Samaan aikaan yhtiö tilailee Kiinasta laivoja ja mankuu lisää yhteiskunnan (=veronmaksajien) tukea osingonmaksuun! Eiköhän ole aika laittaa Viking Line ikuiseen boikottiin! Klubikortti meni katki juuri nyt!
Viking Line aloittaa YT-neuvottelut!
EckerönMies
90942
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 90
Vanhimmat
ja lähteesi kirjoittamasi tueksi löytyy?
Miksi Viking Linen toimitusjohtajan Jans Hansenin nimen lausuminen on sääntöjen vastainen? Ukkohan on melkein ruotsalainen ja yksi suurimmista yritystukien saajista Suomessa, vaikka ei edes asu Suomessa vaan jossain Ruotsin saaristossa. Hänenlaisiaanko ruotsinänkkiä Aller haluaa suojella? Eikö mikään saatana riitä? Suomalaiset ovat taistelleet kaikki Ruotsinkin käymät sodat. Alkaa oikeasti pikkuhiljaa jo vituttaan tuo Ruotsalaisten homojen elvistely.
Vilkaisu peilistä saattas ratkasta ongelmasi
Peilissä ei näy Jans Hanssenia. Minkä vuoksi hän on erityissuojeluksessa?
Aikuistuminen olisi sinun kohdallasi kova sana
Oletko tullut ajatelleeksi tuota
Muuten, kuka siellä peilissä katsoi takaisin,
Viking Line aloittaa yt-neuvottelut – 10 henkilön vähennys mahdollinen
Viking Linen yt-neuvottelut voivat johtaa 10 toimen lakkauttamiseen maaorganisaatiossa Suomessa. Viking Linella työskentelee 2 238 Suomessa asuvaa henkilöä
Varustamoyhtiö Viking Line aloittaa yt-neuvottelut 17. syyskuuta eli ensi maanantaina. Näin kertoo Johanna Boijer-Svahnström Viking Line Abp:ltä Taloussanomille.
– Kyseessä on suunnitelma liiketoiminnan uudelleenjärjestämiseksi.
Jos suunnitelma toteutetaan, se merkitsee säästötoimenpiteitä henkilöstön osalta Tampereen seudulla, Maarianhaminan talousosastolla, Maarianhaminan matkamyymälässä sekä Helsinkiin merihenkilöstöosastolla, Boijer-Svahnström sanoo.
Suunnitellut uudelleenjärjestelyt saattavat Viking Linen arvion mukaan johtaa noin 10 toimen lakkauttamiseen Viking Linen maaorganisaatiossa Suomessa.
– Viking Linella työskentelee kaiken kaikkiaan 2 238 Suomessa asuvaa henkilöä, Boijer-Svahnström sanoo.
Neuvotteluissa tullaan käsittelemään uudelleenjärjestelysuunnitelman perusteet ja vaikutukset. Lisäksi käsitellään vaihtoehtoja vähentämisen kohteena olevan henkilöstön määrän rajoittamiseksi ja mahdollisesta vähentämisestä työntekijöille aiheutuvien
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005824904.html
Harhaanjohtaja olisi voinut tämän kopioida.
Jos tekis mieli vaikka Suomessa käydä laivamatkalla vanhempien hautoja katteleen, nii kallista on.- Samalla rahalla pääsee edestakas Thaimaahan :(
Ei tilaa laivoja vaan laivan. Ollaan totuudenmukaisia eikä valehdella määristä.
Tilasi yhden option toisesta, siis kaksi laivaa. Kaksi on monikko. Ollaan totuudenmukaisia eikä valehdella määristä.
Optio ei tarkoita konkreettista tilausta. Nyt rakennetaan vain yksi laiva. Pysytään siis yksikössä.
Jo pelkkä uhkailu tilata laivoja Kiinasta pitäisi riittää kyseisen yhtiön varustamotukien lakkauttamiseen. Suomen veronmaksajien tehtävä ei ole tukea kiinalaisten työpaikkoja suomalaisten työpaikkojen kustannuksella. Suomen veronmaksajien tehtävä ei ole myöskään maksaa osinkoja ruotsinkielisen Ahvenanmaan ökysuvuille.
Ihmiset on jääny kivikauden tasolle kun ei ymmärrä että elämme globaalissa maailmassa eikä kaikkia asioita tehdä siinä maassa missä asuu.
Oletko edes perehtynyt siihen miksi viking tilasi laivan kiinasta vai muuten vain huutelet asioita joista et edes ymmärrä mitään?
