Avensis 2.0 valvematic alkanut kuluttamaan öljyä n.1.2l/1000km? Ajettu 76tkm ja vm.13
Tuleekohan vastaan
14
489
Vastaukset
- BratwurstitPaaliinSäätiö
Eli VW:ssäsi tuttu ongelma. Öljyn kulutus...Mikäpä muukaan....
- WHATFKENSPACE
Laita sinne moottoriin 20-20 non- detergent öljyä niin pääset vaikeuksistasi. Oljy ei tarvitse puhdistusaineita, vaan pelkän vaihdon tehtaan ohjeiden mukaan. Suodattimen voit vaihtaa useamminkin, ne eivät vie sinua konkurssiin. "Puhtaus on PUOLIRUOKAA, sanoi joku "???
Unohdin mitenkä se jatkui, heheh.Lähetän sulle laskun neuvostani,heh. - TeroPappa
On tainnut jäädä sisäänajo ja ensimmäiset mineraaliöljyt vaihtamatta parissa tonnissa. Uutta ei saa ikinä kierrättää yli 3000 kierroksen, eikä vanhaakaan yli 4000. Näillä ohjeilla ja tiheämmällä huoltovälillä 7500/v Toyota kyllä kestää seuraavan kaavan mukaisesti: 1.2 kestää 120tkm, 1.6 160tkm jne eli 200tkm pitäisi justiinsa päästä jos oikein huollettu
- SaksalainenParasKaikessa
VW:n moottori ei puolestaan kestä, vaikka sinne vaihtaisi öljyt 1000km:n välein.
Niin on heikkoa tekoa kuksmannien tekeleet. - melkoisiaMuinaismuistoja
Ilmankos Toyotat on aina tientukkeena jos noilla hengettömillä koneilla ei saa edes käyttää kierroksia jota ne vaatisivat kun vääntö on muuten onneton.
- EiköToyotaKestä
SaksalainenParasKaikessa kirjoitti:
VW:n moottori ei puolestaan kestä, vaikka sinne vaihtaisi öljyt 1000km:n välein.
Niin on heikkoa tekoa kuksmannien tekeleet.Erikoista kun yrität kääntää puhetta pois Toyotan huolista noilla menneen talven jutuilla.
- Idiolttienhommaa
Kun Toyotan kone korkkaa, ruvetaan aina hakemaan syytä VW-leiristä. Aika mielenvikaistahan se on, naurettavaa suorastaan.
- Öljypoltin
Millaisia öljyjä moottorissa käytetty?
- Luotettavatojoda
Se on rikki. Jos yhtään moottoriöljyä on muistanut laittaa niin einpitäis rikki mennä. Vaan meni.
- outo.yhtälö
Mikään Tojo ei koskaan kuluta yhtään öljyä mutta kuitenkin omistajat aina tietävät hyvinkin tarkkaan, mikä öljytyyppi pysyy sisällä ja mikä taas ei.
- remppa.tiedossa
Tuo on jo melko kova kulutus, mutta ainahan nuo kuluttaa se pari litraa 15tkm huoltojen välissä.
- Audixmen
Avensis 2012 ajettu270t vaihtoväli15t öljyn kulutuksen määrää en tiedä,mutta ylärajasta pari mm, on oljyn pinta laskenut. Mielestäni normaalia..
- ainaostanparasta
Trollilöpinää koko ketju alusta loppuun.
Toyota on erinomaisen laadukas, viaton auto ja se harmittaa trolleja. - 5t34tf
Siis jos vanhat 4a-fe koneet vaativat remontin ennen 400tkm öljynkulutuksen takia niin kyllähän nuo uudemmat vaativat jo viimeistään 200tkm.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1077039Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4945191Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1433200Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2142607Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t352287Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431262En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771222Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111159- 1111113
Luuletko, että löydetään vielä
Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta531090