneksi ei mun asia.

    • muuntorangaistus

      Joo, muunnetaan 5 päiväksi istumista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      93
      4099
    2. 61
      3359
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      164
      3063
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3024
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2509
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2326
    7. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      187
      2038
    8. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      28
      2024
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      65
      1982
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      95
      1403
    Aihe