Korjauskierteessä

kylläsaahalvallaajaa

Onko moottorinohjaus, kun viallinen, joku vikakoodi? Ihmettelen, kun vein autoni huoltoon korjattavaksi katsastuksessa löytyneellä vikakoodilla p1062. Sain vikaselosteen jossa oli itse päätelty vian olevan toimimaton moottorinohjusyksikkö ja siis viallisena vaihdettava. Miten pystyin ajamaan viallisella moottorinohjausyksiköllä? Vaihdon jälkeen ja 1500€ köyhempänä luulisi auton taas toimivan. Kaksi päivää huollon jälkeen käynnistyksen jälkeen auto pölläytti mustaa nokipilveä pakoputkesta, moottorivalo syttyi ja tyhjäkäynti muuttui epätasaiseksi. Soitin korjaamolle ja selittivät, että varmaankin katalysaattorista putkahti kerääntynyttä öljyä joka oli saanut mahdollisesti väärään asentoon moottorinohjausyksikön. Antoivat ajan kolmen viikon päähän.
Mutta viedessäni auton mielestäni asennustakuuhuoltoon, niin alkoivatkin ensin selvittämään mikä autossa on vialla??? Itsehän he olivat juuri kolme viikkoa aikaisemmin sen juuri selvittäneet ja laskuttaneet. Mihin taas tarvitaan selvitystä? Ja sitten löysivät uuden koodin? Meniköhän rikki tuossa pölläytyksessä? Mielestäni homma kuuluu asennustakuuseen mutta he eivät asiaa myönnä.
Konalan autohuolto kiistää olevansa maksuvastuussa. Ihme touhua kiistää vaikka laki sanoo, että heillä on asiassa näyttövastuu. Minkälainen on tämmöinen näyttö, joka on siis uuden koodin löytäminen ja kiistäminen, että olisi aikaisemmin löydetty. No ei kai sitä ole aikaisemmin löydetty, kun juuri aiheuttivat sen rikkoontumisen puutteellisella työllään. Todella härski firma.

4

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omavikaKestäTyhmyytesi

      Onko korjaamo vastuussa jos he korjaavat viallisen osan ehjään? Ei tuo katsurin löytämä vikakoodi ole varmaankaan ollut "piilossa" ilman että auto ei olisi sitä ilmaissut ennen sitä. Olisit vienyt autosi ajoissa huoltoon ennen kuin paska oli kertynyt rööriin.

      • kylläsaahalvallaajaa

        Auton huollot on tehty ajallaan. En ymmärrä missä menee tyhmyyden puolelle. Tekivät huollon puutteellisesti ja aiheuttivat vielä lisävahinkoa. Eivät myönnä. Missä kohtaan muutun tyhmäksi?
        Voitko kertoa.


      • taulussaSymboleja
        kylläsaahalvallaajaa kirjoitti:

        Auton huollot on tehty ajallaan. En ymmärrä missä menee tyhmyyden puolelle. Tekivät huollon puutteellisesti ja aiheuttivat vielä lisävahinkoa. Eivät myönnä. Missä kohtaan muutun tyhmäksi?
        Voitko kertoa.

        Kun et vienyt autoasi välittömästi huoltoon kun se antoi vikailmoituksen, sillä sen se varmasti on antanut jo aikaa sitten. Ei se muuten olisi ehtinyt ajaa röörejä tukkeeseen väärillä arvoilla jonka joku vikaantunut osa on tehnyt.


    • Itsekinkorjaantyökseni

      En kyllä ymmärrä miksi ohjainlaite on vaihdettu.. Avaa sen verran mikä auto kyseessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3372
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      77
      1327
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      182
      1319
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1040
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      981
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      942
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      859
    8. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      857
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      835
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      835
    Aihe