Keskeytys raskausmuutosten takia

PåålAnkka

//yle.fi/uutiset/3-9425584
Tässä sanotaan että "raskaus muuttaa naisen vartaloa monella tavalla. Osa muutoksista on yllättäviä ja pysyviä ja niitä voi olla vaikea hyväksyä" "Joistakin raskauden aiheuttamista muutoksista vartalo toipuu ennalleen, mutta osa on pysyviä."

Jutun mukaan näitä ei oteta puheeksi neuvolassaettä niihin voisi varautua ja myöhäistähän se onkin ja nämä voi tulla kamalana yllätyksenä. Moni nainen on järkyttynyt, onko tämä tosiaan tabu kun tästä ei puhuta?

Mitä näitä sitten on:
Esimerkiksi vatsalihasten repeytyminen ja pidätyskyvyn menetys pysyvästi voi olla kova sokki. Myös peräpukamat ja sappivaivat iskee useille. Rinnat ei enää palaudu eikä vyötärö, uskomatonta on että nenä ja jalkaterät kasvaa, en tiennyt. Lantio levenee. :((( Jokatapauksessa raskaus pilaa vartalon.

Onko joku päätynyt ihan äkkiä abortttin näiden vaikutusten vuoksi kun on saanut kuulla niistä??

14

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juujuu___

      Siitä ei puhuta koska juuri kellekään ei käy niin mitä tro.llialottaja taas kerran hpöperehtii. Harva edes huomaa mitään varsinkaan pysyviä muutoksia, mutta onhan se varmaan hienoo sit abortin jälkeen kattella itteensä peilistä koko loppu.elämän itse.kkään pinnallisen lapsen m . . . aajan pärs.tää, psyyke pilaantuneena ja mahdollisesti hedelmällisyys menneenä, ja lopulta ainoa tavote elämässä on päätyä oman käden kautta ha.utaan tapp.amansa lapsen perässä kun ei kestetä syy.llisyysh . . etin kidu.tusta.

    • luojankiitos

      Kyllä nuo on niin vakavia terveysongelmia ettei turhaan kannata terveyttään pilata.

    • älämuutasano

      "Miten kukaan koskaan ikinä on uskaltanut synnyttää yhtäkään lasta?"

      Kyseessä taitaa olla sama abortistaan pahoin traum.atistoitunu tr.ollaaja joka nyt joutuu raiv.o p.äisenä tehtailemaan näitä yhä uusia höperehtimis alotuksiaan, puolustelemaan ja keksimään niitä muka-"hyviä" syitä miks oli "parempi" ta.ppaa lapsi kuin antaa elää.. Mutta oivallisina varottavina esimerkkeinähän tän kaltaset ihmis raun.iot toimii.

    • Anonyymi

      Onneksi näistä puhutaan jo eikä synnytys ja raskaus vammat ole enää niin tabu etteikö ehtisi käyttää harkintaa ja päätyä aborttiin jos kokee ettei pysty tämän takia jatkamaan raskauttaan.

    • Anonyymi

      Aborttiväki surmaa lapsen, koska " kroppa kärsii". Näom abortööri säästää koko paketin madoille.

      • "Näom abortööri säästää koko paketin madoille."

        Kyllä se menee madoille sinunkin pakettisi, ihan kuiten muidenkin :)


    • Cib.erää on aina vaan.. aijai.

      Kun lukee näitä va.vvan s-rm. an ihast.elijoiden postauksia, niin suurinpiirtein 99/100 raskaudesta on heng.en vaarallisia ja näin ollen vavv.an s-rm.aam inen on perusteltua.
      Kootaanpa muutamia teco.syitä va.vvan s-rm.aamis.een, aivan parin päivän sisältä.
      Raskaus aiheuttaa cohd.un repeämiä, laskimotukoksia, raskausmyrkytyksiä, masennusta, vatsalihasten reb.eämiä, pysyvän pidätys cyvyn menetyksen eli vaipat on lob.un ikää, rinnat ja vyötärö tuh.outuvat, ranteet cip.eytyvät, lantio levenee, jalat kasvaa kokoa, sappivaivat iskee, eikä siinä vielä kaikki, iskevät hirmuiset vesi melonin kokoiset perä pucamat ja kirsikaksi kakun päälle vielä nenäkin kasvaa.
      Aaapuuuu VVAH! Miten kukaan koskaan ikinä on uskaltanut synnyttää yhtäkään lasta?
      Nainenhan on ensimmäisen raskauden jälkeen, kuin Frank.ensteinin hirv.iö jolla perä.pucamat.
      Aivan cauh.eaa. Kestämätöntä. Hirvidd.ävää. Ainoa apu ja kaikki nämä vaivat, kuin taika iskulla poistava on nopea oman jälcelä.ishensä s-rm.aamin.en. Huh. Onneksi t-pp.amalla siitä cauh.eudesta selvittiin.

