Erkki Rantalainen kirjoitti Länsi-Savoon mielenkiintoisen tarinan isännän halkojen myynnistä yrittäjälle.
Tarinasta tuli tosi kun isännän tilalle kuviteltiin kaupunki ja isännän apulaisen tilalle toimielin. Yrittäjän tilalle kuviteltiin yrittäjä.
Voiko kuvitellun näytelmän laji muuttua farssista korruptioksi????
Tarinasta tuli tosi kun isännän tilalle kuviteltiin kaupunki ja isännän apulaisen tilalle toimielin. Yrittäjän tilalle kuviteltiin yrittäjä.
Voiko kuvitellun näytelmän laji muuttua farssista korruptioksi????
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ekin tarina genuine:
Lukijalta: Tarua ihmeellisempi totuus
Seuraava kertomus on kuvittelua.
Isäntä myi sovitun määrän halkoja yrittäjälle, joka halusi jalostaa ne polttopuiksi. Kauppa tuli kylän asukkaiden tietoon. Eräs kyläläinen huomasi, että yrittäjä oli ottamassa halkoja enemmän kuin oli ostanut.
Kyläläinen kertoi asiasta isännälle. Isännän apulainen, jolle halkojen valvonta kuuluu, ilmoitti yrittäjälle, että ylimääräisiä halkoja ei saa ottaa, ellei siihen ole lupaa.
Yrittäjä teki anomuksen lisähalkojen saamiseksi. Isäntä oli sitä mieltä, että lupa tulee myöntää, ja yrittäjälle pitää antaa ylimääräiset halot. Isännän apulainen sanoi, ettei tällainen menettely sovi eikä myöntänyt lupaa.
Yrittäjä teki asiasta valituksen. Valitusviranomainen pyysi isännän apulaiselta lausuntoa valituksen johdosta.
Isännän mukaan apulainen ei saisi perustella kielteistä päätöstään yrittäjän tekemän valituksen jälkeen. Isännän mielestä yrittäjän anomus ylimääräisten halkojen ottoon tulisi hyväksyä.
Tämä tarina muuttuu todeksi, kun isännän paikalle laitetaan kaupunki, halkojen paikalle rakennusoikeudet, polttopuiden paikalle osakehuoneistot ja apulaisen paikalle toimielin.
Erkki Rantalainen
Ristiina
Eikö siilojen urakkatarjousten hyväksymistä, joku jo hakenut purkulupaa?
Mistä tuo taho tiesi, että oli voittanut urakan?
Eiköhän voittajat tiedä sen aina ennen hyväksymistä. Kai noista nyt urakkaneuvottelut on ennen päätöksentekoa. Hulluahan se olisi jos joku tekee päätöksen ilman että on pidetty urakkaneuvotteluja..
Lain mukaan ei pitäisi tietää, sillä mitään ei olla vielä päätetty. Päätös löytyy pöytäkirjasta ja päätöksen aikakin. Aika on kokouksen alun ja lopun välillä. Hullu on, jos hakee lupaa ennen päätöstä.
Pääasia, ettei oman pitäjän veljekset hommaa saanut...luonto kiittää.
Mitähän namua tippuu kun toimielimessä on yritys, joka namuttaa toisen toimielimen etupiiriä, jossa on myös yrityksiä. Voiko tuo eka namuttaja saada namua kunnalta jne.......
Namumafia maiskuttaa....
Voisiko biokaasussa olla mukana kuntakorruption piirteitä kun suksi ei luista???