olen paljon lukenut eri kanavilta tästä skodan eräästä tyyppiviasta, eli herkästä ruostumisesta. itse ostin nyt uuden skoda octavian ja ajattelin kuitenkin pitää sen ainakin 3 vuotta, jos vain tekniikka kestää. suunnitelmissani olen aikonut siis parantaa ruostesuojausta itse, eli kotelosuojaa koteloihin ja palkkeihin ainakin kerran viikossa, kiveniskumassaa pyöräkoteloihin paksu kerros, vähentää muuten ajomeluakin. onko kokemusta kellään että onko dinitrol tai tectyl hyviä aineita, ja kumpiko olisi parempi? vanhat miehet suosittelevat teräketjuöljyn ja atf öljyn sekoitusta, jopa jäteöljyn ruiskimista koteloihin, voisiko toimia?
skodan ruostesuojauksesta
26
511
Vastaukset
- Sarkasmi.sakari
Vinkki: jotain mitä saa halvalla paljon, ei harmita jälkeenpäin niin kovasti.
Skoda kannattaa spreijata ruskealla ruosteenestoaineelta kauttaaltaan ikkunat mukaanlukien. Eipä ruoste erotu! parempi kun syksyllä ostat valmiiksi mig-hitsauskoneen. Kempin laitteet hyviä mutta kalliita uutena, käytettynä saa alle puoleen hintaan jo hyviä vähänkäytettyjä. migatronic kannattaa unohtaa. voi olla kevättalvella tiedossa ensimmäiset hitsuu urakat, ei taida ruostesuojaus hyödyttää, skoda on tehty ruostumaan.
- Sarkasmi.sakari
Juurikin näin, hyvinkin pitkälti. Tämä on yleisesti tunnettu fakta, jota ei tarvitse sen kummemmin perustella.
Toivoisin maksettujen kehujien edes joskus ymmärtävän, mikä on faktan ja fiktion ero, kun kirjoitetaan vastuulliselle keskustelupalstalle, kuten Suomi24.
Holisti näyttää tässä taas hyvää esimerkkiä, mutta tuskin valehtelemaan tottunut, osamaksuhelvetissään kiemurteleva Skodan maksettu kehuja enää pystyy suuntaansa muuttamaan. Surullista, niin surullista tuo Skoda-trollin elo.
- Mek_
jäteöljy käy, multa sais heti 12 litraa ilmaiseksi.
- Sarkasmi.sakari
Hirvosen Pentille vielä sen verran, että kannattaa hyvissä ajoin hakeutua "Skoda-uskonnon uhrit ry":n kokouksiin. Siellä voit käydä kohtalotovereiden kanssa läpi nämä ruostesuojaukset sun muut epätoivoiset tavat kieltää itseltään, että Skoda on skeida.
Kokoukset ovat avoinna kaikille ja täysin maksuttomia. Kahvitkin tarjotaan ja tämän kaiken kustantavat varakkaat Toyotalla ajavat hyväntekijät. Ihmisiä kun ovat, tiedostavat että olisivat itsekin voineet joutua huonoon seuraan ja lopulta päätyessään skodisteiksi menettää kaiken.- Jakomäki.rules
Kaksi pahaa virhettä. Tojo ei ole kunnon auto eikä sen kuskit varakkaita.
- L.kääpä
taitaa skodalle tulla ensimmäisen suola talven jälkeen eteen romutus. eivät vaan kestä ajaa suolatuilla teillä.
- Skädäm
siinähän ne joulunpyhät meneekin ensimmäisiä ruostevaurioita hitsaillessa.
- Aktiivimallin_kannattaja
Ja sinulla menee yöt joutavan mölinän kirjaamisessa. Etkö ole töissä?
- ruosteen.kuningas
heikennetty rautapelti on pitsiharsoa vuoden päästä. moni kertonut että ompa skodat olleet ruosteessa jo liukuhihnalta tullessaan.
- Osama.Bin.Laden
oli minullakin aikoinaan skoda octavia, ruostui todellakin alle vuoden ikäisenä, eikä kestänyt pakistanin teillä ajaa, osia sai kerätä takana tulevat myötään. ostin hiluxin kuten kaikilla täälläpäin oli ja eipä ruostunut eikä ollut yhtään vikoja koskaan.
ihmetyttää että miksi kansa ostaa noita romuja, vaikka kaikki palstat täynnä varoituksia skodan ruostumisesta ja vakavista vioista jo ensimetreiltä lähtien..? maksalaatikossakin on enemmän rautaa kuin skodan peltikorissa.
- skädäm_
"Olen paljon lukenut eri kanavilta".
Amsterdamissa on paljon kanavia, niistäkö näkyy holistin harhakuvia?- Sarkasmi.sakari
"Vielä viimeinen sana vaan, sitten menen kanavaan"?
- sawonukko
mätijä oovat kaekki skootat.
itäauto skodan ruostekeskustelu käy kuumana..
- OCTaavisti
skodan ruostekeskustelu kiihtyy mätien tapausten tultua julkisuuteen.
- Juke1
tulkaapas kattoon pohjois-karjalaan kuinka pajalla hitsataan 5 vuotiaita skodia katsastuskuntoon. harvoin 35 vuotiasta toyotaa tarvii hitsata niin paljon kuin uudehkoa skodaa.
- tojotin
kuka hölmö skodia ostaa? ruosteongelma on vain yksi pahoista skodan ongelmista. Toyota sentään aivan eri luokkaa kuin itäräpsä skoda. toyo ei ruostu, äänieristys mallikas, ajo ominaisuudet valovuoden skodaa edellä, polttoaineenkulutus toyossa 50%pienempi niin maantiellä kuin kaupungissa, luotettavuustilaston ykkönen ja paras jälleenmyyntiarvo. eli mitä te skodan omistajat näette skodassa mitä muut ei näe???
- Sarkasmi.sakari
????? Rahoitusyhtiöthän Skodat omistaa, luin palstalta. Ei nä tätä lue...
- venäläinenlaatu
monesta paikkaa ovat itäauto skeidat aivan ruostekukkasia täynnä. iso maa, isot toleranssit, viimeistelyn puute ja huolimaton maalaus. maalipinnan paksuusmittarilla mitattuna paksuuskin vaihtelee aivan sairaasti, joissain paikoissa ei ole juuri nimeksikään maalia.
itäauto skodilla ei paljoo ajeta, alta 30 000km jo paalauskunnossa ruostevikojen ja suuren öljynkulutuksen vuoksi.
- Purkeles
skodat ruostuvat todella nopeasti.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2267017Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p3334909"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1503710Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1203507Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m763446Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi562945Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2702769Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.842480- 252406
Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas972039