Hartolan toimintakeskus on muuttanut entisen Tainionvirran koulun tiloihin. Tarkoittaneeko tämä sitä, ettei koulu mennytkään kaupaksi?
Hartolan kunnan päättäjät ovat sössineet aika monta asiaa tähänkin saakka, joten enpä ole yllättynyt.
Mistä mahtanee löytyä kylälle yrittäjä, joka rakennuttaisi puukerrostaloja niille kymmenille tai sadoille kelpokansalaisille, jotka kovasti himoitsevat muuttoa Hartolaan? Kenenpä haave ei olisi asua puukerrostalossa keskellä vireää kylää?! Ovatko päättäjät varmoja, että yksi tai kaksi taloa varmasti riittää? Pikainen, yksinkertainen laskutoimitus nätissä blondatussa päässä antaa nimittäin tulokseksi, että 10:ssä puukerrostalossa asuu kymmenen kertaa enemmän asukkaita kuin yhdesssä puutalossa.
Muuttaako muualla tähän asti asunut (ja veronsa muualle maksanut) paikkakunnan viranhaltijoiden valiojoukko Hartolaan kaavailtuihin puutaloihin?
Eiköhän ensin kuitenkin pureta entiset puoliksi asumattomat kunnan vuokratalot ennen kuin ryhdytään rakentamaan uusia.
Lapsentekoraha on hyvä idea. Mielestäni myös yrittämisestä pitäisi palkita.
Yks "kunnon" huumehörhö tuo mukanaan paikkakunnalle kymmenen samanlaista lisää, joten muuttoavustus on täten perusteltua.
Eikö Tainionvirran koulu mennytkään kaupaksi?
JäämmeOdottamaan
2
275
Vastaukset
- köyhätkyykkyyn
Miksi yrittämisestä pitäisi palkita? Palkitaan ennemmin työntekemisestä. Yrittäminenkin voi palkita, jos on halukas tekemään työtä sen eteen.
- Aprrrt
Tarkoitin, että lastentekemisen yrittämisestä pitäisi palkita. Minusta on väärin palkita siitä, että siitetään lisää työttömiä kuntalaisia, etenkin tarkoitan syntyperäisiä hartolalaisia joilla sukua ties monnessako polvessa täällä. He eivät hevin muuta pois. Ja ovat sisäsiittoisia. Perushartolalainen kun ei pariudu muiden kuin perushartolalaisen kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on626735- 666458
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1395338Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist504293En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204039Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53570Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai1323510Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1722965- 352882
- 252849