      • Jos yleistietosi olisi hieman korkeammalla tasolla, TIETÄISIT raskauden & synnytyksen itse asiassa olleenkin kauan todella suuri riski naisille. Oletko ikinä kuullut asiasta?

        Vasta nykypäivän lääketiede on muuttanut tilannetta. Lapsi- ja äitikuolleisuus ovat esimerkiksi Suomessa matalia. Kehittymättömissä maissa tilanne on toinen. Oletko SIITÄ ikinä kuullut?

        Ihmisillä on nykypäivän maailmassa monia syitä jättä lapset tekemättä. Minusta se on paljon aborttia huolestuttavampi juttu Suomessa. Kun katson tilannetta ammattikasvattajan näkökulmasta, en usko tippaakaan sellaiseen fantasiamaailmaan, jossa ei-toivottuja lapsia maailmaan suurin joukoin tuotetaan. Katsohan kun ihmisistä osalla ei tunnu olevan puhtia huolehtia niistä toivotuistakaan.

        Yhteiskunnan piikkiin eläminen voi Sinusta olla hieno ratkaisu, mutta todellisuudessa se ei sitä ole.


      • Anonyymi
        InhottavaRealisti kirjoitti:

        Jos yleistietosi olisi hieman korkeammalla tasolla, TIETÄISIT raskauden & synnytyksen itse asiassa olleenkin kauan todella suuri riski naisille. Oletko ikinä kuullut asiasta?

        Vasta nykypäivän lääketiede on muuttanut tilannetta. Lapsi- ja äitikuolleisuus ovat esimerkiksi Suomessa matalia. Kehittymättömissä maissa tilanne on toinen. Oletko SIITÄ ikinä kuullut?

        Ihmisillä on nykypäivän maailmassa monia syitä jättä lapset tekemättä. Minusta se on paljon aborttia huolestuttavampi juttu Suomessa. Kun katson tilannetta ammattikasvattajan näkökulmasta, en usko tippaakaan sellaiseen fantasiamaailmaan, jossa ei-toivottuja lapsia maailmaan suurin joukoin tuotetaan. Katsohan kun ihmisistä osalla ei tunnu olevan puhtia huolehtia niistä toivotuistakaan.

        Yhteiskunnan piikkiin eläminen voi Sinusta olla hieno ratkaisu, mutta todellisuudessa se ei sitä ole.

        Jos yleistietosi olisi hieman korkeammalla tasolla, TIETÄISIT abortin itse asiassa olleenkin kauan todella suuri riski naisille. Lapselle se on lähes 100% cuol.eddavaa. Oletko SIITÄ ik.inä kuullut?

        "katson tilannetta ammattikasvattajan näkökulmasta"

        Päivän vits.i tuli taas siinä, "biologian opettajalta" joka ei tiedä milloin el.ämä alkaa. ;D

        "ei tunnu olevan puhtia huolehtia niistä toivotuistakaan. "

        Näiden lapset on kai harvoin samoja kuin ns. ei-toivotut? Jokaisella on edelleen mahdollisuus antaa lapsi häntä toivoville ja kyk.eneville.

        Yhteiskunnan piikkiin muc.avuus m-rh.ailu voi Sin.usta olla hieno radc.aisu, mutta todellisuudessa se ei sitä ole.


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      270
      17576
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      188
      12481
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6222
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      34
      5158
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      77
      5038
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      57
      4184
    7. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      51
      3773
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3702
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      67
      3486
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3169
    Aihe