Miten totuttaa nää kaks sietämään edes toisiaan?
Meillä on 6v saalisviettinen isokokoinen koira ja 6kk kissanpentu ! Joka päivä 1-2 krt puoltuntia kerrallaan yritetty totuttaa tässä kolmen kuukauden ajan mutta koiran ei tarvitse nähä kun se kissa niin menee ihan mahottomaks, oikee silmät kiiltää ja kuola valuu ja haukkuu putkeen pitkään, kissa sähisee ja kunnolla! Menee ainakin tunti siinä jos nämä ovat samassa tilassa (molemmat kytkettynä) että koira lopettaa haukkumisen ja kissa sähimisen, siinä jos vähän menee lähemmäks niiden väli ni taas sama ! Onko mitään vinkkejä?
Kissan ja koiran totuttaminen
2
369
Vastaukset
- Kisuparempaankotiin
Kissa uuteen kotiin ja sassiin. Ei tuon ikäistä, saalisviettistä koiraa ole mitään mieltä edes yrittää saada turvalliseksi kissan kannalta. Vielä järkyttävämpää on, että pilaatte nuoren kissan mahdollisesti lopuksi ikäänsä. Se elää tärkeää pentuaikaa, joka muokkaa sen koko loppuelämää. Pitämällä sitä pelottavassa, stressaavassa ympäristössä saatte siitä aikaiseksi pelokkaan ja arvaamattoman aikuisen kissan. Todella epäreilu tilanne molempien kannalta, joten ei eläimiä pidä haalia, jolleivat ne tule toimeen keskenään.
- ikävä_tilanne
Vähän vaikuttaisi siltä että sillä koiralla vaan on ihan liian vahva saalistusvietti, voi toki olla että joskus oppii edes jotakuinkin hillitsemään itseään, mutta pitää nyt kysyä itseltään että onko se reilua ketään kohtaan että sitä yrittää jos 3kk jälkeenkin yhä käyttäytyy noin.
Koiraa se stressaa ihan hirveästi kun ei pääse toteuttamaan viettiään, ja kissaa se stressaa että koira sitä yrittää saalistaa. Ja varmaan stressaa teitäkin kun kissa ja koira eivät tule toimeen.
Kissat ja koirat voivat mainiosti asua saman katon alla, kunhan se koira ei ole super vahtiviettinen.
Tässä tilanteessa varmaan ikävä kyllä olisi vain parempi etsiä uusi koti kissalle, tuskin vastaus jollaista kaipaat mutta se olisi kaikkien kannalta paras. Joskus vielä voi sattua vahinko ja koira päättääkin oikein kunnolla antautua viettiensä valtaan ja sitten saattaakin kissalta olla henki pois jos oikein huonosti käy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään14213275Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen873714Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,1303021Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2721445Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?441418Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1561373Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151294Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141244- 811091
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin205999