Tukiasemani

Otin dnalta mobiilitukiaseman 4g
Kone kuitenkin näyttää että se toimisi 2gnä.
Voiko näin olla?
13391
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ei voi olla 2G, mutta se voi olla 3G, ellei 4G ole lukittu. korjatkaa jos olen väärässä.

Äänestä
  • 2G on edelleen olemassa ja koko suomen kattava joten hyvinkin mahdollista jos sattuu käyttämään laitetta vaikkapa mäkisessä maastossa.

    Äänestä

  • PowerSD kirjoitti:

    2G on edelleen olemassa ja koko suomen kattava joten hyvinkin mahdollista jos sattuu käyttämään laitetta vaikkapa mäkisessä maastossa.

    Tarkemmin sanoen EDGE-verkko (nykyään 2.5G).

    Äänestä

  • Arvaillaan lisää:
    Mokkula on: 4G WLAN B715

    Mokkulan lähiverkossa esiintyy termit 2G ja 5G, jotka molemmat on oletusarvoisesti päällä. Maksimi nopeudet lähiverkossa kuitenkin saavutetaan kun kannettavalla kytketään lähiverkkoon jossa esiintyy tuo 5G, nyt näyttää siltä että avauksen tehnyt on kuitenkin kytkenyt kannettavansa lehiverkkoon jossa esiintyy tuo 2G. Tätä ei pidä sotkea mokkulan ja tukiaseman väliseen liikenteeseen joka tapahtuu 3G tai 4G verkossa.

    Äänestä

  • Onko aloittajan DNA liittymä myös 4G Kyseessä olisi silloin 4G tupla verkko, samalla periaatteella toteutettu kuin esim. 3G DC (teor.max. 42Mbit/s). Tosin voi liittymä olla tuossa silti perus 4G liittymäkin (teor.max. 100-150Mbit/s)?

    Mistään näistä liittymän nopeuksista ei ole silti hyötyä jos kuuluvuus käyttöalueella on syystä/toisesta huono tai ks. verkkopäätteessä on jotain rauta/softa häikkää, väärät asetukset ym. vastaavaa.

    Äänestä

2G olisi jo niin tolkuttoman hidas, että netin käytöstä ei tulisi mitään.

Katso ohjeista saisiko sen lukittua 4G:lle, kuten jo neuvottiinkin.

Äänestä

Jos asuu sopivan mäkisessä maastossa niin 3G ja 4G voivat jäädä haaveeksi.

Äänestä

Pitää lisäksi olla 4g liittymä sim kortti, ja kohtuu lähellä 4g tukiasema ja modeemin täytyy saada yhteys 4g mastoon. Jos lähellä on 3g tukiasema joka toimii paremmin ja nopeammin, modeemi tietysti kytkeytyy siihen, eikä huonompaa 4g yhteyttä kannata käyttää. 4G yhteyttä ei ole saatavilla joka puolella Suomea, ei varsinkaan maaseudulla.

Äänestä

  • Eikö puhelimesi pysty jakamaan nettiä laitteillesi?

    Äänestä

  • helppo-hyvä-netti kirjoitti:

    Eikö puhelimesi pysty jakamaan nettiä laitteillesi?

    Pitäisi olla vähintään LTE Cat 6 luokituksella oleva älypuhelin (max. 300Mbit/s), jos tuosta 4G liittymästä haluaisi kaiken nopeus hyödyn irti - Mikäli ollaan myös riittävän hyvällä 4G kuuluvuusalueella.

    LTE Cat 6 puhelimia saa nykyään uutena jo reilusti alle 200€, valmistajasta/mallista riippuen (2017-2018). Alla olevan linkin kautta voi käydä asiaa esim. tsekkailemassa https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_devices_with_LTE_Advanced

    Äänestä

  • Voi olla myös normaali 4G. Sekin on riittävän nopea kaikkeen käyttöön mikäli vain alueella on kuuluvuutta ja ei ruuhkia.

    Äänestä

  • PowerSD kirjoitti:

    Voi olla myös normaali 4G. Sekin on riittävän nopea kaikkeen käyttöön mikäli vain alueella on kuuluvuutta ja ei ruuhkia.

    Aloittajan purkki tukee LTE Cat 9 (max. 450Mbit/s), mikä yleensä käytännössä voi tarkoittaa myös sitä, että perus 4G (teor. max. 100-150Mbit/s) liittymälläkin toimii paljon nopeemmin ja vakaammin kuin esim. LTE Cat 4 laitteilla (max. 150Mbit/s) - Jos vain kaikki muutkin asiaan liittyvät ovat kunnossa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Askarruttaa kirjoitti:

Otin dnalta mobiilitukiaseman 4g
Kone kuitenkin näyttää että se toimisi 2gnä.
Voiko näin olla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu