Noita erilaisesti toisenlaisia olen seurannut ja iloinnut siitä mahdollisuudesta joka heille on suotu, elää olla ja jopa rakastua.
Seuraatteko ohjelmaa "Toisenlaiset frendit.
8
390
Vastaukset
Olen seurannut. Mukavaa porukkaa, jotka ovat liimautuneet omaksi joukokseen ja jakavat ilonsa ja surunsa keskenään.
Jokaisen luonteenpiirteet ja erikoisuudet tulevat hyvin valaistuksi. Oman tiensä kulkija Mikko on solminut suhteet jopa presidenttiin, Hän seuraa aikaansa ja ottaa kantaa maailman menoon.
Ja eikös heistä jotkut olleet paraolympialaisissakin tai vastaavissa ja osallistuneet slalomiin?
Maailma luojankiitos muuttuu. Vielä minun lapsuudessani erilaisuudet pyrittiin pitämään muiden katseiden ulottumattomissa.- mummo.pulassa
Olen seurannut aikaisemmin, nyt tulevat ovatko uusintoja? Herttainen, lämminhenkinen sarja tuntui olevan. Liikuttuneena katselin heidän yhteisiä hetkiään, miten sopuisaa oli heidän tapaamisensa keskenään. Sellaista yhteenkuuluvaisuutta tekee samankaltaisuus.
Sitä samankaltaisuutta aina ei löydy lähipiiristäkään. Joskus tulee mieleen, että onko aina oltava oikeassa, jyrättävä toisen mielipide vaikka väkisin, sillä täydellistä ihmistä tuskin on olemassakaan.
Sopu sijaa antaa, tähän ikään päästessä sen vasta oikeen tajuaa, turhista asioista ei kannata kiistellä. Olisipa tuon jo nuorena oivaltanut, monelta sanasodalta olisi säästynyt, näin se aika opettaa. Viisautta tämä jälkiviisauskin! - mukavasti.kulkee
Työt eivät näytä juurikaan haittaavan, mutta ei rahapulaakaan ole.
On huomattava, että nämä saavat noista televisioinnista tuloja. Hehän ovat kuin muutkin ohjelmasuorittajat.
Ruuneman kirjoitti:
On huomattava, että nämä saavat noista televisioinnista tuloja. Hehän ovat kuin muutkin ohjelmasuorittajat.
He ovat eläkkeellä, kuten mekin.
Jos jollekin tarjoutuu työtilaisuus, on työ suojatyötä, josta maksettava korvaus ei paljon taskussa paina.
- kukamaksaa
Ihmeen leveästi ne yhteiskunnan tuella elää. Juhlia shoppailua kalliita harrastuksia hienot ruuat ja juomat konsertteja matkoja. Omat asunnot ja yhteistilat, avustajat arjessa matkoilla ja harrastuksissa. Työtön ja opiskelija elää paljon miukemmin.
- mukavasti.kulkee
Ohjelmassa ei ole näkynyt kommentteja, että
- Ei ole rahaa.
- Huomenna täytyy maksaa vuokra, sähkö, puhelin, netti. Täytyy katsoa mitä sen jälkeen jää kuukauden ruokaan.
- Täytyy alkaa säästämään, että saisin tuon tarve-esineen.
- Ei ole varaa lähteä Espanjaan shoppailemaan jne.
Ei pelkästään työttömät ja opiskelijat vaan näitä asioita, jotka monelle 40-50 vuoden työuran jälkeen ovat tavanomaisia.
( Minulla on työeläke, jolla tulen mukavasti toimeen ).
Minkäsuuruista eläkettä he saavat?
Kysyn hiukan ihmeissäni, etkö soisi kehitysvammaisille hyviä elinoloja? He eivät pysty elättämään itseään ja heillä on monenlaisia ongelmia, joiden vuoksi joutuvat asumaan valvotuissa oloissa. Aikaisempina aikoina nämä lapset elivät kodeissaan vanhempiensa huoltamina, ja kun vanhemmat kuolivat, joutuivat erityislapset köyhäintaloon, koska muuta paikkaa ei ollut.
Nyt heistä pidetään huolta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä792610Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri701823IPCC romahtaa
Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl421752Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle
Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t251498- 911490
- 1391216
Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä4171102Pelolla pakottaminen
Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha624966Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet
Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa247958kamera hakokylässä
kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!17913