Korjauskierteessä

kylläsaahalvallaajaa

Onko moottorinohjaus, kun viallinen, joku vikakoodi? Ihmettelen, kun vein autoni huoltoon korjattavaksi katsastuksessa löytyneellä vikakoodilla p1062. Sain vikaselosteen jossa oli itse päätelty vian olevan toimimaton moottorinohjusyksikkö ja siis viallisena vaihdettava. Miten pystyin ajamaan viallisella moottorinohjausyksiköllä? Vaihdon jälkeen ja 1500€ köyhempänä luulisi auton taas toimivan. Kaksi päivää huollon jälkeen käynnistyksen jälkeen auto pölläytti mustaa nokipilveä pakoputkesta, moottorivalo syttyi ja tyhjäkäynti muuttui epätasaiseksi. Soitin korjaamolle ja selittivät, että varmaankin katalysaattorista putkahti kerääntynyttä öljyä joka oli saanut mahdollisesti väärään asentoon moottorinohjausyksikön. Antoivat ajan kolmen viikon päähän.
Mutta viedessäni auton mielestäni asennustakuuhuoltoon, niin alkoivatkin ensin selvittämään mikä autossa on vialla??? Itsehän he olivat juuri kolme viikkoa aikaisemmin sen juuri selvittäneet ja laskuttaneet. Mihin taas tarvitaan selvitystä? Ja sitten löysivät uuden koodin? Meniköhän rikki tuossa pölläytyksessä? Mielestäni homma kuuluu asennustakuuseen mutta he eivät asiaa myönnä.
Konalan autohuolto kiistää olevansa maksuvastuussa. Ihme touhua kiistää vaikka laki sanoo, että heillä on asiassa näyttövastuu. Minkälainen on tämmöinen näyttö, joka on siis uuden koodin löytäminen ja kiistäminen, että olisi aikaisemmin löydetty. No ei kai sitä ole aikaisemmin löydetty, kun juuri aiheuttivat sen rikkoontumisen puutteellisella työllään. Todella härski firma.

4

276

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omavikaKestäTyhmyytesi

      Onko korjaamo vastuussa jos he korjaavat viallisen osan ehjään? Ei tuo katsurin löytämä vikakoodi ole varmaankaan ollut "piilossa" ilman että auto ei olisi sitä ilmaissut ennen sitä. Olisit vienyt autosi ajoissa huoltoon ennen kuin paska oli kertynyt rööriin.

      • kylläsaahalvallaajaa

        Auton huollot on tehty ajallaan. En ymmärrä missä menee tyhmyyden puolelle. Tekivät huollon puutteellisesti ja aiheuttivat vielä lisävahinkoa. Eivät myönnä. Missä kohtaan muutun tyhmäksi?
        Voitko kertoa.


      • taulussaSymboleja
        kylläsaahalvallaajaa kirjoitti:

        Auton huollot on tehty ajallaan. En ymmärrä missä menee tyhmyyden puolelle. Tekivät huollon puutteellisesti ja aiheuttivat vielä lisävahinkoa. Eivät myönnä. Missä kohtaan muutun tyhmäksi?
        Voitko kertoa.

        Kun et vienyt autoasi välittömästi huoltoon kun se antoi vikailmoituksen, sillä sen se varmasti on antanut jo aikaa sitten. Ei se muuten olisi ehtinyt ajaa röörejä tukkeeseen väärillä arvoilla jonka joku vikaantunut osa on tehnyt.


    • Itsekinkorjaantyökseni

      En kyllä ymmärrä miksi ohjainlaite on vaihdettu.. Avaa sen verran mikä auto kyseessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1483
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      926
    4. 68
      733
    5. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      250
      726
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      723
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      609
    8. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      561
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      561
    10. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      537
    Aihe