Puolangan leipomo

Monikohan kainuulainen tietää että Puolangan leipomo on huijausta. Leivät leivotaan Oulussa ja pussissa lukee edelleen puolangan leipomo???
Huovisen leipomo on tämä yritys jossa leipä leivotaan. Puolangan sininen pussiin on jo niin aikansa elänyt että, tiedä vaikka kainuulainen tahtoisi ostaa ihan rehtiä huovisen leipomon tavaraa ilman mitään puolanka pusseja.
Jokin viranomaisvalvonta voisi puuttua tähän ihmisten vedätykseen.
154756
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Aloittajan väittämä lienee totta. Huovisen leipoon kotisivuilla kerrotaan seuraavaa:
--------
"Viimeisimpänä muutoksena, vuonna 2015, Puolangan Leipomo siirrettiin Kainuusta Maikkulan toimitiloihin. Tämän uudistuksen myötä nyt myös oululaiset saavat nauttia päivittäin perinteiseen taikinajuureen valmistetuista ruisleivistä, jotka paistetaan meheviksi kiviarinauunissa."
--------

Siis vain taikinajuuri on enää puolankalaista perua.
Vai miten tämä nyt menee?

Äänestä

Pussissa saa olla edelleen Puolangan leipomo. Miksikäkö. Tässä vähän taustatietoa. Huom. viimeinen rinnakkaistoiminimet kohta:
-------

Timo Kyllinen Oy on osakeyhtiö, jonka toimiala on leivän valmistus; tuoreiden leivonnaisten ja kakkujen valmistus ja kotipaikka Oulu.
Rinnakkaistoiminimet:
Huovisen Leipomo, Puolangan Leipomo
--------
Että silleen. Mutta olen minäkin kuvitellut, että ne leipomukset tosiaan tulevat Puolangalta. Eivät siis tule. Valistuin taas jo asmusta... ;)

Äänestä
  • Jos menis nyt markkinoille tekee gallupin niin jokainen sanois että puolanka

    Äänestä

  • Niinpä. Mutta eihän tämä mikään ihmejuttu ole. Esim Turun sinappi on viime vuosikymmeninä valmisteuu välillä Puolassa ja Ruotsissa, nyt kai taas vaihteeksi kotimaassa, mutta tuskinpa Turusss.
    Venäläinen meetwurstikaan ei ole venäläistä;)

    Äänestä

  • Turun sinappi tehdään nykyjään pyhännällä

    Äänestä

  • Eihän Runebergintorttujakaan tee Runeberg, vaan silti niitä sanotaan Runebergintortuiksi.

    Äänestä

Saa kait sen leivän nimi olla vaikka Vittulan Vehnänen. Ei siitä asiasta ole mitään määräksyiä

Äänestä
  • Kysehän on nyt leipomon nimestä, ei tuotteen.

    Äänestä

  • Van soapi olla vaikka naimasen kauko kuha o mitä pureksie

    Äänestä

  • haha! vittulan vehnänen...heehheh. tämä hyvä!

    Äänestä

Minunkin nimeni on Ruosalainen, enkä edes osaa ruotsia, saati sitten että olisin ollenkaan ruotsalainen.

Äänestä

Monet ihanaiset ja tuoksuvat kahvileivät tulevat valmispakasteina, tai raakapakasteina erilaisiin kahviloihin ja muiden puljujen tarjottaviin. Sulatus, tai kypsennys...sitten on oman kuppilan ihanat herkkupullat tarjolla ja omin pikkukätösin taputeltuna, nam! Ei tod.ole.

Äänestä

Kiinassa, Virossa ja muissa 'halpis'maissa tehdään Suomalaisia tuotteita, Esim. rokserin vaatteet ommellaan virossa...mitä muuta? Työ on halpaa siellä, mutta valmistuote kallis Suomessa. Onhan esim. halpatyövoima käytettynä (mamut, ummikot, ja muut), esim. siivoustyöntekijöinä halpaa, koska eivät osaa vaatia palkkaansa, eikä ymmärrys riitä edes vaatia sitä. Työnantajat kiittää!

Äänestä

Kyllisethän on puolankalaesie ja nykyjään huovisen leipomon omistajjie

Äänestä

Puolangan leipomon herkkuja on sihtileipä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eipuolankaanähnytkään kirjoitti:

Monikohan kainuulainen tietää että Puolangan leipomo on huijausta. Leivät leivotaan Oulussa ja pussissa lukee edelleen puolangan leipomo???
Huovisen leipomo on tämä yritys jossa leipä leivotaan. Puolangan sininen pussiin on jo niin aikansa elänyt että, tiedä vaikka kainuulainen tahtoisi ostaa ihan rehtiä huovisen leipomon tavaraa ilman mitään puolanka pusseja.
Jokin viranomaisvalvonta voisi puuttua tähän ihmisten vedätykseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu