Onko rauhallista asua ja millaista seutua noin yleensäkin on?
Meri-Naantali
merellinen
8352
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Rauhallinen ja mukava paikka asua upeissa maisemissa. Tosin laadusta ja rauhasta joutuu myös maksamaan huokean asunnon hinnan.
Meri-Naantalissa asumismukavuus aivan toisenlaista kun näissä lähiöissä Myllynkiventie, Karvetti ja Tammisto. Meri-Naantali ei ole siis lähiö vaan ihan aito Naantalin kaupungin osa jossa asuu ihan tavallisia kaupunkilaisia ja läheskään kaikilla ei ole Mersuja tai Bemareita vaan siellä tyydytään ihan tavallisiin Toyotoihin ja muihin valtavirran merkkeihin.
Vaikka Meri-Naantalissa onkin kalliita asuntoja niin vaikka ne olisivat halvempiakin niin en todellakaan sinne muuttaisi, koska kyseessä on kerrostaloja. Luikkio on ainut asuinalue Naantalissa johon ei vielä olla rakennettu kerrostaloja pilamaan aluetta.
Meri-Naantali taitaa olla Vason työsuhdeasunnoilta vapaata aluetta ja ehkäpä siksi juuri rauhallista siellä.
Meri-Naantalia sanotaan rikkaiden ja varakkaiden alueeksi ja kyllähän ne asuntojen hinnat siellä ovat paljon kalliimpia kuin täällä Varissuolla, mutta entisenä Meri-Naantalilaisena voin sanoa että kateus ja näytönhalut ovat siellä kovat ja jokainen kilpailee keskenään. Minäkin muistan kun ostin kalliit Mersut ja muut hienoudet ihan vaan näyttämisen vuoksi, mutta ahneella on paskainen loppu ja sen sain todeta minä verisesti sillä nyt olen muutaman vuoden asunut jo Varissuolla.
Kontulaa suosittelen kaikille naantalilaisille
Meri-Naantali on tavallista kerrostaloaluetta. Isot ulkoseinärempat on tehty, joten kalliiksi tuli asukkaille . Kauppoja ei ole lähellä, siksi sinne ei kannata muuttaa mikäli ei ole omaa autoa. Naantalin keskusta ei ihan lähellä ole. Kannatan omakotitaloa ja siksi asunkin omakotitalossa Naantalin keskustasa.
Kaikki on suhteellista. Vajaa 1 km keskustaan teitä/katuja myöten lampsien. Linnuntietä jotain 600 m. Ilman autoa pärjää varmastikin jos on kävelykuntoinen ihminen ilman liikuntarajoitteita. Moni Meri-Naantalilainen tekee ruokakauppareissunsa kävellen tai pyörällä. Toki varmaan autollakin. Tilanteen mukaan. Saa samalla päivittäisen minimi liikunta-annoksen kun kävelee. Ne 3 ruokakauppaa on ihan keskusta-alueella. Kyllä Meri-Naantalin voi sanoa olevan varsin lähellä kaupungin keskustaa. Ihan siinä vieressä. Iholla. Mitähän lapin ihmiset Kemijärvellä Rovaniemellä sanoisivat kun kertoo että kaupungin keskusta on kaukana kun matkaa on kilometrin verran. Tai Rymättylän perukoilla. Saisivat pitkän yskivän naurukohtauksen.