Nettisivujen suodatin lapsille

Mönttiröpö

Lapsilla on Mintillä pyörivä kone ja nyt ovat keksineet, että internetistä löytyy kaikkea kivaa. Eli pitäisi suodattaa aikuissisältö pois. Mites se tehdään helpoiten Mintissä?

10

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turbo-Urpo1
    • Turbo-Urpo1
    • jfkxkxkzkzlz

      No et sä kasvatusta voi ulkoistaa millekään nettifiltterille!
      Puhumallahan tuollaiset asiat pitäisi hoitaa.
      Tietyssä iässä se vaan on aika normaaliakin että aikuisviihde kiinnostaa, eipä siinä pahaa ole.

      • opeta-älä-oikase

        Tämä.

        Vanhemman tulisi opettaa lasta asioissa. Useat asiat ovat normaalia ja tulisi antaa olla. Näytä netistä faktat ja puhu niistä. Sano mitä sinä haluat/toivot, mutta loppupelissä on se lapsen päätettävissä.

        Tupakka/alkoholi/huumet ja rahapelit ovat rahastuksia ja lapsen tulisi oppia faktat näistä. Rahaa et anna näihin tarkoituksiin. Sokeriherkut yms. kuukausittainen saldo tai vain tietyt juhlapyhät.

        Hanki Ublock origin -lisäosa selaimeen ja laita UAC windows koneeseen päälle niin ei päästä koneelle haittaohjelmia niin helposti.

        Kerro kuinka ihmiset yrittävät rahastaa eri keinoilla netissä. Esim. youtube, twitch. Myös että kaikkeen ei ole uskomista mitä netistä löytyy. Wikipedia on luotettava lähde ja sieltä kannattaa tarkistaa. Myös google hakukone löytää tietoa asioista.


    • iouioxcgf

      Aloituksessa paistaa laiskuus selvästi läpi. Filttereillä ei ole merkitystä, kasvatuksella on.

      • näin_se-on

        Enpä tiedä mitä te kakaroina harrastitte.
        Kaikki kielletty oli kuitenkin erittäin kiinnostavaa vaikkei silloin ollut vielä edes ruotsalaisia pornolehtiä.


      • dfsgsdfgsdfh

        No ennen vanhaan riitti Anttilan postimyyntikuvasto ulkohuussissa. Vaan eipä ole koko Anttilaa enää.


    • tekoäly

      Pöljä tekoäly on poistanut "asenna mintnanny" vastauksen.

    • Wikipediaa voi muokata kuka vaan ja sen tiedot eivät ole aina oikeita. Lapsille voi antaa myös värikyniä ja paperia. Nettiin vain aikuisen seurassa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      108
      2278
    2. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      66
      1415
    3. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      232
      1198
    4. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      97
      1145
    5. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      11
      1108
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      67
      1055
    7. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      91
      952
    8. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      949
    9. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      948
    10. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      43
      908
    Aihe