Lentokentältä bussilla Haniaan

Omatoimimatkalla

Onko lentokentällä erikseen bussiasemaa vai lähtevätkö bussit ns. pysäkeiltä? Onko pysäkeillä selvät reittimerkinnät? Ostetaanko matkaliput bussista vai jo etukäteen jostain? Kiitos vastauksestasi jo etukäteen !

2

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uikakk

      bussipysäkki on kun tulet ulos lentokentältä niin oikealla tien toisella puolella. Liput ostetaan bussista ja aina voi kysyä ja varmistaa mihin bussi menee.

    • Anonyymi

      Sijainti kerrottiin edellä, mutta lisätään tuohon, että siellä on melkoisen puutteelliset opasteet, eli olisiko ollut yksi pieni kyltti, jossa lukee BUS STOP ja ei mitään reitti-infoa saati karttoja. Suunnileen suoraan sen terminaalin oikeanpuoleisen uloskäynnin kohdalla taksikaistan jälkeen on pieni bussien lipunmyyntikoju, mutta ainakin itse tullessani siellä ei ollut ketään. Ulkona tai terminaalissa ei näkynyt lippuautomaatteja.

      Pari minuuttia ennen bussin lähtöaikaa sinipaitainen tyttö, joka oli istuskellut olkalaukkuineen kadun toisella puolella alkoi huudella Hania, Hania, ja osoitteli yhtä paikalla olevaa bussia (ei kuitenkaan lähinnä kojua parkkeerattua, joka oli kai joku charterbussi). Kävi ilmi, että hön oli tuon kojun lipunmyyjä, ilmeisesti ei vaan huvittanut istuskella kuumalla siellä kojussa tai edes käydä kysymässä kojulla pyörineiltä turisteilta onko lipuille tarvetta. No joka tapauksessa häneltä sai sen lipun siinä viime tingassakin ostettua ja ehdittyä bussiin.

      Toisin sanoen vähän kaoottista menoa, mutta maassa maan tavalla...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      56
      10703
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      128
      10186
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7947
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6384
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      38
      5151
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      69
      4875
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      132
      4182
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      129
      3486
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      63
      3185
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      229
      3134
    Aihe