Viking Lineltä pitäisi perua toimilupa, elleivät peru tilaustaan. Tilauksesta on Suomelle muutakin haittaa kuin pelkkä yhden laivan rakentamisesta menetetty työpanos. Kiinalaiset saavat nimittäin tietotaitoa, joka parantaa kiinalaisten kilpailuasemaa jatkossa.
Viking Line kuseekin tällä laivahankinnallaan suomalaisten omaan pesään. Kusee rankasti.
Varustamotuki Viking Linelle on lopetettava välittömästi, kuten myös Viking Linen taxfree-myyntioikeus. Viking Linen toimiluvan tulevaisuus otettava vakavaan uudelleenharkintaan. Sen verran suurta vahinkoa Viking Line aiheuttaa tällä hetkellä Suomen kansantaloudelle.
Kannattaisiko käydä myös VL:n sivuilla, koska yli puoli vuotta sitten julkaistiin tämä:
Viking Line on päättänyt olla käyttämättä optiota toisesta aluksesta
1. helmikuuta 2018
Viking Line Abp on päättänyt olla käyttämättä optiota toisesta aluksesta Xiamen Shipbuilding Industry Co.,Ltd. telakan kanssa tehdyn alusrakennussopimuksen mukaisesti. Optio on vanhentunut.
VIKING LINE ABP
Jan Hanses
Toimitusjohtaja
Kylläpä sinua ottaa kovasti päähän. Et ole siitäkään selvillä kuinka paljon suomalaisia yrityksiä ja työntekijöitä tuo laivan rakennus työllistää vaikka se rakennetaan kiinassa. Et varmaan myöskään tiedä että suomalaisen telakoiden tilauskirjat ovat täynnä jolloin sitä voi rakentaa suomessa.
Tuo on semmoista donald trumpin tyylistä mesoomista jossa ei ole mitään ymmärrystä asioista eikä muuta sanottavaa kuin tuommoinen lapsellinen lässytys.
Housuun kuseminen lämmitää vain vähän aikaa. Samahan Suomen valtion on sitten alkaa maksamaan Kiinalle suoraan avustuksia. Lopputulos on aivan sama.
Tiedätkö edes miksi laivayhtiöille maksetaan noita avustuksia?
Tiedätkö miksi Viking Line maksaa osinkoja?
Meinaatko että leikitään leikkiä jossa esitetään toisille kysymyksiä eikä vastata ollenkaan?
Sinä saat leikkiä jos siltä tuntuu. Minä taas kyseenalaistan ainoastaan varustamotuet, joita maksetaan vieläpä kiristystä harrastavalle pelkkää ruotsia bamlaavalle öykkärifirmalle.
Esimerkiksi vuonna 2014 Viking Line sai varustamotukea noin 25 miljoonaa euroa ja maksoi osinkoja yli 7,5 miljoonaa euroa. Suurimmat osakkaat ovat ahvenanmaalaisia öykkärisukuja.
Minkä helvetin vuoksi mannersuomalaisen suomea puhuvan veronmaksajan pitää osallistua Viking Linen osinkojen maksuun? Meno alkaa vaikuttamaan aika kommunistiselta, kun yhteiskunta maksaaa yritysten viulut ja omistajien elämän.
mites niitten virolaisten saamat varustamotukien kanssa on, onko se oikein logiikkasi mukaan
ne virolaiset kanssa, onko oikein
ne virolaisetkin saavat tukia suomesta
nuo virolaisetkin haukkaavat palan mahdollisesti maksamistasi veroistasi ...
Virolaiset ovat veljeskansamme, ja lisäksi Tallinkin saamat tuet ovat vain ykkösmiljoonia, eivätkä ne mene ruotsalaisten öykkärisukujen ökyelämän ylläpitoon.
Unohtaa ei pidä kuinka hyvin Tallink on tilannut Suomesta laivoja, jotka ovat työllistäneet suomalaista meriklusteria. Viking Line yrittää kaikin keinoin tappaa Suomesta meriteollisuuden. Varustamotuet heille siitä huolimatta kuitenkin kelpaavat.
Star
Aker Finnyards, Helsinki
Megastar
Meyer Turku Oy, Turku
Baltic Queen
STX Europe, Rauma
Victoria I
Aker Finnyards, Rauma
Silja Symphony
Kvarner Masa-Yards Oy, Turku
Silja Serenade
Masa-Yards Oy Turku New Shipyard, Turku
Galaxy
Aker Finnyards, Rauma
Baltic Princess
Aker Yard, Helsinki
Romantika
Aker Finnyard, Rauma
, , , jo aikuiseksi
Aikuistu!
Mitä mieltä olet siitä että laivaa ei pystytä rakentamaan suomen telakoilla ajassa jolloin viking line haluaa aluksen?
Nopeammin autolautta Suomessa pystytään rakentamaan kuin Kiinassa. Suomessa on tehty vastaavia jo kymmeniä vuosia, mutta kiinalaisille tuon luokan autolautta on vasta ensimmäinen harjoituskappale. Se tulee olemaan täysi susi, jota sitten Suomessa korjaillaan veronmaksajien piikkiin.
Ja jokaisesta noista valtio on maksanut melkoiset tuet.
En tarkoittanut tuota vaan sitä että laiva olisi saatu turun telakalta vasta vuonna 2024 kun viking tarvitsi sen valmistuvan vuonna 2020.
Suomessa on muitakin telakoita kuin Turku. Rauman telakka luovutti Hammershusin suunnilleen samaan aikaan kiinalaisten aloitellessa rakentamaan kinukkiviikinkiä. Viking Linen tilatessa kiinalaista oli hyvin tiedossa Rauman tilanne. Nyt Raumalla ei ole mitään omaa tuotantoa. Merivoimien uusia aletaan rakentamaan vasta joskus hamassa tulevaisuudessa.
Vikingin lypsämiset tiedetään. Vai tarvitsevat uuden laivan vuonna 2020? Miten kävi ADCC:lle? Graceakin palloteltiin vuosikausia. Viking Line on melkoinen ämpyilijöiden kerho. Europankin tilasivat leveästi elvistellen, mutta eivät sitten lunastaneet sitä lainkaan. Viking Line on varustamoalalla hyvin epäluotettava toimija.
Koita päästä yli vihastasi viking linea kohtaan. Elämäsi helpottuu huomattavasti. Unohda se ja matkusta siljalla.
Varustamotuet pois hurreilta niin kaikki on ok. Tallink on hyvä ja melkein suomalainen firma.
Viking line on suomalainen yritys. Mietitkö yhtään mitä kirjoitat?
Olenko väittänyt Viking Lineä muunmaalaiseksi?
Ahvenanmaan asema on kyseenalainen. Se on iät ajat ollut ruotsinkielinen. Kansainliitto teki virhepäätöksen asettaessaan Ahvenanmaan suomalaisten riesaksi. Toivottavasti Ahvenanmaasta päästään eroon mahdollisimman pian, koska se on tullut todella kalliiksi suomalaisille.
Viro sen sijaan on Suomen ystävä. Olemme käytännössä samaa kansaa. Virolaisten kanssa on helppo tehdä yhteistyötä, koska he eivät pyri elämään suomalaisten kustannuksella kuten ruotsalaiset ja heidän perskärpäsensä.
Mitäs varustamoa tarkoitat kun tuet pitäisi ottaa pois ruotsalaisilta?
Ahvenanmaa on käytännössä Ruotsia. Sinne ei ole suomalaisilla asiaa.
Kuka on ollut ottamassa pois mitään ruotsalaisilta? En ainakaan tästä ketjusta sellaista kommenttia löytänyt.
Aika outoa. Itse suomalaisena juuri kävin siellä eikä ollut ongelmia.
Vaikea ymmärtää miten jotkut kehittää tämmöisiä omia maailmoja joissa elävät.
Eihän hurreilla siellä mitään ongelmia olekaan. Rahaa tulee Manner-Suomesta. Muistaakseni edes asevelvollisuutta ei heillä ole. Jos satut olemaan suomalainen, niin olet tervetullut vain väliaikaisesti tuomaan sinne rahaa. Asumaan ei parane jäädä. Ja varo vaan sanomasta sanaakaan suomea!
Niin, meidän kansalaissotamme alkaessa talvella 1918 Ruotsi ja Saksa valtasivat Ahvenanmaan. Luodvttivat nopeasti ongelman pois.
Kansainliitto ei ollut pienen maan puolella määrätessään Ahvenanmaan suomalaisten riesaksi.
Oletko koskaan edes käynyt ahvenanmaalla?
Ahvenanmaalla muutaman kerran, mutta en tietääkseni ahvenanmaalla.
näsäviisaus laivamatkailu keskusteluissa edelleen
kun ei ole korvien välissä tenavalla muuta mitä ammentaa
mutta ei mtn uutta tuo palstalla ei enää ole, mutta ikävästi toistuvaa
Vastausta "Ei tilaa laivoja vaan laivan. Ollaan totuudenmukaisia eikä valehdella määristä.".
Pienti vaikeuttaa hahmmottaa yhteyttä.
"Pienti vaikeuttaa hahmmottaa yhteyttä."
Voitko suomentaa kirjoituksesi? Myös ruotsin kielen käyttö sallitaan S24:ssä.
Millehan mahdoit oikein yrittaa vastata, et ainakaan kommenttiini joka koski näsäviisauttasi kirjaisimien käytössä, niistähän näissä kirjoitteluissa on tapana juhlia
kun oli Ahvenamaa kirjitettu pienellä a:lla, oli sinun herkuteltava sillä tyyliin "Ahvenanmaalla muutaman kerran, mutta en tietääkseni ahvenanmaalla." Mutta nuo havaitsemasi näppäilyvirheet ovat olleet sinulle (?) yleens oikeaa party-time aikaa
yritähän jatkossa ymmärtää lukemasi ensin, ennen sen kommentoimistasi,
Tarkoitatko MTN Konsultointia vai MTN Kustannusta?
Miksi suomalainen ei saa ostaa maata Suomesta? Miksi suomalainen joutuu maksamaan varustamotukea hurreille?
Missä on muuta väitetty?
Ei muuta kuin silja linella seilaamaan. Sinivalkeat laivat ovat suomalaisuutta.
Virolaisia olleet viimeiset kymmenisen vuotta
Se siitä suomalaisuudestasi
Viking Line on edelleen se kotimainen vaihtoehto
Ei ole virolainen silja line joka toimii suomessa vaan suomalainen. Puhuu suomeakin laivoilla.
Kyllähän se on virolainen firma vaikka toimii Suomessa
Toimii Suomessa mutta on kuitenkin virolainen
Ai että Silja Line puhuu suomea laivalla,laitapa kuva tästä puhuvasta Silja linesta Suomesta kotoisin olevana
Silja Line Oy on suomeen rekisteröity yhtiö jonka omistaa virolainen yhtiö.
Suomeen rekisteröidyt yritykset ovat suomalaisia yrityksiä.
Ja höpön pöpön. Silja Line Oy OLI suomalainen osakeyhtiö, joka lakkasi olemasta, kun se sulautui suomalaiseen, virolaisomistuksessa olevaan osakeyhtiöön Tallink Silja Oy.
Tämä tapahtui 2.1.2003.
No shit Sherlock !!
https://fi.wikipedia.org/wiki/Silja_Line
täältä löytyy oikea tieto,
https://www.tallinksilja.fi/tietoa-tallink-siljasta
ei se wikin hölypöly, wikisi ei edes yritä olla tietokirja,
tuokin mainitaan wikissäsi
herlokillemme vaan huomioksi näin sivusta seurattuna & naurettuna maireasti hymyillen
Mitä eroa on tiedoissa wikin ja siljan sivujen tarjoaman välillä kun väität sitä hölynpölyksi?
Tallink siljan sivuilta löydät asiassa viralliset tiedot, ajan tasalla olevat
ei luotettava tietolähde
mitä nuo siljan sivut ovat, mitähän niiden sisältönä on
pistä linkkiä siljasi sivuille, jotka eivät sitten ole tallinksiljan verkkosivuja ...
Niin, mutta ei löytynyt sanaakaan Silja Linesta.
Koeta pysyä asiassa!
Wikipediassa on toisen käden tietoa, yrityksen sivuilla ajantasalla oleva
... ja jos jotain haet wikipediasta tietoa, hyvin usein törmäät tekstiin jossa kerrotaan sivun olevan tynkä, koska kukaan ei ole lisännyt mitään oleellista asioihin liittyviä seikkoja
lähinnä holynpölyä nuo wikin sivut tietoa hakiessasi ...
"Niin, mutta ei löytynyt sanaakaan Silja Linesta."
no sehän on nykyään nimeltään tallink silja
näsäviisaus ei ole edes toisen käden tietämystä,
se on tenaville omiaista lapsellista kiukuttelua
oli siellä yrityskaupasta maininta jossa kerrottiin virolaisen tallink siljan ostaneen silja linen vuonna 2006, lueppa jatkossa hieman tarkemmin sivuilla kirjoitettua asiaa
Kai sä silja tallinkin ny tiedät?
"Niin, mutta ei löytynyt sanaakaan Silja Linesta."
Kun sivulla on tietoa Tallink Silja yhtiöstä, ei pidäkkään olla sanaakaan Silja Line nimisestä yhtiöstä. Eikä Viking Line varustamosta.
Totta mooses, wikipedia ei tiedä mistään mitään:)))))))
En valitettavasti tunne tuttaviasi
"Kun sivulla on tietoa Tallink Silja yhtiöstä, ei pidäkkään olla sanaakaan Silja Line nimisestä yhtiöstä"
Miksi ei? Vaikka Tallink Group itse mainostaa tuolla nimellä tuotteita.
Ei ole sellaista yritystä kuin tallink silja. Se on As tallink grupp. Ota asioista selvää ennen kuin puhut.
Kirjoitan mieluummin, en oikein perusta puhumiseen näillä palstoilla
Kokeile sinäkin vain kirjoittaa jatkossa, tuo pulinasi lukevaei välity tänne näytölleni
www.tallinksija.com
www.tallinksilja.fi
www.tallinksilja.ee
www.tallinksilja,se
Jos noilla pääsisit eteenpäin etsinnöissäsi Tallink Siljan kohdalla
Onnea etsinöillesi
En ole ennen törmännyt ihmiseen joka näkee todellista vaivaa siitä että muut käyttää hänen mielestä ainoaa oikeaa nimeä yrityksestä ottaen huomioon että sillä on monta eri nimeä käytössä.
Monta eri nimeä?
kerrohan sitten tallink siljasta ne muut nimet!
yleensä yrityksillä on vain yksi "oikea nimi".
se mikä sillä on käytössä,
millä se tunnetaan,
millä siitä uutisoidaan,
markkinoidaan ...
Siinä vähän ilta lukemista
https://www.tallinksilja.fi/medialle/-/cision/expanded-release/5f332a9a1e400cbb
Jeps, nayttaa olevan tallinksiljan tiedote medialle, eipa siina enempia lukemisia tarvittu,
linkkisi kertoi jo osoitteena kaiken oleellisen, miksi siis klikata auki lukemisiasi
Kuten ajattelin on ihan sama mitä sinulle kirjoittaa pysyt omassa totuudessasi etkä pysty näkemään mitään muuta. Et edes sitä silja linea mikä siellä lukee.
Totuus ja todellisuus ovat eri asioita
(jotkut uskonyhdistykset huutavat totuutensa perassa)
katson asioita todellisuudessa olevien seikkojen mukaan
mietihän mikä on tässä kohta jossa kaikki kohtaa toisensa, mitä ei esimerkiksi silja linellasi ole:
kertauksena :
yleensä yrityksillä on vain yksi "oikea nimi".
se mikä sillä on käytössä,
millä se tunnetaan,
millä siitä uutisoidaan,
markkinoidaan ...
ajattelusi nyt ei oikein toimi todellisuuden kanssa samala viivalla
jatka huhuiluasi, jos sinulla jäi vielä jotain asiaan vaikuttavaa hampaan koloon
kohdaltani tämä oli muutoin t sitten tss
Käy ny siellä sivulla lukemassa. Tuo oli vain sitä että yrität kääntää keskustelun johonkin ihan täysin muualle.
Voit tarkistaa ne monet oikeat nimesi saamastasi varausvahvistuksesta silja line laiva matkaan, siinä on mainittununa nuo kaikki "oikeat nimet" liikennöivänä yhtiönä jotta osaisit ottaa yhteyttä ongelmien kohdalla matkaasi liittyen ...
Siis mitä vaikutusta tuolla nimiasialla olisi Viking Linen YT-neuvotteluihin?
miksi, aloittaja oli tosin:
"siljaclubiin 12.9.2018 20:58"
merkillä kirjoittanut.
älä syyllistä vasten parempaa tietoa kirjoittajia
ei ole edelleenkään tarvetta lukea tuota tallink siljasi tiedotetta.
ehkä sinun itsesi kannattaa tutustua siihen tarkemmin,
vastaisuuden varalle, turhien, asiattomien syytöksiesi varalta
menikö perille nyt rautalangasta väännettynä,
opettele seuraamaan keskustelua ja vastaamaan jatkossa oikeaan kirjoitukseen,
äläkä syyttele syyttä oman huolimattomuutesesi vuoksi muita!
Tutustuin siihen tarkemmin ja siinä oli että silja line on brändi suomi-ruotsi liikenteeseen jolloin sitäkin voi käyttää.
Liikennöitsijästä kirjoittaessa ei voi, silja line ei ole liikennöitsijän asemassa, ainoastaan liikennöitsijä tallinksiljan tuotemerkkinä. Eipä silja line laivalle saamassasi varausvahvistuksessikaan mainita silja line liikennöivänä tahona
Ei se "brndisi" sinua minnekään kuljeta, ei sen brändisi avulla toimi mikn laivalla jossa lukee tuo silja line kyljessä.
tutustu vielläkin hieman tarkemmin asioihin liikennöisijän ja brändin eroavaisuuksiin liittyen,
miten ne käytännössä eroavavat toisistaan
"Ei ole virolainen silja line joka toimii ,,,"
Onko tallink sitten myynyt silja linen/tallink silja pois omistuksestaan,suomessa toimivankin osan virolaisesta yrityksest
laskeudu nyt jo vihdoin mielikuvituksesi silja- lennoltasi maan pinnalle vihdoinkin
Kun matkan saa eurolla, kannattaa yhtiön palveluja käyttää. Eli miksi mennä kilpailijalla ja maksaa kaksikymmentä kertaa enemmän samasta?
Jos tuet lopetettaisiin niin koko laivaliikenne loppuisi. Jos yritys ei pidä huolta itsestään sillä on tupa täynnä väkeä jonka rahat loppuvat ja laivaliikenne loppuu. Myöskään laivat eivät kestä loputtomiin joten pitääei rakentaa uusia. Laivaliikenteen loppuminen aiheuttaisi todella merkittävän menetyksen suomelle niin rahtiliikenteessä, matkailijoissa kuten tuloissa. Suomen telakatkaan ei pystynyt laivaa rakentamaan ollessaan täynnä moneksi vuodeksi eteenpäin.
Jos haluat boikotoida se on sinun oikeutesi.
Itse odotan uuden laivan valmistumista jota käytän gracen ohella.
Tallinkilla taitaa olla tälläiset helppoja, ei tarvitse sanoa kuin pois potkittaville hüvasti. Ei taida olla mitään kahvinjuontilakia eikä siten lööppejäkään.
Tallinnan matkailu näyttää kyykkäävän syvälle.
Kasvussahan+tuo+Tallinnan+liikenne+näyttäisi+olevan.+Esimerkiksi+elokuussa+Tallink+kuljetti+matkustajia+ja+rahtia+Viro-Suomi+reitillä+0,7+prosenttia+enemmän,+ja+henkilöautoja+0,8 %+enemmän.+Vuositasolla+kasvua+on+ollut+1,3 %.
Hurreilta kaikki suomalaisten maksamat tuet pois. Pyytäkööt avustuksensa kielitovereiltaan. Paikkaan jonne suomenkieliset eivät ole tervetulleita ei pidä maksaa yhtään veroeuroa Manner-Suomesta.
Ostan kaikki seuraavat risteilyni Tallinnaan tai Tukolmaan Vikingiltä, jotta saan tulevaisuudessa nauttia heidän tuotteistaan.
Viking on perinteisesti ollut köyhemmän rymyporukan varustamo. Hyvin pukeutuvat ja ostovoimaiset matkustajat kulkevat Siljalla.
silja fanittajat ovat aina kuvitelleet itsestään liikoja,
sama meno näyttää jatkuvan nyt tallink siljalla,
ei mtn uutta tai ihmeellistä maailmaa heilauttavan
antaa siljafriikkien pitää unelmansa kuvitelmissaan,
ei siinä mitään menetä, vieno hymy tulee vain huulille
kuvitelmistaan
Melkoista mielikuvamainontaa koko ketju.
Näyttää sahaavan oksaansa hinnankorotuksilla matkoihin , siis kuka hölmö lähtee hki-sto huvireissuun törsäämään 30v. vanhoille laivoille ja maksaa siitä vielä kohtuuttomasti , tullu käytyä ostoksilla kun matkat olleet melkein ilmasia ja kärvisteltyä baarissa loppumatka , rahaa tullu jätettyä laivalle ihan mukavasti. ihme perusteluja matkustaja määrillä kun ei hki kalustoa paranneta , ketä nuo ikuisen vanhat ahtaat alukset kiinnostaa , ne kävelee viidessä minuutissa ympäri.
Olisiko ahneus tässäkin menny asiakas viihtyvyyden edelle kun kaikesta koitetaan nyysiä kohtuuttomia hintoja , tulos on sitten tämä.