Keppran lisäys ja ihottuma ja maksa-arvot koholla

Olen käyttänyt Keppraa vuosikausia Trileptalin kanssa. Kuukausi sitten sain kohtauksen ja lisättii Keppran annostusta ja syön sitä 1000 mg päivässä.
Sain erittäin kutiavan ihottuman ympäri kehoa ja kävin verikokeissa. Maksa-arvoni ovat koholla ja koska vyötärön ympärysmittani on suuri, lääkärin mielestä mulla on rasvamaksa. Ihottumaan määräsi kortisoonia ja tietenkin laihdutuskuurin. Hänen mielestä vaivat eivät voi johtua Kepprasta, koska ne olisivat alkaneet heti.
Mitä mieltä olette?
4704
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kyllähän lääkeallergiat näkyvät heti uuden lääkityksen aloituksessa. Kepran jouduin lopettamaan noin 2 vko jälkeen ihottuman takia. Lääkärin sanomisessa on perää allergiat tulee yleensä heti lääkkeen aloituksessa.

Äänestä

Kyllä nuo lääkepitoisuuden muutokset veressä aiheuttaa vaikutuksia moneen asiaan; niin siihen kohtauksien todennäköisyyksiin kuin uusien oireiden ilmaantumiseen. Jos sulla ei pitoisuus x aiheuttanut oiretta, niin mikähän se lääkäri on sanomaan, ettei pitoisuus y juuri sinulla aiheuta, nuo on kuitenkin niin yksilöllisiä juttuja, kuka kestää mitä... Tuossa on kuitenkin aivan selvä ajallinen yhteys lääkenoston ja oireen välillä.

Meidän pojalla oli kans tuota keppraihottumaa, aivan kauhea kutina. Lisäksi vielä lisäsi kohtausten määrää, 3 viikkoa kuitenkin lääkäreiden toiveesta kärsittiin ja ooteltiin milloin alkais vaikuttaa, kunnes purettiin.

Äänestä

Aikanaan minulla Trileptal vaihdettiin Keppraan. Siirtymävaihe kesti pari kuukautta. Sinä aikana ei muodostunut rasvamaksaa. Keppra-annokseni on ollut 1000 mg/vrk lähes koko ajan. Välillä kokeilumielessä nostettiin 1250 mg:aan, mutta palattiin takaisin. Iltalääkityksen väsyttävä vaikutus tuntui vielä aamullakin hyvin nukutun yön jälkeen.

Ihon kutiaminen on ollut tavallista Keppran aikana, mutta jo lapsuudessa olin kova kutiamaan. Kohtauksia ei ole ollut kertaakaan Keppran aikana.

Äänestä
  • Hei eirasvamaksaa. Miksi sinulla vaihdettiin trileptal keppraan?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lihavamaksa kirjoitti:

Olen käyttänyt Keppraa vuosikausia Trileptalin kanssa. Kuukausi sitten sain kohtauksen ja lisättii Keppran annostusta ja syön sitä 1000 mg päivässä.
Sain erittäin kutiavan ihottuman ympäri kehoa ja kävin verikokeissa. Maksa-arvoni ovat koholla ja koska vyötärön ympärysmittani on suuri, lääkärin mielestä mulla on rasvamaksa. Ihottumaan määräsi kortisoonia ja tietenkin laihdutuskuurin. Hänen mielestä vaivat eivät voi johtua Kepprasta, koska ne olisivat alkaneet heti.
Mitä mieltä olette?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu