Minäpä kerron miten se sen voi tehdä. Lähtemällä Vasemmiston ja Vihreiden kanssa huutokilpaan siitä kenellä on lepsuin pakolaispolitiikka. Ne äänet, joita tuolla lailla kalastellaan, menevät valtaosin Vasemmistoliitolle ja Vihreille.
Sen sijaan moni, joka viimeksi vaaleissa vaihtoi SDP:n PS:ään, ja on nyt harkitsemassa palaamista SDP:n äänestäjäksi, jäisi todennäköisesti PS:n äänestäjäksi tai jättäisi kokonaan äänestämättä tulevissa vaaleissa.
Yleisemmin olen sitä mieltä, että vaikka on periaatteessa kunnioitettavaa, että puolue pitää tinkimättä kiinni ihanteistaan, niin mielestäni puolueen on viisaampaa olla hieman opportunisti ja sovittaa puolueen linjaa jonkin verran kansalaismielipiteeseen eli tehdä jonkinasteinen kompromissi puolueen arvojen/tavoitteiden ja vallitsevan kansalaismielipiteen välillä.
Jos pitää tinkimättä kiinni ihanteistaan, joille ei ole saatavissa riittävää tukea äänestäjiltä, niin joutuu oppositioon, eikä sieltä juurikaan voi vaikuttaa eduskunnan päätöksentekoon.
Toki jos tällaisen kompromissin tekee ja äänestäjille esittelee, niin siitä on sitten myös syytä pitää kiinni vaalien jälkeenkin. Äänestäjille ei saa valehdella.
(Ruotsissa muuten kaikki puolueet lupailevat nyt ennen sunnuntain vaaleja joukolla äänestäjille, kuutta hyvää ja seitsemää kaunista. Joita ei millään voida toteuttaa kuin häviävän pieni osa.)
Kommetteja?
Sössiikö SDP itse siintävän vaalivoittonsa?
cfghk
3
68
Vastaukset
Ruotsin vaalien tulos ei lupaa demareille hyvää. Sieltä tulevat tuulet puhaltavat myös Suomessa.
Ääni SDP:lle on myös ääni RKP:lle. Haluaako suomalainen duunari tukea RKP:tä?- Soteshow
Sipiläinen ja Lunström ovat sossujen voiton takuu, tosin sossuissa on paljon kuulapään veroisia lainsäätäjiä.
- Donapona
Otahan huikkaa enemmän niin jutut paranee he he hee!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h382852- 1302448
- 1582094
- 412055
Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue201788- 401389
- 511047
- 861005
Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."
Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To24982- 114934