Köyhät armeijaan

Menevätkö köyhät ihmiset armeijaan, kun ei ole välttämättä mitään muuta tekemistä. Rikkaammat ei välttämättä mene.

8

399

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jxgchxzhv

      Liian huonokuntoisia, ei kelpaa.

    • 5467

      Aloittaja tarkoittaa ilmeisesti sitä, että menevätkö köyhistä perheistä tulevat nuoret armeijaan?
      Harvalla asevelvollisuusikäisellä on suuremmassa määrin omaa omaisuutta, paitsi, jos on saanut perinnön tai voittanut jossain rahapelissä.
      Tässä viitataan ilmeisesti USA:han, missä armeija tarjoaa köyhille mahdollisuuden kohtalaisen hyväpalkkaiseen työhön.
      Suomessa on yleinen asevelvollisuus, minkä suorittamisella ei ole suoraa yhteyttä asevelvollisen sosiaalis-ekonomiseen asemaan.

    • Suomeen palkka-armeija. Köyhät menisi sinne, mutta ei rikkaat.

    • Toisaalta jos on yritystoimintaa ja jotkut ei mene sen takia armeijaan, koska se tulee kalliiksi ja mitä siitä seuraa jos joku yritetään ajaa sisään siksi ajaksi että on pakko käydä joku vitun armeija.

    • Yleisestä asevelvollisuudesta on luovuttava Suomessa. Monet ei halua mennä armeijaan ja monet pelleilee siellä. Jotkut haisee siellä pahalle mutta sehän kuuluu toisaalta asiaan. Ei siellä monet mene suihkuun varmaan pariin viikkoon ja haisee tosi pahalle

      • Ylikessu72

        Mikä sitten olisi vaihtoehto? Hippisivarit täällä trollailee, mutta mitä sitten tilalle? Itänaapurissa on despoottinen militaristinen aseita kalisteleva diktatuuri, joka kaappaa maakuntia naapurimaista, vainoaa omia kansalaisiaan ja nomenklatuura siirtää valtion rahoja omille tileilleen. Eikä kunnioita muuta kuin voimaa ja rautaa. Onneksi itänaapurin systeemi on niin laho, ettei se kykene pitämään enää yllä kuin 700.000 ukon armeijaa sidottuna 30.0000 km rajoille. Suomessa Nato ei kelpaa, palkka-armeijat ovat osoittautuneet menneen ajan jutuksi, joista maailmalla haluttaisiin jo eroon. Palkka-armeija on ongelma eikä ratkaisu.


    • Soziaaliministeri

      "Menevätkö köyhät ihmiset armeijaan, kun ei ole välttämättä mitään muuta tekemistä. "

      Hyvä idea.

      Kannatankin vastikkeellista sosiaaliturvaa.

    • Kyllähän monet menee sinne ja sitten kun paljastuu että on köyhä, ei ole välttämättä saanut kun yhden lämpimän aterian päivässä jos sitäkään, ei ole välttämättä tottunut mihinkään älyttömiin ruokamääriin. Eikä ole välttämättä varaa käydä sotilaskodissa. Kun ei ole rahaa käydä siellä. Armeijan päivärahat on ihan mitättömiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      3
      3646
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      193
      3569
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      127
      3309
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3281
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      20
      2146
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      25
      1738
    7. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      27
      1446
    8. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1431
    9. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      86
      1315
    10. Haluaisin et

      Pussaisit läpi ja nuolisit
      Ikävä
      15
      1283
    Aihe