Koirarodut ja rotumääritelmä

UmmikkoKysyy

Kysyisin teiltä jo koiran omistavilta, millainen on ihanne luonne koiralla käyttöön että näyttöön maaseudulle isolle ja vähän pienemmälle karjalle(saa löytyä myös koirasta vähän "vahdin vikaa", ja ajatus olisi myös joskus viedä koiraa näyttelyihin. Olisiko mitään suosituksia? Tuolla kun tahtoo olla niin moneen, ykkösryhmästä kakkoseen ja jne.
http://www.kennelliitto.fi/koirat/koirarodut-ja-rotumaaritelmat

16

688

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • UmmikkoKysyy

      Unohdin mainita tehtävän, ja pääasiallinen tehtävä olisi koiralle; emokarjan ja vasikoiden siirtelyä pihatossa.

    • EsittelyssäRakenne

      Koira on kokonaisuus, joten toimivan koiran rakenne täytyy myös olla toimintaan kykenevä. Videossa esitellään millaiset rakenteen mittasuhteet on terveen rakenteen omaavalla koiralla

      An Excerpt from Dogsteps by Rachel Page Elliot:
      http://www.youtube.com/watch?v=nESyr_-M6po&feature=related

      • EsittelyssäAnatomia

        Katsokaa kuinka hienon ja toimivan ratsun anatomia on kuin yks yhteen hienon ja toimivan koiran anatomian kanssa. Tuo liike ja rauhallisuus, VAU, sehän paimentaa!
        http://www.youtube.com/watch?v=QMdboNfXh1I

        Ps. Videossa esiintyvä hevonen edustaa Lusitano rotua.


    • hyväpaimen

      https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/maatalous/sonnipojilla-ei-ole-asiaa-karitsojen-kauroille-katso-videolta-miten-paimenkoirat-erottavat-karjat-toisistaan-1.165250


      Tuossa hyvä ja varteenotettava vaihtoehto.Luonne koirilla on tärkein,ja jos on tarkotus pitää irti pihalla jne.Pitää koiran olla luonteeltaan,ja rodultaan ihmisille,ja vieraille koirillekkin aina kiltti.Koirasosiaalisuus on tärkeää, jos koiran kanssa aikoo harrastaa,ja kulkea muuallakin kun kotona.Itse valitsen vain rotuja,jotka tunnetusti ovat koirasosiaalisia.

      • KroppaKoira

      • Etologia

        "Ottakaa esimerkiksi koira ja huomatkaa, mitä jaloutta ja rohkeutta se osoittaa, kun se huomaa, että sitä elättää ihminen, joka sille on jumalan sijainen."

        Bacon

        Lähde -Koiria mestarikertojien kuvaamina- WSO kirjapainossa Porvoossa 1956


      • EiJokapojanKoira

    • vaativaRoTu

      Kaukkari ja pyrre meillä. Molemmat napsivat vähän turhan hanakasti laumasta heikoimmat pois, muuten hyviä käyttökoiria. Eikä tule kutsumattomat vieraat eikä kutsuvieraat varoittamatta kylään
      ;-) Tykkään

    • määritelmä
    • JalostajanMotto

      "Jalostajalla pitää olla myös rohkeutta ja silmää karsia pois jalostuksesta yksilöt, jotka eivät vastaa tavoitteita."

      -Jalostusagronomi Minna Toivonen

    • alskwiu

      Joo ja puhuakin olis hyvä osata ja ajaa autoa että voi käydä töissä.

      • JooJaOsataMotto

        Rotumääritelmä.


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      65
      1045
    2. 64
      1042
    3. 93
      817
    4. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      57
      813
    5. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      42
      678
    6. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      222
      640
    7. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      50
      598
    8. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      570
    9. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      66
      565
    10. Nainen joka haluaa miehen

      Näyttää sen selvästi. Hommaa minihameet, pitkät hiukset, laihduttaa ja on iloinen sekä aktiivinen.
      Ikävä
      79
      563
    Aihe