Kylpyhuoneen laattojen maalaaminen

Joku...

Ollaan ostamassa Hitas-kämppää Helsingistä. Tarkoitus on asua siinä 2-3 vuotta, ja kun Hitaksista on paha saada remonttiin käyttämiään rahoja takaisin, ei ole kovin paljon innostusta alkaa tekemään mitään isompia remontteja. Kylpyhuoneessa on ihan ehjät laatat seinissä, mutta ne ovat todella mitäänsanomattomat, vaisun valkoiset. Ei edes kovin puhtaan ja kirkkaan valkoiset. Olen törmännyt välillä juttuihin kyppärin laattojen maalaamisesta, mutta kun ne eivät aiemmin ole koskettaneet itseä kovin läheltä, en ole niihin tarkemmin koskaan perehtynyt. Nyt kuitenkin haluaisin kuulla kokemuksia laattojen maalaamisesta. Tiedän, joku sanoo heti ettei se kannata, ei ole siisti eikä se maali pysy... No, kyllä niitä tällaisia kylppäreiden "pikapintaremontteja" varmasti sen verran on aina tehty, ettei se maalaaminen nyt ihan toivoton juttu ole. Eli aion luultavasti kokeilla. Osaisiko joku kertoa, millä maaleilla homma tulee hoitaa, millaiset pohjatyöt jne... Pystyykö saumoja suojaamaan millään maalilta, vai onko ainoa vaihtoehto maalata koko seinä saman väriseksi saumatkin peittäen? Onko kellään kokemusta, mikä on lopputuloksen realistinen pysyvyys?

13

29001

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laattojen maalauksesta

      Ei se kannata, ei ole siisti eikä se maali pysy.

      --> DON'T DO IT.

    • grpogf

      Kyllä sä remonttirahat saat hitassissakin takaisin.

    • avun saanut

      Hanki kylppärin seinissä olevaa laattaa tai vastaavaa,sitten lähetät maalitehtaalle laatan siellä tutkivat ja lähettävät tiedon mikä maali käy.

      • Kati

        Näin joku aika sitten jossain (deco?, koti ja keittiö?) lehdessä ohjeen kaakelien maalaukseen: Pese maalipesuaineella, hio kaakelit sitten vesihiomapaperilla, maalaa pohja tikkurilan Otex-pohjamaalilla ja pintaan Luja-maali. Tikkurilan omilta sivuilta löytyy myös tietoa märkätilojen maalauksesta. Itsellä hiukan sama tilanne ja ajattelin kokeilla kyllä kun en usko ennen kuin näen. Kaverini ostivat juuri talon ja siellä oli ainakin keittiön kaakelit edellinen asukas maalannut ja pinta oli kaunis. Toki se suihku on eri asia...


    • jooh

      Laita mieluummin jotkin tarrakoristeet kuin alat suttaamaan niitä maalilla. Minä en ainakaan ostaisi kämppää, jossa maalatut kaakelit...

      Ihan oikeasti niitä itsekiinnittyviä laattakoristeita on nykyään olemassa ihan tyylikkäitä. Sitten vähän satsausta kalusteisiin, mattoon, vaikka uusi pöntönkansi ja jos jotain pitää maalata niin maalaa katto.

    • maalata

      jes -siinähän se. Meillä on keittiössä vanhat laatat joihin ois kiva saada väriä, nyt ne on aika järkyttävät, 15 *15 cm ja kuviointi on jotain ihmeellistä. Olen katsellu noita "tarroja" mutta ne mitä oon nähny on liian pieniä tai sit niistä näkyy osasta kohtaa läpi (ugh). Ja tollainen valkoinen/mustakuvioinen laatta pinta näkyy ihan nakkivarmaan jos joku.

      Ei raha riitä sen kummempaan "remonttiin", mutta jotain halvempaa ratkaisua ois kiva kokeilla.

      • remppamies hki

        nuo keittiön laattojen kustannus nyt ei päätä huimaa varsinkin jos itse osaa palapeliä latoa niin onnistuu väliosan laatoittaminenkin.

        Neliöitä tuskin on neljää enempää ja tarjouslaattoja löytyy euron neliökin. Laastit ja saumamassat muutamalla eurolla. Huomattavasti tyylikkäämpi jälki kuin maalaamalla.


        Kylpyhuone on sitten asia erikseen kun uusia ei nykyään anneta laittaa vanhojen päälle ja pitää näin vesieristeet yms uusia. Suurempi remontti siis mutta itse en tuonne suosittelisi siltikään maalaamista.

        Vaaleat laatat puhdistuvat kohtuullisesti kunnon kloritti ja mikrokuituliina yhdistelmällä


      • omsi
        remppamies hki kirjoitti:

        nuo keittiön laattojen kustannus nyt ei päätä huimaa varsinkin jos itse osaa palapeliä latoa niin onnistuu väliosan laatoittaminenkin.

        Neliöitä tuskin on neljää enempää ja tarjouslaattoja löytyy euron neliökin. Laastit ja saumamassat muutamalla eurolla. Huomattavasti tyylikkäämpi jälki kuin maalaamalla.


        Kylpyhuone on sitten asia erikseen kun uusia ei nykyään anneta laittaa vanhojen päälle ja pitää näin vesieristeet yms uusia. Suurempi remontti siis mutta itse en tuonne suosittelisi siltikään maalaamista.

        Vaaleat laatat puhdistuvat kohtuullisesti kunnon kloritti ja mikrokuituliina yhdistelmällä

        jos maalaat,niin veikkaan että lasku on suuri ja seuraa vielä vuosia perässä,Mutta jos teet kuten remppamies ehdotti!!!niin tulee järkevä ja hyvä ja lopussa tarrojen jälkeen halvin vaihtoehto.


    • Pro

      Hei, ei hätää!
      Olen keksinyt omalta osaltani kyseiseen ongelmaan oivallisen ratkaisun. Hanki kutakin laattaa varten tarrasorsa (laatan koosta riippuen). Ja ei muuta kuin liimaamaan!

      • Nimetön

        Mikä on tarrasorsa?


      • pientä pintaa...
        Nimetön kirjoitti:

        Mikä on tarrasorsa?

        On jo kuusi vuotta myöhässä, mutta maalattiin juuri vessan seinän laattoja ja pohjaputsaus pitää tehdä TODELLA huolella! Enkä nyt tiedä tuliko hienot... ehkä pari vuotta menevät ja sitten menee vaihtoon koko vessan sisustus :-)


    • rtyubio

      Maalasin keittiön kaakelit. Onneksi en kylpyhuoneen. On nimittäin tarkkaa hommaa. Valossa näytti monesti oikein hyvältä, kun sammutin lampun näkyi epätasaisuudet kiiltoasteessa kun valo tuli ikkunoista vastapäätä. Mutta lopputuloksesta tuli kohtuullinen maalattuani kolme kertaa Ronsealilla jolla jopa muka yksi kerros riittää. Paskanmarjat.

      Jos kumminkin alat maalaamaan, suosittelen mieluiten yhtä leveää vaahtomuovitelaa kuin on laattakin, mohairtela ei ollut niin hyvä vaikka sitä niin kovasti suositellaan, liian kova. Ja vaikka kuinka sivellintä suosittelevat maalipurkin kyljessä käyttämään ÄLÄ USKO.

      Oli hermojaraastava kokemus, joka alkoikin varsin lupaavasti kun onnistuin kaatamaan maalin lattialle josta tuli roskaakin hieman jota piti sitten nyppiä vittuun kaakeleista.

    • Jokkeriässä

      Keittiön väliseinän maalasin sävytetyllä jotexilla! Toimii! maali kyllä irtoaa jos jollakin rapsuttaa, mutta normaalikäytössä hyvä!
      vaahtomuovitelalla tein !!! Suosittelen!

      Mietin juuri mitä teen suihkulle ja kodinhoitohuoneelle ? Siellä ei pelkkä jotexi taida toimia!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      2015
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      102
      1883
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      142
      1773
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1421
    5. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      35
      1389
    6. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      317
      1265
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      60
      1229
    8. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      130
      1112
    9. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      276
      1066
    10. Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta

      Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa
      Hindulaisuus
      446
      963
    Aihe